Jakie można mieć uzależnienia?

Uzależnienia mogą występować bez względu na wiek, pochodzenie czy płeć. Czasami pojawiają się nagle, a w innych przypadkach rozwijają się przez lata. Występuje wiele rodzajów substancji oraz różnych zachowań, które prowadzą do uzależnień. W większości osoby dotknięte uzależnieniem nie zdają sobie sprawy ze skali swojego problemu, bardzo często bagatelizując objawy. Diagnozowanie uzależnień odbywa się przede wszystkim w oparciu o klasyfikacje chorób ICD-10 i DSM IV.

Analiza uzależnień 

Uzależnienie to jednostka chorobowa, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne. Jest nabytym stanem zaburzenia zdrowia charakteryzującym się okresowym albo stałym przymusem wykonywania jakiejś czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji. Uzależnienie może też obejmować inne czynności, nad wykonywaniem których dana osoba utraciła kontrolę. Trzeba pamiętać także, że jedna osoba może być uzależniona od więcej niż jednego środka. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się tak zwane nowe uzależnienia, które są charakterystyczne dla naszych czasów i nie występowały wcześniej.

Uzależnienie fizjologiczne 

Uzależnienie fizjologiczne jest nabytą silną potrzebą ciągłego zażywania jakiejś substancji. W przypadku odstawienia występuje szereg objawów odstawienia – rozdrażnienie, lęk, bóle głowy, drżenie mięśni, bezsenność. We wszystkich przypadkach przy tego typu uzależnieniu czynnikiem uzależniającym jest konkretny związek. Choremu brakuje kontroli nad potrzebą sięgania po nie i nie potrafi się powstrzymać. Grupa substancji uzależniających: nikotyna, alkohol etylowy, opioidy, benzodiazepiny, steroidy, barbiturany. 

Uzależnienie psychologiczne 

Uzależnienie psychologiczne to ciągłe odczuwanie przez chorego potrzeby zaspokajania swoich zachcianek, a niespełnione prowadzą do podobnych objawów odstawienia jak w przypadku uzależnienia fizjologicznego. Przynosi to relaks, przyjemność i spokój. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym możemy zauważyć coraz więcej osób dotkniętych tą chorobą. Ich zachowania są natrętne, nerwowe, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Powstanie tego uzależnienia wiąże się z zaspokojeniem potrzeby nagrody. Chory kontynuuje szkodliwe zachowania pomimo wyraźnych szkód. Przykładowe czynności, które powodują uzależnienia psychologiczne: praca, masturbacja, pornografia, internet, gry komputerowe, bigoreksja, hazard, seks. 

Uzależnienie społeczne 

Występuje również trzecia grupa uzależnień, która wiąże się z zażywaniem różnego rodzaju środków pod wpływem impulsów zewnętrznych. Może to być na przykład panująca moda, rówieśnicy. Jest to także pewien rodzaj uzależnienia od konkretnej grupy osób, to pociąga za sobą respektowanie i akceptację zasad w niej pasujących. 

Jakie można mieć uzależnienia?

Jakie są objawy uzależnienia? 

W zależności od substancji, od której dana osoba jest uzależniona można zaobserwować różne zachowania. Jednak główne objawy w dużej części się powielają. Zachowanie szybko staje się nawykowe, tak samo jeśli chodzi o psychologiczne i fizjologiczne uzależnienia. Dodatkowo uzależnienie staje się regularne, częste i zabiera znaczną część czasu. Co więcej jest przyczyną problemów zdrowotnych, zawodowych, finansowych i małżeńskich. Uzależnienie związane jest z powracającym przymusem wracania do niego. Zespół abstynencyjny pojawia się tuż po odstawieniu lub zaprzestaniu kontaktu z sytuacją. 

Jakie mogą występować uzależnienia?

Uzależnienie od miłości

Najczęściej występuje u kobiet. Oznacza ono, że regulatorem emocji jest druga osoba. Kochająca kobieta nie wyobraża sobie dnia ani życia bez swojego mężczyzny. Pomimo toksycznych relacji występuje złudna nadzieja, że wszystko się ułoży i będzie jak kiedyś. W tym przypadku działa mechanizm iluzji i zaprzeczeń zniekształcający relację. Objawami uzależnienia od miłości są między innymi:  niepokój, rozdrażnienie, wściekłość, w sytuacji niemożności kontaktu z partnerem, kontynuowanie związku pomimo oczywistych negatywnych konsekwencji, poświęcanie siebie i innych na rzecz związku, poświęcanie coraz większej ilości czasu na związek. 

Uzależnienie od środków antydepresyjnych oraz psychostymulujących

Leki psychotropowe oraz antydepresanty łagodzą wszelkie objawy depresji. Oznacza to, że występuje lepsze samopoczucie, zmniejsza się napięcie emocjonalne. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nadużywanie tego typu substancji w bardzo szybkim tempie może doprowadzić do uzależnienia. Skutkiem ubocznym stosowania psychotropów może być wzrost ryzyka podejmowania zachowań samobójczych oraz wykształcenie się uzależnienia psychicznego i fizycznego. 

Uzależnienie od leków 

Mowa w tym przypadku o wszystkich lekach uspokajających, przeciwbólowych i nasennych. Mogą to być farmaceutyki na receptę – benzodiazepiny, barbiturany, ale również tabletki czy syropy ziołowe, sprzedawane bez recepty. Benzodiazepiny oraz barbiturany stosowane niezgodnie z zaleceniami i przez dłuższy okres niż był zalecany, powodują szybkie uzależnienie i szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Powodują one uzależnienie psychiczne jak i fizjologiczne. Co ciekawe, można również uzależnić się od przyjmowania leków ziołowych bez recepty.

Oprócz wyżej wymienionych uzależnień występują także inne, z którymi możemy spotkać się częściej. Są to między innymi: alkoholizm, narkomania, seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od telefonu czy gier komputerowych. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz