Odstawienie amfetaminy

Odstawienie amfetaminy

Rodziny narkomanów oraz oni sami często obawiają się konsekwencji odstawienia amfetaminy. Zastanawiają się, co stanie się z organizmem, jeśli przestaną brać. Na pewno poprawi się ich stan zdrowia i psychiki. W leczeniu uzależnienia od amfetaminy ważne jest, aby wyeliminować nie tylko objawy odstawienia i skutki działania narkotyku, ale także uzyskać poprawę stanu psycho-emocjonalnego. Najskuteczniejsze a zarazem bezpieczne wyjście z narkomanii prowadzone jest w ośrodku leczenia uzależnień, tam pod okiem lekarzy i terapeutów pacjent nie odczuwa tak przykrych objawów odstawiennych. Lekarz dokonuje detoksykacji organizmu, co pomoże wyeliminować skutki uboczne zażywania amfetaminy takie jak: halucynacje i psychozy. Przede wszystkim pomaga ustabilizować pracę układów życiowych, po czym osoba uzależniona przejdzie leczenie psychoterapeutyczne.

Zażywanie amfetaminy

Po spożyciu amfetamina szybko rozprzestrzenia się we wszystkich ludzkich narządach, ponieważ jest całkowicie wchłaniana w żołądku i jelitach. Po wstrzyknięciu dożylnym amfetamina dostaje się do mózgu w ciągu kilku sekund. Wdychane opary amfetaminy szybko przedostają się do krwiobiegu, a następnie do innych narządów. Narkotyk jest metabolizowany głównie w wątrobie, gdzie rozkłada się na aktywne pochodne efedryny i inne substancje nieaktywne. We krwi amfetamina może utrzymywać się przez 8 do 12 godzin. Wielokrotne podanie amfetaminy następnego dnia jest w stanie utrzymać stałe stężenie we krwi i przedłużyć działanie narkotyczne. Amfetamina jest wydalana przez nerki i dlatego można ją łatwo wykryć za pomocą próbki moczu.

Jak powinno wyglądać bezpieczne odstawienie amfetaminy?

Konsekwencje uzależnienia od amfetaminy są ciężkie. Stałe stosowanie psychoaktywatora przez krótki czas prowadzi do rozwoju przewlekłej psychozy, której towarzyszą urojenia i halucynacje, napady agresji i próby samobójcze. Odstawienie amfetaminy nie musi jednak pociągać za sobą ciężkich objawów ze strony organizmu, ale terapia uzależnień powinna być prowadzona w ośrodku odwykowym.

Ostawienie amfetaminy wiąże się z:

  • Detoksykacja organizmu
  • Terapia lekowa
  • Psychoterapia i socjoterapia.

Do tego dochodzi społeczna degradacja osobowości, a także poważne uszkodzenia układów organizmu:

  • Pojawia się nadciśnienie tętnicze z wysokim ryzykiem udarów
  • Układ odpornościowy słabnie, dlatego na ciele pacjenta pojawiają się czyraki, ropowica
  • W sferze rozrodczej występuje patologia – gruczolak, impotencja, niepłodność, zaburzenia miesiączkowania
  • Masa ciała znacznie spada.

Przedawkowanie jest niebezpieczne w przypadku ciężkich zaburzeń serca i układu oddechowego. Ryzyko śpiączki i śmierci jest niezwykle wysokie. Dawka śmiertelna wynosi 25 mg na kg masy ciała pacjenta. Odstawienie amfetaminy prowadzi do autoagresji i napadów złości. Narkomani wyładowują swój gniew w bójkach, są w stanie popełniać przemoc, a nawet zabójstwa.

Jakie są objawy odstawienia amfetaminy?

Decydując się na nagłe odstawienie amfetaminy, narkoman doświadcza silnych fizycznych objawów i występuje:

  • Uczucia niepokoju i paniki
  • Niekontrolowane pragnienie zażycia narkotyku
  • Silne dreszcze, drżenie kończyn
  • Obfite ślinienie, łzawienie
  • Ból we wszystkich mięśniach
  • Bladość i tachykardia
  • Agresja bez wyraźnego powodu
  • Biegunka, wymioty
  • Wzrost temperatury ciała
  • Ataki samobójcze, depresja
  • Poważne zakłócenia w pracy narządów wewnętrznych
  • Rozwój schizofrenii.

Są to konsekwencje odstawienia przyjmowania amfetaminy, nie można ich usunąć w domu. Leczenie uzależnienia od narkotyków wymaga stopniowej rekonwalescencji w ośrodku leczenia uzależnień.

Rozwój psychozy amfetaminowej

Szczególne problemy w rozwoju uzależnienia pojawiają się wraz z manifestacją psychozy amfetaminowej. Co to jest? Poważna forma rozwoju choroby psychicznej pojawia się przy odstawieniu narkotyku.Ta symptomatologia jest podobna do rozwoju schizofrenii, więc wielu lekarzy, nie rozumiejąc problemu, zaczyna walczyć z tą chorobą psychiczną.

Wraz z rozwojem psychozy pojawiają się następujące objawy:

  • Silne odchylenia w stanie psycho-emocjonalnym
  • Pojawienie się majaczenia
  • Halucynacje.

Ten stan może drążyć osobę uzależnioną przez kilka miesięcy, nawet w okresie wychodzenia z nałogu.To prawda, że po leczeniu objawy stopniowo się zmniejszają, co nie nastąpi w przypadku terapii domowej. Po zakończeniu działania amfetaminy uczucie euforii zostaje zastąpione depresją, utratą sił, osłabieniem i drażliwością. U niektórych pacjentów może pojawić się złość, agresja i uraza. Wpadają w histerię. Narkomani chcą ponownie zażyć kolejną dawkę. Jeśli amfetamina nie dostanie się do organizmu, następuje najstraszniejszy moment dla uzależnionego – efekt odstawienia. Zwykle trwa kilka tygodni, przynosząc człowiekowi ogromne dolegliwości. Nie każdy może to wytrzymać, więc prawdopodobieństwo ponownego użycia amfetaminy jest bardzo wysokie. Uzależniony używa wszelkich metod i środków, aby dostać kolejną dawkę.

Jak odzyskać siły po amfetaminie?

Pacjent potrzebuje leczenia uzależnienia od amfetaminy na każdym etapie – zarówno na etapie krótkiej remisji, jak i po aktywnym stosowaniu. Pomoc specjalistów łączy metody medyczne i psychoterapeutyczne, od okresu pobytu w ośrodku dla narkomanów do pełnego wyzdrowienia. Wielu narkomanów szuka sposobu oczyszczenia organizmu po amfetaminie. Jedyną procedurą, która może usunąć toksyczne substancje, jest detoksykacja organizmu. Przed jej wykonaniem lekarz przeprowadza pełne badanie ciała osoby uzależnionej, po czym dobiera kompleksowe leczenie. Podczas stosowania amfetaminy w organizmie gromadzą się toksyczne substancje, które osadzają się w strukturze komórek. Jak zaczyna się leczenie uzależnienia od amfetaminy? Przede wszystkim lekarze eliminują skutki uboczne i konsekwencje zatrucia organizmu substancjami toksycznymi. Specjaliści pomagają pozbyć się objawów odstawienia, ostrych psychoz u narkomanów, fizycznych przejawów uzależnienia – objawów odstawienia.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz