Leczenie uzależnienia od hazardu, jak wygląda?
Jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu jest dla niektórych wizyta w kasynie. Przede wszystkim pozwala to na poczucie adrenaliny i dreszczyku emocji. Niestety jest to bardzo zgubne. Hazard w bardzo szybkim tempie może doprowadzić do uzależnienia. Oprócz kasyna, do hazardu zalicza się również jakiekolwiek formy gier z możliwością wygranej, typu zdrapki, lotto, konkursy radiowe. Jak leczyć uzależnienie od hazardu i jak ono wygląda?
Uzależnienie – czym jest?
W obecnych czasach, gdy czujemy dużą presję ze strony społeczeństwa, a świat rozwija się w bardzo szybkim tempie możemy być przytłoczeni pracą i codziennymi obowiązkami. W takich przypadkach najczęściej pojawiają się uzależnienia. Człowiek szuka sposobu na spędzenie czasu i zapomnienie o swoich aktualnych problemach. Uzależnienie jest niepohamowaną potrzebą wykonywania określonej czynności lub przyjmowania danego środka psychoaktywnego. Wyłącznie w taki sposób, chory może się zrelaksować i zaspokoić swoje potrzeby. Uzależnienia dzielą się na psychiczne i fizyczne. W pierwszym przypadku może to być na przykład – pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, uzależnienie od Internetu oraz uzależnienie od komputera. Natomiast w drugim przypadku jest to alkoholizm, narkomania czy uzależnienie od dopalaczy. Hazard należy do uzależnień behawioralnych, które są w grupie uzależnień psychicznych. Uzależnienie behawioralne jest przymusem regulowania stanów emocjonalnych poprzez zachowania nałogowe. Zachowania uzależnionych są natrętne, nerwowe, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Powstanie tego uzależnienia wiąże się z zaspokojeniem potrzeby nagrody. Chory w tym przypadku odczuwa silną konieczność zaspokojenia swoich potrzeb w celu uzyskania satysfakcji, przyjemności i psychicznego spokoju.
Charakterystyka hazardu
Słowo hazard wywodzi się z języka arabskiego: az – zahr, co oznacza “kostka” lub “gra w kości”. W języku polskim jednak oznacza “ryzyko w grze”. Hazard to wszystkie gry, w których w większym lub mniejszym stopniu chodzi o wygraną – pieniądze, wycieczki, przedmioty.
Na przestrzeni lat hazard bardzo się rozwinął. Już w starożytności ludzie dla rozrywki spędzali czas grając w kości. Przełomem była legalizacja hazardu w jednym z amerykańskich stanów w roku 1931. W Polsce gry hazardowe pojawiły się na początku lat 90 – tych. Wtedy też zaczęły rozwijać się różne gry hazardowe online. Oprócz typowych gier hazardowych takich jak gry karciane czy na automatach pojawiają się także różnego rodzaju konkursy telefoniczne lub sms – owe. Organizowane one są najczęściej przez operatorów oraz stacje radiowe i telewizyjne. Są one ogólnie dostępne, dzięki czemu również mogą bardzo łatwo uzależnić.
Co jest przyczyną powstawania uzależnienia od hazardu?
Główną przyczyną, która wpływa na rozwijanie się hazardu jest niskie poczucie własnej wartości. Osoba z tym zaburzeniem zaczyna postrzegać świat tylko przez pryzmat danej gry i chęci wygrania kolejnych kwot pieniężnych. Dzięki następnym wygranym to poczucie “własnego ja” zaczyna wzrastać, osoba zaczyna czuć się lepsza od innych. Potrzeba adrenaliny, stymulacji i pobudzenia oraz pociąg do ryzyka także się do tego przyczyniają. U hazardzistów pojawiają się również zaburzenia w relacjach z przeszłości. Oznacza to, że takie osoby są zazwyczaj z niepełnych rodzin lub takie, które miały trudne relacje ze swoim ojcem. Często pojawia się u ofiar przemocy domowej. Uzależnienie wynika też z reakcji neurologicznych mózgu. Kiedy jest on stale nadwyrężany przez co organizm tworzy różne mechanizmy obronne i uodparnia się na bodźce. Przez to hazardzista musi zwiększać czas i stawki swojej rozgrywki.
Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?
Leczenie hazardu, jak ma to miejsce w przypadku innych uzależnień, musi rozpocząć się od zrozumienia przez chorego swojego problemu. Konieczna jest również jej chęć i silna wola do walki z nałogiem. Konieczna w tym wypadku będzie psychoterapia poznawczo – behawioralna, terapia uzależnień, oraz, w niektórych przypadkach, farmakoterapia. Istnieją również grupy Anonimowych Hazardzistów, które na wzór Anonimowych Alkoholików mają na celu wzajemne wsparcie i poznanie innych osób z takim samym problemem. Cały proces leczenia będzie podzielony na kilka etapów, podczas których chory musi zachować pełną abstynencję. O wszystkim powinien zadecydować lekarz, który postawi odpowiednią diagnozę i indywidualnie dobierze najlepszą formę leczenia. Może to być między innymi terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, reprogramming, treningi umiejętności, psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa oraz psychoedukacja. Po opanowaniu nałogowego ciągu do grania, dalsza terapia może skupić się na redukcji destrukcyjnych zachowań, reedukacji i ponownej nauce życia w społeczeństwie.
Najszybsze i najskuteczniejsze rezultaty przynoszą terapie prowadzone w zamkniętych ośrodkach leczenia, jednak nie jest to jedyna metoda prowadząca do wyjścia z nałogu. Kompleksowa opieka nad chorym i praca z nim na wielu płaszczyznach to zdecydowanie klucz do sukcesu. Może odbywać się również w państwowych oraz prywatnych ośrodkach uzależnień, państwowych poradniach z terapią grupową, prywatnych poradniach z terapią grupową, jako terapia indywidualna lub jako spotkania wspólnot Anonimowych Hazardzistów.