Xanax - jak wyjść z uzależnienia

Xanax – jak wyjść z uzależnienia

Nie zawsze można samemu poradzić sobie z uzależnieniem od xanaxu, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jest to rzeczywiście niezwykle skuteczny sposób na pozbycie się różnych zaburzeń lękowo-fobicznych. W końcu nie jest tak łatwo zrezygnować z pigułki, która może wyciągnąć z otchłani strachu, nawet zdając sobie sprawę, że jest się mocno pogrążonym w sieci substancji psychoaktywnych. Warto dowiedzieć się, jak przezwyciężyć problem z nadużywaniem xanaxu i jak wyjść z uzależnienia przy minimalnym zagrożeniu dla zdrowia.

Substancja lecznicza Xanax: co to jest Alprazolam?

Uzależnienie to choroba, która może wyprzedzić każdego. Niestety, uzależnienia nie rozwijają się długo. A leki, które są silnie uzależniające, mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bezpiecznymi lekami. Xanax to właśnie taki lek. Często to on jest wybierany przez narkomanów w dążeniu do niedrogiego haju.

Alprazolam (lub Xanax) to lek z grupy benzodiazepinowych środków uspokajających, przepisywany na szereg zaburzeń nerwicowych. Xanax należy do farmakologicznej grupy środków nasennych, depresyjnych na ośrodkowy układ nerwowy. Lek prawidłowo stosowany normalizuje sen, stabilizuje stan psychoemocjonalny i pozwala pozbyć się lęku, niepokoju i ataków paniki.Te cechy zapewniły znaczną popularność środka, obecnie jest to jeden z najbardziej poszukiwanych leków.

Podobnie jak inne środki uspokajające, alprazolam może powodować uzależnienie, jeśli zalecana dawka zostanie przekroczona, a lek był stosowany w sposób niekontrolowany przez długi czas. Niebezpieczne staje się nadużywanie alprazolamu w okresowych nadmiernych dawkach, a także jego stosowanie w połączeniu z napojami alkoholowymi, objawami odstawienia, które powstają w przypadku odstawienia leku.To właśnie syndrom odstawienia, który towarzyszy nawrotowi, a nawet zaostrzeniu objawów neuropsychiatrycznych, jest często interpretowany, jako uzależnienie od leków, ponieważ istnieje poczucie, że uzależniony nie jest już w stanie żyć bez tego leku.

W efekcie pojawia się uczucie euforii, lekkości, przytępiona aktywność umysłowa, ciało odpręża się, poprawia się nastrój. Długotrwałe stosowanie xanaxu prowadzi do demencji, zaburzeń psychicznych i słabej koordynacji. Z każdym nowym przyjęciem leku stan się pogorszy, dawka leku wzrośnie, wzrośnie ryzyko zagrożenia życia.

Uzależnienie od Xanaxu

Osoby, które przyjmują ten lek w celu złagodzenia lęku lub ataków paniki, są zadowolone z jego działania. Substancja ta nie jest jednak tak bezpieczna w przypadku jej niekontrolowanego częstego zażywania. Długotrwałe stosowanie alprazolamu, jest obarczone uzależnieniem i nagłym zaprzestaniem przyjmowania jako ciężki zespół odstawienia. Dzieje się tak, ponieważ substancje chemiczne w mózgu próbują przywrócić równowagę.

W wielu sytuacjach niekontrolowane odstawienie xanaxu może prowadzić do śmierci. Ze względu na skutki ważne jest podjęcie pewnych środków ostrożności – tak, aby odstawienie leku było najbardziej bezpieczne. W przypadku przedawkowania obserwuje się płytki, ciężki oddech, pojawianie się pocenia, rozszerzone źrenice, nadmiernie słaby puls. Duże dawki leku mogą spowodować śmierć.

Xanax – jak wyjść z uzależnienia

Problem terapii uzależnienia od benzodiazepin pozostaje do dziś nierozwiązany. Jak dotąd nie ma środków, które mogłyby stać się złotym standardem dla różnych zaburzeń, dlatego w każdym konkretnym przypadku ważne jest indywidualne podejście. Najważniejszym elementem, podobnie jak w leczeniu narkomanii, ze względu na psychogenny charakter uzależnienia, jest psychoterapia. W każdym razie leczenie uzależnienia od alprazolamu musi być koniecznie prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem w pracy z warunkami odstawienia, w szczególności przez terapeutów uzależnień w ośrodku odwykowym.

Wychodzenie z uzależnienia od xanaxu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza zaznajomionego z procesem. Po drodze będzie on monitorował stan zdrowia i postępy pacjenta, zmieniając schemat leczenia i program jako całość. Nagłe odstawienie benzodiazepin jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a eksperci zdecydowanie odradzają to. Alprazolam, podobnie jak inne benzodiazepiny, działa na neuroprzekaźniki lub receptory GABAA, które są kanałami chemicznymi w mózgu. W celu zmniejszenia objawów zespołu odstawienia ważne jest stopniowe zmniejszanie dawki leku, przy jednoczesnym kontrolowaniu odstępów czasowych między dawkami. Ułatwia to organizmowi przyzwyczajenie się do redukcji dawki. Następnie porcje można stopniowo jeszcze bardziej zmniejszać. Dopóki przyjmowanie nie zostanie zredukowane do minimum, odstawienie nie będzie działać. Ważne! Samodzielne zmniejszenie dawki xanaxu może prowadzić do poważnych objawów, z których niektóre zagrażają życiu. Zmniejszenie dawki to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na zaprzestanie jego zażywania ale pod okiem specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień.

Wsparcie terapeutyczne podczas wychodzenia z uzależnienia od xanaxu

Detoks medyczny może pomóc ludziom oprzeć się fizycznemu przymusowi do zażywania xanaxu. Następnie do zwalczania uzależnienia psychicznego stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Jest to system doradczy, który bada korzystanie z xanax przez użytkownika.Terapia uzależnień pozwala tworzyć zdrowszy i bardziej pozytywny styl życia. Osoby uzależnione nabywają umiejętność radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po Xanax. Ośrodek leczenia uzależnień zapewnia tym pacjentom specjalistyczną pomoc medyczną w zakresie detoksykacji oraz psychoterapię grupową oraz indywidualną.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz