Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?
Uzależnienia, choć nie wszystkie oficjalnie sklasyfikowane, zaliczyć można do bardzo poważnych chorób. W swoich skutkach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Decyzję o leczeniu powinno podejmować się jak najszybciej jest to możliwe, dzięki czemu osiągnąć można największą skuteczność terapii. Cały proces powinien przebiegać pod kontrolą specjalistów, którzy dobiorą środki adekwatne do konkretnego problemu.
Zadecydowanie o podjęciu leczenia jest bardzo ciężkie. Chory przez długi czas nie jest świadomy swojego problemu, chce jak najdłużej go ukrywać przed innymi i przed samym sobą. Samo podjęcie decyzji to nie wszystko – kolejnym krokiem jest wybór metody leczenia oraz miejsca, w którym ma się ono odbyć.
Jak wyleczyć uzależnienie?
Najskuteczniejszą i najbardziej polecaną metodą leczenia uzależnień jest pobyt w zamkniętym ośrodku. Przez kilka tygodni pacjent pozostaje pod specjalistyczną opieką, gdzie indywidualnie dobiera się dla niego najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania. Co ważne, w takich placówkach można działać wielotorowo, wpływając na wszystkie aspekty nałogu, zarówno fizyczne, jak i psychiczne jednocześnie.
Głównym celem podjęcia terapii jest utrzymanie abstynencji lub zatrzymanie problematycznych zachowań. Pacjent od nowa musi nauczyć się życia w społeczeństwie, budowania relacji, spędzania wolnego czasu i odmawiania sobie tego, bez czego do niedawna nie mógł żyć. Do najczęściej wykorzystywanych metod zaliczyć można terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach, reprogramming, treningi umiejętności, psychoterapię indywidualną, psychoterapię grupową oraz psychoedukację. Każde leczenie może być również wspierane farmakologicznie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bardzo istotna jest obecność najbliższych osób na każdym etapie terapii. Często jest to największa motywacja do podejmowania dalszych kroków.
Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?
Wybrany ośrodek leczenia uzależnień musi być najlepszy względem oczekiwań i potrzeb pacjenta. Miejsce, w którym panuje przyjazna atmosfera, które samo w sobie zachęca do pobytu w nim, również będzie działać terapeutycznie. Placówka powinna działać legalnie i zatrudniać odpowiednio wykwalifikowany personel. Aby mieć pewność, które miejsca spełniają te wymagania, należy sprawdzić Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Wówczas można mieć pewność, że posiadane przez ośrodek certyfikaty są wystawione rzetelnie i potwierdzają faktyczny stan rzeczy. Dobrze jest dowiedzieć się, w jakim wymiarze godzin dostępni dla pacjentów są specjaliści sprawujący opiekę. Ważna jest również informacja, czy systematycznie poddają się superwizji.
Ośrodek leczenia uzależnień powinien posiadać program, dostosowany do różnych rodzajów uzależnień. Należy sprawdzić również czas trwania leczenia – powinno trwać ono wystarczająco długo, aby móc przynieść długotrwały efekt. Jest to kwestia bardzo indywidualna, natomiast minimum trwania leczenia terapeutycznego to od sześciu do ośmiu tygodni. Dużym plusem każdego ośrodka jest możliwość wykonania badań laboratoryjnych na miejscu, a także poddanie się detoksykacji. Bardzo istotnym czynnikiem jest również cena, jednak nie może być ona czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze. Rozbieżność pomiędzy różnymi ośrodkami jest dosyć duża, jednak należy pamiętać o tym, że niższy koszt pobytu podyktowany jest oszczędnością na pewnej płaszczyźnie, na przykład jeśli chodzi o standard, jakość posiłków lub brak wykwalifikowanej kadry.
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dokonując wyboru, warto zapoznać się także z opiniami byłych pacjentów, na temat ośrodków, w których mieli okazję przebywać. W tym celu można sprawdzić oceny zamieszczane w wizytówkach Google lub recenzje pisane na profilach w mediach społecznościowych.
Bardzo ważnym czynnikiem, choć pozornie nie związanym z samą terapią, jest atmosfera panująca w placówce. Powinna dawać poczucie bezpieczeństwa, budować zaufanie i sprzyjać otwieraniu się na innych. Istotne są również warunki socjalne, jakość wyżywienia i możliwość dostosowania diety do nietolerancji lub innych preferencji. Najważniejsze w ośrodku są oczywiście zajęcia terapeutyczne – ich wachlarz powinien być relatywnie szeroki. Placówka powinna oferować również inne atrakcje, które będą urozmaicać czas wolny. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne, wycieczki lub inne aktywności.
Wybór ośrodka leczenia uzależnień jest skomplikowany i powinno składać się na niego kilka elementów. Sam fakt odległości od domu jest ważny – placówka położona zbyt blisko miejsca zamieszkania może powodować zbyt dużą chęć powrotu do domu. Pobyt w ośrodku terapeutycznym mimo odczuwania niepokoju, powinien pozytywnie nastawiać chorego. Będzie wymagać od niego dużego nakładu pracy, motywacji i silnej woli, jednak ma za zadanie przedstawić również jasne i pozytywne strony życia. Podczas leczenia uzależnienia nie zawsze będzie łatwo, jednak po zakończonym turnusie z pewnością każdy doceni nawet najmniejszy trud włożony w powrót do zdrowia.