Regeneracja organizmu po narkotykach

Regeneracja organizmu po narkotykach

Szkodliwe działanie narkotyków na organizm zostało potwierdzone, a mimo wszystko chwilowe przyjemności skłaniają ludzi do podążania tą ścieżką. Każdy, kto zaczyna zażywać środki psychoaktywne, myśli, że w każdej chwili może przestać, a co najważniejsze, z czasem uświadamia sobie, jak błędna jest ta myśl. W końcu nawet całkowite uwolnienie od narkomanii nie staje się końcem problemów: w okresie brania narkotyków organizm tak bardzo słabnie, że trzeba  przejść specjalną kurację, aby go zregenerować.

Na czym polega regeneracja organizmu po narkotykach?

Narkomania wyniszcza organizm, dlatego osoby uzależnione po odstawieniu substancji psychoaktywnych muszą przejść terapię uzależnień oraz kurację odbudowującą funkcjonowanie organizmu. W ośrodku leczenia narkomanii pacjenci przechodzą bezpieczną i skuteczną detoksykację, która pozwala pozbyć się szkodliwych toksyn. Aby czerpać przyjemność, cieszyć się z każdego drobnego wydarzenia, aby nie popaść w depresję, organizm wytwarza specjalne substancje – endorfiny. W języku medycznym nazywa się je neuroprzekaźnikami. To one dają przypływ szczęścia i radości.

Kiedy zażywany jest narkotyk, substancje wiążą się z receptorami opioidowymi, które normalnie wytwarzają endorfiny. W tej chwili osoba odczuwa ostry przypływ euforii i przez kilka godzin z rzędu jest w tym stanie. Odbudowanie zaburzonej równowagi w zakończeniach nerwowych jest niezwykle trudne. Gdy tylko narkotyk przestaje wchodzić w interakcje z receptorami, osoba wychodzi z haju. W tej chwili ciało nie ma siły, by czuć, że żyje. Rezultat: najsilniejszy stan lęku, depresji, przygnębienia i chęci ponownego przeżycia euforii. Kiedy bierze się jakikolwiek narkotyk, mózg jest niszczony.

Co dzieje się z organizmem podczas zażywania narkotyków?

Zażywanie narkotyków negatywnie wpływa na wszystkie wewnętrzne organy osoby uzależnionej:

 • Układ oddechowy – podczas palenia marihuany do płuc dostaje się wielokrotnie więcej sadzy i smoły w porównaniu ze zwykłymi papierosami, a haszysz może powodować raka płuc, opiaty hamują ośrodek oddechowy i kaszel, co zwiększa ryzyko infekcji płuc, przewlekłego niedotlenienia wszystkich narządów, paraliż ośrodka oddechowego i śmierć z powodu zatrzymania oddechu.
 • Układ sercowo-naczyniowy – podczas przyjmowania opiatów obserwuje się niedociśnienie, rzadszy puls i dystrofię mięśnia sercowego. Przy stosowaniu stymulantów, wręcz przeciwnie, przyspiesza puls, ciśnienie krwi, wzrost temperatury ciała, istnieje ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
 • Układ trawienny – jeden z objawów narkomanii: brak apetytu, więc często uzależnieni doprowadzają się do całkowitego wyczerpania. Ponadto substancje narkotyczne pogarszają trawienie, przyczyniają się do zakłócenia funkcji motorycznych jelit.
 • Układ nerwowy – charakteryzuje się występowaniem psychozy, utratą pamięci, obniżonymi zdolnościami intelektualnymi, zmianami charakteru i degradacją osobowości. Prawdopodobny jest rozwój chorób psychicznych, takich jak schizofrenia.

Z początki wielu krewnych narkomanów i samych pacjentów ośrodka odwykowego uważa, że wystarczy pozbyć się głodu narkotykowego, a reszta sama wróci do normy. Jednak tak nie jest, konieczne jest zwrócenie się do specjalistów, którzy przeprowadzą regenerację organizmu po narkotykach.

Jak zregenerować organizm po narkomanii?

Aby znormalizować zdrowie fizyczne i psychiczne pacjenta, lekarze i terapeuci z ośrodka leczenia narkomanii zwykle stosują następujące metody:

 • Psychofarmakoterapia. Przepisują leki, aby zapobiec depresji lub aby wyzdrowieć z niej. Za pomocą leków pacjentowi zapewnia się spokojny sen, porządkowane są codzienne biorytmy, procesy wzbudzania i hamowania w mózgu powracają do normy. Psychiatra prowadzi terapię lekową, a następnie długotrwałe przywrócenie funkcji mózgu, pamięci, świadomości. Trwają prace nad tym, aby organizm sam zaczął wytwarzać endorfiny. Leczy się zaburzenia psychiczne, depresję, ataki paniki, halucynacje i inne schorzenia.
 • Fizjoterapia. Obejmuje stosowanie preparatów witaminowych i leków na określone istniejące choroby, dostosowanie diety, umiarkowaną aktywność fizyczną, masaże i inne zabiegi niezbędne do regeneracji dotkniętych narkomanią narządów.
 • Psychoterapia (głównie poznawczo-behawioralna). Celem jest przywrócenie niedawnego narkomana do zdrowego stylu życia, pomoc w zmianie charakteru, zachowania w celu poprawy relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Zaleca się, aby regeneracja organizmu po narkotykach odbywała się w wyspecjalizowanej placówce medycznej, która zapewnia zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną w wymaganej ilości, planowany czas wolny, a także zapewnia środki zapobiegające nawrotom. W tym rewizję kręgu przyjaciół, przywracanie możliwości do zatrudnienia, utrzymania przydatnych hobby.

Rekonwalescencja po narkotykach w ośrodku dla narkomanów

Pierwszym etapem regeneracji organizmu po narkotykach jest detoksykacja, podczas którego z organizmu usuwane są toksyczne substancje. Podczas detoksykacji metody leczenia dobierane są indywidualnie do danego pacjenta.

Wspólne dla wszystkich rodzajów detoksykacji są:

 • Duża objętość wstrzykiwanego płynu i wymuszona diureza – ta metoda pomaga szybko usunąć toksyny z krwi i wypełnić naczynia
 • Enterosorbenty – usuwają toksyny z jelit
 • Kompleksy witaminowo-mineralne
 • Leki na odbudowę wątroby i nerek
 • Leki uspokajające psychikę narkomana.

Dalsze leczenie uwzględnia cechy organizmu, czas zażywania narkotyków, wiek i tak dalej. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest terapia uzależnień. Etap pracy z psychiką narkomana jest dłuższy niż oczyszczanie organizmu z narkotyku. Jeśli usunięcie odstawienia zajmuje nie więcej niż jeden dzień, to odbudowanie stanów fizycznych i psychicznych trwa latami. Terapeuta uzależnień pracuje nad tym, aby narkoman nie wracał już do narkotyków. I tutaj praca toczy się zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Podczas pobytu w ośrodku uzależnień od narkomanii człowiek uczy się brać odpowiedzialność za swoje czyny. Niektórzy narkomani przechodzą celowo detoksykację, gdy zdają sobie sprawę, że ich życie jest zagrożone.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz