Uzależnienie od Facebooka – jak leczyć?
Facebook już od kilku lat nosi miano najpopularniejszego portalu społecznościowego na całym świecie. Dzięki niemu można poznać nowych ludzi, być w stałym kontakcie z daleką rodziną, rozwijać pasje w grupach tematycznych i kupować tanio używane rzeczy. Korzystanie z tego medium może przynieść wiele korzyści i rozrywki, jednak łatwo jest też przekroczyć cienką granicę uzależnienia. Choć zdecydowana większość osób korzystających z Facebooka to ludzie dorośli, wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że popadło w nałóg.
Objawy uzależnienia od Facebooka
Pierwszym symptomem, mogącym zwiastować uzależnienie od Facebooka, jest nadmierne korzystanie z niego, konieczność zaglądania do aplikacji od razu po przebudzeniu, tuż przed zaśnięciem oraz co chwilę w ciągu dnia. Stopniowo staje się nieodzowną częścią życia, a chęć ciągłego obserwowania nowych informacji cały czas narasta. Moment, w którym rozładowuje się telefon lub pojawia się inna przyczyna tego, że nie można w danej chwili sprawdzić, co dzieje się w social mediach, prowadzi do zdenerwowania, drażliwości, a także lęków. Osobę uzależnioną zaczynają męczyć nieprzerwane myśli dotyczące korzystania z Internetu i mediów społecznościowych. Powoli zaniedbuje ona rodzinę, swoje obowiązki, porzuca też pasje. Pojawia się poczucie odizolowania, przewlekłe zmęczenie, apatia, a nawet zaburzenia odżywiania i depresja. Kolejnym etapem popadania w nałóg są narastające długi, często też problemy w pracy, a nawet jej utrata.
Jak radzić sobie z uzależnieniem od Facebooka?
Podobnie, jak w wypadku innych uzależnień, pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, że ma się problem, który przerodził się już w nałóg. Ważne jest wsparcie bliskich, którzy nie powinni wspierać osoby, która wypiera się swojego uzależnienia. Należy jednak spróbować zrozumieć tok myślenia osoby chorej, choć nie oznacza to akceptacji ani tolerancji toksycznych zachowań. Wszystkie najbliższe osoby powinny przygotować się na zespół abstynencyjny po odstawieniu Facebooka, który może nie być przyjemny dla żadnego z domowników. Po pomoc dobrze jest udać się do sprawdzonych ośrodków, które zadziałają kompleksowo i udzielą pomocy na wszystkich płaszczyznach.
Jak leczyć uzależnienie od Facebooka i innych mediów społecznościowych?
Uzależnienie od Facebooka, jak i od innych portali społecznościowych, to poważny problem społeczny. Występuje u osób obu płci, bez względu na wiek czy pochodzenie. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi, którzy poszukują w sieci zrozumienia, często chcą podnieść poczucie własnej wartości i poprawić swoją pozycję wśród rówieśników. Dlatego też warto podejmować działania edukacyjno – informacyjne, które przybliżą problem, pokażą mechanizm uzależnień oraz pokażą najczęstsze przyczyny popadania w nałogi.
Leczenie uzależnienia od Facebooka powinno opierać się na terapii uzależnień behawioralnych. Konieczne będzie odstawienie social mediów, możliwe także, że niezbędna okaże się być również rezygnacja z Internetu na pewien czas.
Chory może podjąć się terapii indywidualnej bądź grupowej, na której pozna wszystkie zagrożenia, jakie idą za nałogiem związanym z mediami społecznościowymi oraz ich wpływ na każdą dziedzinę życia. Konieczne będzie przepracowanie pewnych zachowań oraz nauka radzenia sobie z trudnościami rzeczywistości i poznanie umiejętnego korzystania z Internetu, w tym z Facebooka. Celem jest powrót osoby uzależnionej do normalności, nauka poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie i radzenia sobie z problemami.
Uzależnienie od mediów społecznościowych jest ściśle związane z użytkowaniem sieci i komputera, bądź urządzeń mobilnych. Wzbudzać niepokój powinien już fakt, że osoba uzależniona spędza zbyt dużo czasu w wirtualnym świecie, bez względu na to, co konkretnie tam robi. Im wcześniej uzależniony zostanie zdiagnozowany, tym lepiej, gdyż wcześniej będzie można wdrożyć niezbędną pomoc i podjąć leczenie. Dlatego też ogólna znajomość objawów uzależnienia, na przykład od komputera, jest niezwykle ważna, bo pozwala na podjęcie szybkiej interwencji. Jest to jednak temat trudny do zdiagnozowania od razu, gdyż w dzisiejszym świecie wszystko załatwiamy wirtualnie, od pracy i nauki, po zakupy i rozrywkę. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych należy mieć to na uwadze i od wczesnych lat uczyć dziecko umiaru, poprzez korzystanie z elektroniki w określonych ramach czasowych. Zarówno Internet, jak i portale społecznościowe są bardzo dobrymi wynalazkami, które mogą przynieść wiele dobrego, jednak trzeba korzystać z nich umiejętnie i z pełną rozwagą. Mając kontrolę nad swoimi działaniami od samego początku, minimalizujemy ryzyko popadnięcia w nałóg. Jeśli jednak się to stanie, warto pamiętać o tym, aby nie bronić się przed pomocą najbliższych, którzy chcą dla nas jak najlepiej. Sami możemy nie zauważać pewnych symptomów, które świadczą o konieczności podjęcia leczenia. Dlatego dobrze jest zaufać rodzinie i przyjaciołom i oddać się w ręce specjalisty, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.