Jakie są skutki uzależnienia od telefonu?

Jakie są skutki uzależnienia od telefonu?

W obecnych czasach jest wiele nowych uzależnień, które nie występowały w poprzednich latach. Dzieje się tak za…

W obecnych czasach jest wiele nowych uzależnień, które nie występowały w poprzednich latach. Dzieje się tak za sprawą rozwoju technologii i powszechnemu korzystaniu z różnego rodzaju środków komunikacji. Dodatkowo, dziś ciężko jest sobie wyobrazić życie bez telefonu, ponieważ każdy z nas używa go przez cały dzień – do komunikowania się z najbliższymi, przeglądania mediów społecznościowych czy do czytania wiadomości ze świata. Często korzystamy z niego o wiele za często niż powinniśmy. Może to spowodować wystąpienie uzależnienia od telefonu. 

Charakterystyka uzależnienia od telefonu 

Uzależnienie od telefonu jest coraz częściej występującym uzależnieniem spowodowanym rozwojem technologicznym. Na przestrzeni ostatnich lat podejście do spędzania wolnego czasu i komunikowania diametralnie się zmieniło. Zdecydowanie jest to choroba cywilizacyjna. Granice między nadużywaniem, a zdrowym korzystaniem z telefonu może być bardzo cienka. Niektórym ciężko jest wyobrazić sobie brak dostępu do smartfona. Mamy dzięki niemu dostęp do aparatu, wszelkich mediów społecznościowych, płatności internetowych czy do kontaktu z najbliższymi. Niestety są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki. Są one nie tylko ułatwieniem w codziennym życiu, ale również poważnym zagrożeniem, ponieważ zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia

Uzależnieniem stać się może wszystko – od rzeczy, substancji chemicznych, po uczucia i emocje. Nieustanna konieczność przyjmowania różnych środków czy wykonywania danej czynności jest bardzo destrukcyjna nie tylko dla chorego, ale i dla jego otoczenia. Negatywne skutki jednak zaczynają się od niego, gdyż pierwszymi objawami uzależnienia jest zwykle rosnąca tolerancja na daną substancję osłabienie woli czy silna obsesja na punkcie zdobywania czynnika uzależniającego. Uzależniony stopniowo zaczyna żyć w swojej własnej rzeczywistości, oddala się od bliskich i zaniedbuje swoje domowe i służbowe obowiązki. Nic nie jest dla niego już ważne oprócz możliwości osiągnięcia satysfakcji i ulgi. 

Jakie są skutki uzależnienia od telefonu?

Fonoholizm jest uzależnieniem behawioralnym. Inaczej nazywane uzależnieniem czynnościowym, jest to zespół objawów związanych z wielokrotnym i utrwalonym powtarzaniem określonej czynności, jednej lub kilku. Są one powtarzane w celu uzyskania stanów emocjonalnych, które przynoszą ukojenie, euforię, ulgę i uczucie zaspokojenia. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym możemy zauważyć coraz więcej osób dotkniętych tą chorobą. Charakteryzuje się ono między innymi: rezygnacją z innych źródeł sprawiających zadowolenie, brak możliwości zrezygnowania z konkretnej czynności, pojawieniem się objawów typowych dla zespołu abstynencyjnego, wzrastającą tolerancją na doznawanie przyjemności, intensywnością wykonywania określonej czynności, dobrym nastrojem i samopoczuciem podczas możliwości wykonywania danej rzeczy, uciążliwymi nawrotami w przypadku zaprzestania. 

Jakie są skutki uzależnienia od telefonu? 

Uzależnienie od telefonu może przybrać wiele form – uzależnienie od rozmów telefonicznych, pisania wiadomości, samego faktu posiadania telefonu przy sobie lub korzystania z mediów społecznościowych na smartfonie. Skutkami uzależnienia od telefonu mogą być: 

 • utrata pracy 
 • depresja
 • długi
 • konflikty z najbliższymi, rodziną
 • zerwanie kontaktów społecznych
 • problemy ze wzrokiem
 • bóle mięśni
 • zaburzenia snu
 • wysokie rachunki telefoniczne
 • przymus ciągłego korzystania z telefonu i sprawdzania powiadomień
 • pojawienie się nieprzyjemnych emocji – złość, ataki paniki, lęki społeczne, rozdrażnienie, niepokój, agresja
 • przeciążenie informacyjne, które wpływa na organizm
 • problemy z koncentracją
 • rezygnacja z wszelkich form innego spędzania czasu 
 • zaniedbywanie obowiązków 
 • odczuwanie poczucia bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy telefon jest naładowany i ma dostęp do internetu. 

Uzależnienie od portali społecznościowych jest jednym z uzależnień, które łączą się z fonoholizmem. Niewinne z pozoru korzystanie z social mediów może szybko przerodzić się w uporczywy nałóg. Pierwszym objawem uzależnienia jest spędzanie nadmiernej ilości czasu w serwisach społecznościowych, a także konieczność sprawdzenia ich od razu po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Stopniowo wzrasta również potrzeba zaglądania do telefonu czy komputera w ciągu dnia, aby sprawdzić, co nowego pojawiło się na tak zwanej tablicy. Nagle portale stają się nieodłączną częścią życia, czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Brak dostępu do Internetu czy urządzenia mobilnego prowadzi do zdenerwowania, drażliwości, a także lęków. Uzależniony staje się odizolowany od rzeczywistości, chce przebywać jedynie w wirtualnym świecie, który z kolei może doprowadzić do rosnących długów i utraty pracy.

Fonoholizm – leczenie

Skutków fonoholizmu może być wiele. Niektóre z nich są niebezpieczne i mogą prowadzić do różnych sytuacji zagrażających życiu chorego. Jak leczyć uzależnienie od telefonu? Leczenie uzależnienia od telefonu nie należy do najłatwiejszych. Chory zazwyczaj zaprzecza, że jakikolwiek problem istnieje. Podczas terapii najczęściej wykorzystuje się metody poznawczo – behawioralne. Tego typu terapie są przeprowadzane w podobny sposób jak w przypadku uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Niestety różnica polega na tym, że pacjentowi ciężej jest zachować całkowitą abstynencję. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe całkowite zaprzestanie korzystania z telefonu. Ważne jest, żeby w całym procesie leczenia okazać chorej osobie wsparcie. Osoby uzależnione mogą korzystać również z grup wsparcia. 

Podobne wpisy