Alkoholizm - jak pomóc?

Alkoholizm – jak pomóc?

Alkoholizm jest czymś, z czym można spotkać się na każdym kroku. Jedne osoby mają już kogoś zmagającego…

Alkoholizm jest czymś, z czym można spotkać się na każdym kroku. Jedne osoby mają już kogoś zmagającego się z nim w rodzinie – inne zaś znają kogoś spoza rodziny, kto znany jest z nadmiernego upodobania dla trunków alkoholowych. Są oczywiście i tacy, którzy mają szczęście, a z alkoholem nie mają wspólnego ani oni, ani żadna z bliskich im osób. Pewne jest jednak jedno – niezależnie od tego, w jakiej sytuacji aktualnie się znajdujemy, powinniśmy wiedzieć, jak pomóc osobie zmagającej się z alkoholizmem. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy po taką wiedzę będziemy zmuszeni sięgnąć.

Jakie błędy najczęściej popełnia się przy radzeniu sobie z alkoholizmem?

Niestety, ale nie jest łatwo wyleczyć alkoholizm. Jak pomóc? Rzeczą od której powinniśmy rozpocząć jest dowiedzenie się nieco na temat tego, czego… nie warto robić. Choć bowiem intencje zawsze ma się dobre, statystyki pokazują, że zdecydowana większość prób pomocy osobie zmagającej się z tą chorobą kończy się fiaskiem, a błędy popełniane w trakcie tej pomocy są w stanie jeszcze bardziej pogłębić dolegliwości. Wywołają więc efekt odwrotny.

Czego nie powinno się robić w czasie podejmowania się prób pomocy? Przede wszystkim stosować jakichkolwiek gróźb czy szantażu emocjonalnego. Słowa „jeśli będziesz pił to…” w zdecydowanej większości nie pomagają. Alkoholicy są zwykle świadomi swoich problemów i wiedzą, do czego im one prowadzą. Dobitne przedstawianie im sytuacji rzadko kiedy przynosi dobry rezultat. Unikać powinno się również sięgania po przymusowe środki. Wysyłanie alkoholika na terapię czy kompletne odcinanie go od środków finansowych może pomóc na chwilę. Nie jest jednak opcją na długofalowe działanie.

Błędem jest też… poddawanie się i obarczanie się winą. Jeżeli chcemy pomóc, ale nie odnosimy w tym sukcesów, wcale nie oznacza to, że to z tego powodu osoba uzależniona pije. Zamiast więc obwiniać się za to, powinniśmy stale szukać nowych sposobów na poradzenie sobie z problemem. Być może któryś okaże się odpowiednio skuteczny.

Co zatem robić, by rzeczywiście pomóc?

Pomoc osobie uzależnionej nigdy nie jest łatwa. Rzadko kiedy jest też szablonowa. W dużej mierze zależy od osoby, której tak właściwie chce się pomóc, od jej nastawienia i charakteru, jaki sobą reprezentuje. Nie każda strategia sprawdzi się w każdym przypadku, dlatego też warto wiedzieć, które z tych najczęściej stosowanych są na tyle bezpieczne, by warto było je wdrożyć. Poniżej przedstawiamy te, na które zdecydowanie warto się zdecydować.

  • Dokładne poznanie „otoczki” – poznanie problemu i jego źródeł to podstawa. Warto to zrobić jeszcze zanim zacznie się właściwie pomagać, najlepiej robiąc swoisty wywiad środowiskowy. Osoba zmagająca się z alkoholizmem nie zawsze sama powie, dlaczego do tego doszło. Można zaryzykować stwierdzenie, że zwykle tego nie zrobi.
  • Szczera rozmowa – rozmowa z alkoholikiem to podstawa. Musi ona być całkowicie szczera z naszej strony – wiedząc, co jest przyczyną takiej sytuacji można nad tym wszystkim zapanować. Oczywiście nie mówimy tutaj o jednej rozmowie, a o całym ich szeregu.
  • Uświadomienie, że jest się obok – dla alkoholika bardzo ważne jest to, by miał kogoś, na kim może polegać. Nie musimy mu stale o tym przypominać – ważne jest jednak to, byśmy rzeczywiście fizycznie przy nim byli. Niezależnie od sytuacji, w której się znajdzie.
  • Delikatnie skłanianie osoby ku terapii – w czasie swojej pracy z alkoholikiem warto skłaniać go ku sięgnięciu po profesjonalną pomoc. Byłoby idealnie, gdyby on sam – nakierunkowany przez nas – zasugerował takie rozwiązanie. Bardzo istotne jest tutaj to, by w żaden sposób nie być tutaj nachalnym. Nie można tego robić już na samym początku. Wątki terapii warto wplatać w „dobre dni”. Wtedy też mają największe szanse na zakiełkowanie w głowie alkoholika.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że wiele w tym wszystkim zależy od osoby uzależnionej i etapu radzenia sobie z chorobą, na którym aktualnie się znajduje. Znacznie łatwiej jest pomóc osobie, która już zdecydowała się na leczenie. Nawet jeśli nie osiąga w nim większych sukcesów. Trudniej zaś wesprzeć osobę, która nie uważa się za chorą i nie ma tak właściwie zamiaru współpracować. Z nikim i niczym.

Podsumowanie

Jedną z chorób, które często nie są uważane za takowe, a które dotykają coraz większy odsetek społeczeństwa jest alkoholizm. Jak pomóc osobie, która się z nim zmaga? Okazuje się, że wcale nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się pozornie wydawać. Wręcz przeciwnie – wymaga odpowiedniego podejścia, uwagi i ostrożności. Zwłaszcza że łatwo jest tutaj popełnić błąd i bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc.

Jeżeli nie jest się w stanie samodzielnie poradzić z pomocą osobie uzależnionej od alkoholu, poleca się sięgnięcie po pomoc specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień. Dzięki niemu można podejść do całości kompleksowo i profesjonalnie. Należy jednak pamiętać, że działania powinno się rozpocząć na długo przed wysłaniem do niego chorego. Tylko wtedy bowiem będzie się miało maksimum szans na to, że wszystko przebiegnie po naszej myśli.

Podobne wpisy