Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka?
Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka? Substancje, które najsilniej uzależniają i mają najbardziej negatywny wpływ na organizm człowieka. Powodują uzależnienie, które z biegiem czasu coraz bardziej się rozwija. Narkomania dotyka wszystkie grupy społeczne oraz wiekowe. W dzisiejszych czasach coraz młodsze osoby sięgają po substancje psychoaktywne. Zażywanie ich w takim wieku sieje jeszcze większe spustoszenie w organizmie. Jaki wpływ narkotyki mają na zdrowie psychiczne i fizyczne?
Czym są narkotyki?
Narkotyk jest substancją psychoaktywną, która działa na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotyki są ogólną nazwą dla substancji, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, na przykład opioidy i benzodiazepiny albo są to wszystkie substancje psychotropowe, aktualnie nielegalne. Głównym efektem zażycia narkotyku jest obniżenie wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego. Może ono objawiać się uspokojeniem, pobudzeniem, euforią, halucynacjami. Środek odurzający może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Istnieje wiele substancji, które wywołują zaburzenia percepcji oraz uzależnienie, a nie są uznawane za narkotyki. Wiele używek – papierosy, alkohol, są legalne pomimo swej szkodliwości.
Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Jako twarde często określa się wszystkie substancje, które bardzo silnie uzależniają i mają poważne następstwa zdrowotne, na przykład kokaina, heroina, morfina. Charakteryzują się wysokim potencjałem psychicznym, ale również fizycznym. Uzależnienie od narkotyków twardych objawia się między innymi nadmiernym poceniem, drżeniem mięśni, nieprzewidywalnymi reakcjami organizmu.
Narkotyki miękkie są to takie, które uzależniają w mniejszym stopniu, na przykład marihuana, haszysz, grzybki. Nie powodują uzależnienia fizycznego, mają mniejszą szkodliwość.
Rodzaje narkotyków
Kokaina
Jest organicznym związkiem chemicznym, który ma właściwości pobudzające. Pozyskuje się ją z liści krasnodrzewu pospolitego, czyli koki. Ma bardzo duży potencjał uzależniający psychicznie. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych i najstarszych stymulantów pochodzenia naturalnego. Kokaina hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny przez neurony ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, co powoduje między innymi: rozszerzenie źrenic, silny skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego, rozkurcz mięśniówki oskrzeli, zahamowanie perystaltyki przewodu pokarmowego, a także hamuje wydzielanie śliny i i hamuje wychwyt zwrotny dopaminy.
Na to w jakim stopniu zadziała kokaina, zależy od ilości przyjętej dawki. Wpływa ona na poziom dopaminy, która odpowiedzialna jest za ośrodki przyjemności w mózgu. Powoduje to zwiększenie poczucia pewności siebie oraz euforii, a także zmniejsza niepokój. Kokaina ma bardzo silny wpływ na zmiany w mózgu. Po zażyciu jednej dawki pojawia się chęć przyjęcia kolejnej. Przy większych dawkach mogą pojawiać się halucynacje, lęki, paranoje, które przypominają objawy schizofrenii. Kokaina powoduje euforię, a następnie nagły spadek samopoczucia, ciągła chęć przyjmowania tej substancji powoduje ciągłe zwiększanie dawek, a co z tym idzie – poważne uzależnienie. Wszystkie efekty zażywania kokainy pojawiają się z czasem i nasilają się z każdą kolejną dawką.
Jak kokaina wpływa na organizm?
Kokaina ma ogromny wpływ na powstawanie wielu zaburzeń. Przede wszystkim powoduje psychozę pokokainową, czyli urojenia, w tym prześladowcze, zaburzenia funkcjonowania. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia osobowości, depresja, martwica przegrody nosowej, duszności, kaszel, krwawienie z nosa, trudności z donoszeniem ciąży, drgawki, napady szału.
Opioidy
To substancje syntetyczne lub naturalne, które wiążą się z receptorami opioidowymi. Przykład takich substancji to kodeina, morfina lub heroina, która jest produktem modyfikacji chemicznej morfiny. Opioidy są substancjami, które mają bardzo silne działanie uzależniające. W zależności od środka, metody i częstotliwości zażywania, uzależnienie może pojawić się w różnych okresach. Długotrwałe podawanie opioidów prowadzi do rozwinięcia się tolerancji dla działania euforycznego oraz depresji oddechowej. Jak opioidy oddziałują na organizm? Pojawia się analgezja, czyli zanik bólu, dodatkowo zanik głodu, odczuwania negatywnych emocji czy spowolnienie perystaltyki jelit. Do tego występuje też apatia, nerwowość, lęki nocne, bezsenność i nerwobóle.
Substancje miękkie – marihuana, haszysz, grzybki halucynogenne
Tego typu substancje nie powodują uzależnienia fizycznego, jednak mogą doprowadzić do bardzo podobnych szkód, mogą powodować zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Dzieli się je zazwyczaj na marihuanę i narkotyki halucynogenne. Marihuana ma mniejszą szkodliwość co heroina czy amfetamina. Wpływa na psychikę i układ nerwowy. Powoduje uspokojenie, rozkurcz mięśni i silne odprężenie. W dużych dawkach oraz częstym zażywaniu może wywołać zaburzenia pamięci, spowolnienie intelektualne, spadek koncentracji i zaburzenia w logicznym myśleniu. Grupa narkotyków halucynogennych, czyli ecstasy, LSD, grzybki wpływają na występowanie omamów, mogą powodować uszkodzenia mózgu, prowadzić do rozwoju różnych psychoz oraz urojeń.
W zależności od tego w jaki sposób jest przyjmowana dana substancja, oprócz wyżej wymienionych, można wyróżnić także wpływ narkotyków na inne organy. Przyjmowanie narkotyków powoduje także zaburzenia ślinianek, stany zapalne jamy ustnej i zaciskanie szczęki. Powikłaniami mogą być też: zatrzymanie moczu, osłabienie łaknienia i spadek masy ciała. Jednak w największym stopniu narkotyki wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i psychikę.