Jak wyjść z uzależnienia od metamfetaminy?

Niezwykle wyniszczający organizm narkotyk, który jest pochodną amfetaminy. Jest jedną z najbardziej toksycznych i uzależniających substancji. To metamfetamina inaczej zwana jako kryształ, lód, meta lub piko. Jej popularność rośnie, ponieważ jest prosta i tania w produkcji, a efekty jakie przynosi są wyjątkowo silne. Niechlubna moda na ten narkotyk rozwinęła się wraz z amerykańskim serialem “Breaking Bad”, w którym główny bohater zajmuje się nielegalną produkcją metamfetaminy. 

Co to jest metamfetamina? 

Metamfetamina jest organicznym związkiem chemicznym, stymulantem oraz pochodną amfetaminy. Ma bardzo silne działanie psychoaktywne. Jak większość popularnych narkotyków metamfetamina uzależnia przede wszystkim psychicznie. Potencjał uzależniający takich narkotyków jest wprost proporcjonalny do przyjemnych efektów jakie wywołują, ale jest on w dużej mierze uzależniony od sytuacji życiowej i psychicznej danej osoby. Po zażyciu mety zmniejsza się zapotrzebowanie na sen, nie odczuwa się zmęczenie, efekt zazwyczaj utrzymuje się od 3 do 24 godzin, w zależności od organizmu. 

Zazwyczaj meta jest otrzymywana na dwa sposoby. Jako substrat wykorzystuje się efedrynę, pseudoefedrynę lub fenyloaceton, które są przekształcane w metamfetaminę. Jej działanie jest bardzo zbliżone do amfetaminy, MDMA i ecstasy, ale stan po jej spożyciu jest o wiele bardziej intensywny. Ponadto jest bardziej toksyczna, powoduje nagły wyrzut dopaminy i noradrenaliny, których za duża ilość powoduje niszczenie komórek nerwowych. Długotrwałe zażywanie prowadzi do obumierania całych struktur nerwowych co powoduje skrócenie drzewa neuronowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Uszkodzone komórki nie są w stanie zregenerować się, a to zaburza przepływ impulsów do mózgu i upośledza procesy myślowe. 

Meta może występować w postaci proszku, tabletek lub przezroczystych kryształków. Jest to narkotyk totalny, co oznacza, że wszystkie sposoby jego zażywania przynoszą gwałtowne, pożądane efekty. Przyjmowana jest donosowo, doustnie, doodbytniczo lub dożylnie. Kryształki mogą być palone w specjalnej fajce. Stan, który pojawia się po wstrzyknięciu lub zapaleniu nazywany jest “flushem”. Pojawia on się bardzo szybko i silnie. Trochę słabszy, ale dłuższy efekt występuje po połknięciu lub wciągnięciu. 

POLECAMY PRZECZYTAĆ  :

Jak wyjść z uzależnienia narkotykowego?

Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Co powoduje zażywanie metamfetaminy? 

Działanie piko powoduje, że zażywający jest pobudzony psychoruchowo oraz seksualnie. Osoby, które przyjęły znaczną ilość tracą zazwyczaj wszelką kontrolę nad swoimi odruchami seksualnymi. Dodatkowo działa również kardiotoksycznie, czyli wywołuje wahania tętna i ciśnienia, zaburza pracę serca i całego układu krążenia. Co więcej długotrwałe zażywanie prowadzi do zaburzeń psychicznych, paranoi, halucynacji, lęków, omamów, fobii, bezsenności oraz agresji. Narkotyk sieje nie tylko spustoszenie wewnątrz organizmu. Objawy przyjmowania widoczne są także na zewnątrz – cera ze względu na upośledzenie regeneracji zaczyna robić się sucha, szara. Pojawiają się krosty oraz owrzodzenia. Skórę uzależnionych pokrywają rozległe, trudno gojące się rany. Działanie metamfetaminy wykorzystywane jest również w celach odchudzających. Zażywanie substancji psychoaktywnej bowiem zmniejsza apetyt i hamuje głód. 

Jak wyjść z uzależnienia od metamfetaminy?

U osoby uzależnionej występują charakterystyczne objawy. Przede wszystkim taka osoba jest wyjątkowo pobudzona i można u niej zauważyć niepokój i nerwowość. Dodatkowo źrenice są rozszerzone, słabo reagują na światło. Osoba pod wpływem tego narkotyku jest wyjątkowo pewna siebie, towarzyska, otwarta i wygadana. Typowe są również zmiany w  zachowaniu. Zmienia się grupa rówieśników, ulegają zmianie zainteresowania, pasje i hobby. Cała uwaga skupiona jest na pozyskiwaniu i zażywaniu kolejnych dawek narkotyku. Charakterystyczny jest nieświeży oddech i problemy z uzębieniem, ponieważ zażywanie metamfetaminy zatrzymuje produkcję śliny przez ślinianki. Inne objawy charakterystyczne to: lekki wytrzeszcz, wykonywanie różnych czynności o irracjonalnych porach, brak koncentracji, zawroty i bóle głowy. 

Jak wyjść z uzależnienia od metamfetaminy? 

Osoby zażywające metę bardzo szybko uodparniają się na małe dawki, w wyniku czego ich organizm potrzebuje coraz więcej, żeby osiągnąć pożądany efekt. W ten sposób bardzo łatwo o przedawkowanie. Jedyną i skuteczną możliwością na wyjście z uzależnienia od metamfetaminy jest terapia. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Może ono odbywać się stacjonarnie, podczas indywidualnych lub grupowych spotkań z psychoterapeutą lub w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień

Nagłe odstawienie metamfetaminy wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych skutków zespołu abstynencyjnego. Wówczas narkoman staje się niespokojny, apatyczny i przygnębiony. Może skarżyć się na bóle głowy, senność czy obniżenie napięcia mięśniowego. W stanie „głodu narkotykowego” może dochodzić do zaostrzenia objawów depresji, a także do nasilenia myśli samobójczych. Jeśli chcemy upewnić się, że ktoś z naszych najbliższych zażywania narkotyki, możemy zakupić testy narkotykowe. Dostępne są takie, które wykrywają metamfetaminę i wszystkie pochodne amfetaminy w moczu. Trzeba go wykonać najpóźniej do 72 godzin od zażycia, ponieważ tyle ta substancja utrzymuje się w organizmie. Aby test był miarodajny, należy bardzo uważnie pilnować, skąd i dokąd płynie strumień moczu. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz