Jak uwolnić się od narkotyków?
Narkomania to przewlekła postępująca choroba związana z używaniem narkotyków. Postęp narkomanii powoduje, że choroba stale się rozwija: jeśli narkomana pozostawi się samemu sobie, na pewno będzie coraz gorzej. Leczenie uzależnienia od narkotyków nigdy nie powinno być odkładane i powinno przebiegać pod nadzorem terapeuty.
Jak uwolnić się od narkotyków?
Motywacja to pierwszy krok w walce z uzależnieniem. Każde leczenie zaczyna się od tego, ponieważ inaczej nie da się poradzić sobie z problemem. Niezwykle rzadko narkomani sami pozbywają się nałogu. Większość z nich nie rezygnuje z narkotyków i nie uważa za konieczne zwrócenie się do specjalistów. Pomoc terapeutów z ośrodka leczenia uzależnień jest niezbędna, aby uwolnić się od narkotyków. Skutecznymi metodami, które są wykorzystywane przez terapeutów jest terapia substytucyjna, model Minnesota i terapia poznawczo – behawioralna.
Narkomania – zły nawyk czy choroba?
Narkotyki pojawiają się w życiu z różnych powodów, ale najczęściej jest to odejście od rzeczywistości, które poprzedziły jakieś stresujące wydarzenia. Narkomanowi wystarczy początkowo niewielka dawka, ale potem, przyzwyczaja się do tego, organizm potrzebuje coraz więcej. A kiedy nie otrzyma dawki, w organizmie zaczyna się efekt odstawienia.
Według byłych narkomanów odczuwany jest ból w całym ciele, który wydaje się łamać kości i rozdzierać mięśnie, ból skręca każdy staw. I to są definicje całkiem realne. Uzależniony doświadcza skurczów mięśni a ich siła jest duża. Z drugiej strony narkoman stale odczuwa ostry ból i nie przechodzi on w fazę ustępowania. Występuje również drżenie kończyn.
Człowiek sam nie poradzi sobie z bólem. W tej chwili jego myśli skupiają się tylko na jednym – znalezieniu dawki i złagodzeniu bólu. Nie ma już żadnych myśli, aby przejść do innej rzeczywistości (wznieść się na haju). Wszystko staje się bardziej prozaiczne. I to jest jeden z powodów, dla których uzależnienie od narkotyków jest chorobą.
Jak pomóc narkomanowi?
Każda rozmowa i namawianie do porzucenia tego nałogu może wywołać agresję ze strony osoby zażywającej narkotyki. Najprawdopodobniej przyjmie pozycję obronną i zajmie stanowisko – nie jestem narkomanem i zawsze mogę to rzucić.Taką rozmowę można przeprowadzić z nastolatkiem próbującym swojego pierwszego papierosa z marihuany, ale jeśli ktoś nie zażywa narkotyków po raz pierwszy, jego organizm najprawdopodobniej z nich tak łatwo nie zrezygnuje.
Jak traktuje się narkomana w ośrodku leczenia uzależnień – procedury?
Przede wszystkim specjaliści łagodzą ból i odtruwają organizm jako całość.To terapia przeprowadzana indywidualnie z każdym pacjentem i pod ścisłą kontrolą lekarską. Nie będzie jedyna. Po usunięciu syndromu abstynencyjnego osoba nie rozstaje się z uzależnieniem od narkotyków. Nie ma magicznego zastrzyku, który raz na zawsze pomoże zapomnieć o przyjmowaniu narkotyków. Pożądanie jest tym bardziej nasilone, jeśli uzależniony znajdzie się w tym samym środowisku, z którego wyszedł. Dlatego ważne jest, aby po procesie detoksykacji pacjent przeszedł pełny cykl rehabilitacji.
Anonimowe leczenie narkomanów
Bez względu na przyczyny głodu narkotykowego, osoby uzależnione wymagają terapii, a im szybciej rozpoczynają leczenie, tym większe są szanse na pełne wyzdrowienie. Ośrodek specjalizuje się w zwalczaniu uzależnień, gwarantując pacjentom przede wszystkim anonimowość usług. Nikt poza samym pacjentem i jego najbliższą rodziną nie będzie wiedział o diagnozie, długości pobytu i przebiegu leczenia. Leczenie narkomanów odbywa się na terenie zamkniętym, gdzie znajdują się:
- Miejsca do spacerów
- Przestronne pokoje do spania i odpoczynku
- Wydzielone sale do spotkań z psychologami
- Nowoczesne siłownie do treningu, ponieważ utrzymanie dobrej kondycji fizycznej dla osób wychodzących z narkomanii odgrywa ogromną rolę.
Jak leczy się uzależnienie od narkotyków?
Ośrodek leczenia uzależnienia oferuje pacjentom kompleksowe podejście do pozbycia się narkomanii, które pozwala przywrócić normalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych i układów, a także osiągnąć wewnętrzną harmonię i przygotować się do powrotu do społeczeństwa.
W ośrodku leczenie narkomanów wykonywane jest w kilku etapach:
- Specjaliści oceniają stan pacjenta i przepisują niezbędne badania i testy w celu oceny stanu ogólnego.
- Na podstawie wyników procedur diagnostycznych specjalista zaleca środki mające na celu detoksykację organizmu i złagodzenie objawów odstawienia. Farmakoterapia prowadzona jest w środowisku stacjonarnym z wykorzystaniem certyfikowanych leków i stałym nadzorem lekarskim.
- Gdy stan się ustabilizuje, uzależniony otrzymuje leki podtrzymujące. Na tym etapie zaangażowani są psychologowie, którzy mówią o potrzebie poddania się programowi odwykowemu, aby zapobiec nawrotom. Pracownicy ośrodka odpowiadają na wszystkie pojawiające się pytania i rozwiewają obawy poprzez uzyskanie świadomej zgody na kontynuowanie leczenia.
Wraz z innymi uczestnikami terapii i psychologami narkoman uczy się akceptować swoją chorobę, poznaje jej przyczyny, uświadamia sobie potrzebę odrzucenia psychostymulantów oraz kształtuje wewnętrzną postawę wobec prowadzenia zdrowego stylu życia. Specjaliści pomagają byłym uzależnionym zmienić ich światopogląd, ponownie nauczyć się interakcji z innymi członkami społeczeństwa i stać się bardziej odpornymi na stresujące sytuacje.