Jak wyjść z uzależnienia od gier komputerowych?

Jak wyjść z uzależnienia od gier komputerowych?

Nowe technologie nie zwalniają tempa i od lat rozwijają się w każdej dziedzinie życia. Powstają coraz nowsze…

Nowe technologie nie zwalniają tempa i od lat rozwijają się w każdej dziedzinie życia. Powstają coraz nowsze sprzęty elektroniczne, urządzenia mobilne, nowe możliwości łączności bezprzewodowych i wiele innych. Dzięki temu coraz więcej rzeczy i spraw możemy załatwić za pośrednictwem sieci, pracować bez wychodzenia z domu, uczyć się czy utrzymywać kontakty z osobami z drugiej części świata. Możemy zaznać też różnego rodzaju rozrywek, od oglądania filmów i seriali aż po granie w różnorodne gry komputerowe. Wszystko jest w porządku, dopóki jest to jedynie dodatek do naszego życia, a nie całe jego wypełnienie. Jeśli sytuacja się odwróci i wirtualna rzeczywistość stanie się ważniejsza, wówczas powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, która może oznaczać poważny nałóg. Uzależnienie od gier komputerowych występuje głównie u dzieci i młodzieży, czyli u osób, które nie znają świata bez elektroniki i od małego spędzają przy niej wiele czasu.  

Czym są uzależnienia? 

Uzależnienie, niezależnie od jego przedmiotu, jest chorobą, którą należy leczyć tak, jak każdą inną chorobę. Przeważnie charakteryzuje się nieustanną potrzebą przyjmowania konkretnego środka psychoaktywnego lub wykonywania określonej czynności – w tym przypadku jest to granie w gry komputerowe. Chory jedynie podczas grania jest w stanie odczuwać spokój, przyjemność i spełnienie. 

Uzależnienie od gier komputerowych to jedno z uzależnień behawioralnych, do których zaliczają się także takie nałogi, jak pracoholizm, seksoholizm czy uzależnienie od masturbacji. Nieodzownie towarzyszy im osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków szkolnych lub służbowych czy kompulsywne zachowania.

Jakie mogą być powody uzależnienia od gier komputerowych?

Gry komputerowe to rozrywka, z której korzystają przede wszystkim młodzi ludzie, dlatego to ich najczęściej dotyka uzależnienie na tym podłożu. Zwykle rozpoczyna się po prostu od zwiększonej ilości czasu spędzanej przed monitorem. Powodem może być ucieczka do świata gier z rzeczywistości, która wydaje się być nudna, monotonna i bez większego sensu. Ciężko jest jednak ostatecznie stwierdzić, gdzie jest konkretny moment początku uzależnienia – w końcu cały czas pracujemy i uczymy się przed komputerem. Uzależnienie od gier komputerowych, choć najczęściej występujące u dzieci i młodzieży, może dotknąć osób w każdym wieku. Zwykle największe skłonności ku temu mają osoby z niskim poczuciem własnej wartości, bez pewności siebie, które nie radzą sobie z problemami w realnym życiu. Gry pozwalają im na odnoszenie sukcesów, przyjmowanie dowolnej maski i anonimowości. 

Jak wyjść z uzależnienia od gier komputerowych?

Jakie są objawy uzależnienia od gier komputerowych?

Objawy uzależnień o podłożu psychicznym mają bardzo podobną charakterystykę. Chory nieustannie odczuwa silną potrzebę wykonywania danej czynności, tracąc przez to relacje społeczne, zaniedbując swoje obowiązki i izolując się od otoczenia. W przypadku uzależnienia od gier komputerowych, uzależniony zaczyna spędzać coraz więcej czasu przed ekranem komputera, często zarywa noce, traci poczucie czasu i zapomina o wszystkim, co nie dotyczy jego wirtualnego świata. Zaczynają pojawiać się problemy w pracy i szkole, przyjaciele i najbliższe osoby zaczynają się oddalać, często towarzyszą temu również kłopoty finansowe i wiele innych przykrych skutków nałogu. Sam uzależniony nie widzi swojego problemu, a bliscy, którzy chcą mu pomóc napotykają na opór i wyparcie. Przez to chory zaczyna się jeszcze bardziej zaszywać i izolować sam ze swoim nałogiem. Często mogą towarzyszyć mu wyrzuty sumienia, z którymi nie potrafi sobie poradzić i jeszcze bardziej zamyka się w swoim świecie. Te same mechanizmy działają w przypadku wielu innych uzależnień, jak na przykład alkoholizm, narkomania czy siecioholizm. 

Jak wyjść z uzależnienia od gier komputerowych?

Leczenie uzależnień jest bardzo ciężkie i wymaga wiele siły zarówno od osoby chorej, jak i jego najbliższego otoczenia. Trwa długi czas i musi obejmować wiele działań jednocześnie. Najważniejsze jest jednak rozpoczęcie terapii, które wymaga wyraźnej chęci ze strony uzależnionego i jego samoświadomości, co do posiadanego problemu. Bez tego poradzenie sobie z tą chorobą nie jest możliwe. Jeśli chodzi o leczenie uzależnień psychicznych, najczęściej stosuje się poznawczo – behawioralną technikę psychoterapii uzależnień. Chory od nowa musi nauczyć się korzystania z elektroniki – nie jesteśmy w stanie jej dzisiaj całkowicie się pozbyć z otaczającego nas świata. Musi również nauczyć się planować sobie czas wolny w odpowiedni sposób. Na każdym etapie leczenia uzależnienia niezbędna jest pomoc i wsparcie najbliższych, którzy są najlepszą motywacją do wytrwania w swoich postanowieniach. Nie tylko wesprą, ale i przyspieszą i wzmocnią osiągnięte przez chorego rezultaty. Dzięki terapii i innym formom leczenia chory znów dostrzeże piękno życia i jego sens, dzięki czemu nie będzie miał już potrzeby uciekania do innej rzeczywistości. Musi zrozumieć, że w realnym świecie również może doznać wielu radości, sukcesów i zadowolenia. 

Podobne wpisy