Jak pozbyć się uzależnienia?

Jak pozbyć się uzależnienia?

Każde uzależnienie to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia, zwykle z pomocą lekarzy i terapeutów. W większości przypadków chory nie może sam zwalczyć problemu, zwłaszcza, gdy od początku nie dopuszcza do siebie myśli o tym, iż jest uzależniony. Przez cały okres wychodzenia z nałogu nieocenione jest również wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy mogą stać się największą motywacją do wytrwania w trzeźwości lub z dala od pewnych zachowań. W zależności od posiadanego problemu, jego natężenia i kilku innych czynników, można obrać kilka różnych metod leczenia. Największą skutecznością cieszą się jednak terapie w zamkniętych ośrodkach, podczas których chory pozostaje pod stałą opieką specjalistów, a cała procedura może przebiegać na wielu płaszczyznach. W ten sposób najszybciej i najskuteczniej można powrócić do zdrowia.

Jak pozbyć się uzależnienia?

W zależności od rodzaju uzależnienia, może ono charakteryzować się różnymi objawami. Pierwsze zwykle zostają zauważone wahania nastrojów, zaniedbywanie obowiązków służbowych i domowych, zaniechanie kontaktów z bliskimi osobami, stosowanie mechanizmów obronnych, dezorientacja oraz zespół abstynencyjny. 

W przypadku nałogu alkoholowego lub narkotykowego, leczenie uzależnienia powinno rozpoczynać się od detoksykacji, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu równowagi, dzięki podaniu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikroelementów i witamin. Detoks pomaga również w zmniejszeniu lub całkowitym zaprzestaniu przyjmowania substancji psychoaktywnych. Dalsza terapia, podobnie jak w przypadku uzależnień psychicznych, ma na celu redukcję destrukcyjnych zachowań, a także reedukację i resocjalizację. Najczęściej wykorzystywane formy terapii uzależnień to: terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, reprogramming, treningi umiejętności, psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa oraz psychoedukacja. Ze względu na swoją specyfikę, najskuteczniejsze w efektach są terapie prowadzone w zamkniętych ośrodkach leczenia, jednak nie jest to jedyna metoda prowadząca do wyjścia z nałogu. Leczenie może przebiegać również w państwowych oraz prywatnych ośrodkach uzależnień, państwowych poradniach z terapią grupową, prywatnych poradniach z terapią grupową, jako terapia indywidualna i lub jako spotkania wspólnot, na przykład Anonimowych Alkoholików czy Anonimowych Narkomanów. Przed podjęciem decyzji, co do formy leczenia, wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze najskuteczniejsze dla pacjenta środki. 

Jak pozbyć się uzależnienia

Skąd biorą się uzależnienia?

Czynnikiem uzależniającym może być wszystko – substancje, zachowania, rzeczy, emocje czy uczucia. Dopóki sprawiają one przyjemność i wciąż pozostają pod kontrolą – nie ma się czym przejmować. Istnieje jednak cienka granica pomiędzy początkiem nałogu, a zwykłą satysfakcją. Należy pamiętać o tym, iż uzależnienie jest nabytą chorobą, która prowadzi do stanu zaburzenia  zdrowia psychicznego i fizycznego. 

Uzależnienia można podzielić według kilku kryteriów, jednak najogólniejsze jest wyróżnienie ich na: fizjologiczne, psychiczne i społeczne. Pierwsze z wymienionych polegają na bardzo silnej potrzebie przyjmowania danej substancji, która na początku wydaje się być nieszkodliwym środkiem na poprawę humoru czy odprężenie. Może to być alkohol, narkotyki, nikotyna czy dopalacze. Odstawiając taki środek chory zaczyna odczuwać objawy zespołu abstynencyjnego, które są nieprzyjemne i mogą zakończyć się ponownym spożyciem substancji. Dla złagodzenia tych skutków można zastosować detoksykację, która pomoże również w przywróceniu równowagi organizmowi, uzupełniając go o najważniejsze witaminy i mikroelementy. Pomocne może być również leczenie farmakologiczne. Co ważne, uzależnienie fizyczne nie może istnieć bez uzależnienia psychicznego, jednak możliwa jest sytuacja odwrotna.

Uzależnienie psychiczne także cechuje się niepohamowaną potrzebą stałego przyjmowania danej substancji bądź wykonywania pewnej czynności, jednak nie powoduje przy tym zmian fizjologicznych. W tym wypadku u uzależnionego zaobserwować można zobojętnienie, poczucie winy, ciągłe poszukiwanie czynnika uzależniającego, osłabienie woli, wzrost tolerancji na dany środek, kompulsywną konsumpcję, zaniedbywanie życia codziennego bądź wykonywanie konkretnych czynności, mających na celu osiągnięcie stan ulgi i satysfakcji. Do tego typu uzależnień zaliczyć można między innymi pracoholizm, seksoholizm, hazard, siecioholizm, nałogową masturbację czy uzależnienie od gier komputerowych.

Uzależnienia społeczne to rodzaj nałogów biorących się z potrzeby przynależności do danej grupy, podążania za modą czy z wpływu innych ludzi. Najczęściej spotykane są u młodych osób, które chcą być zauważane, lubiane i doceniane czy też chcą wejść w nowe, często starsze, kręgi. Sięgając po zakazane substancje nie tylko chcą zaimponować rówieśnikom, lecz jest to również często ich wyjście z sytuacji, w której mogą znaleźć zrozumienia u rodziców lub nie potrafią poradzić sobie z jakimś problemem.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz