Jak się pozbyć uzależnienia od słodyczy?

Jak się pozbyć uzależnienia od słodyczy?

Słodki smak kojarzy się nam z czymś przyjemnym. Organizm na smak słodki reaguje wyrzutem hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny. Mechanizm zmian w naszym mózgu, podczas spożywania słodkich produktów jest podobny do tego jak przy innych uzależnieniach, na przykład od tytoniu czy alkoholu. Często świętujemy różne okazje nagradzając się kawałkiem słodkiego ciasta, cukierkami, batonikiem. Nierzadko także zajadamy z nudów lub ze stresu co może spowodować uzależnienie. 

Uzależnienie – co to takiego? 

Uzależnienia mogą być spowodowane substancjami psychoaktywnymi, ale również mogą je wywoływać różnego rodzaju zachowania. Dlatego zostały one podzielone na chemiczne i behawioralne. Pierwsze z nich pojawia się w momencie poczucia silnej, ciągłej potrzeby przyjmowania różnych substancji pomimo, że mają negatywny wpływ na życie i mogą powodować wiele skutków ubocznych. Walka z takimi nałogami zazwyczaj jest długotrwała i odbywa się w różnego rodzaju ośrodkach. Natomiast uzależnienie behawioralne jest to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania pewnych czynności lub zażywania substancji, które nie mają żadnych poważnych fizjologicznych następstw. Diagnozowanie i leczenie uzależnień odbywa się między innymi w oparciu o klasyfikację chorób ICD – 10 i DSM IV.

Niezależnie od przedmiotu uzależnienia, negatywne skutki nałogów są do siebie bardzo zbliżone. Wszystkie w efekcie prowadzą do zaniedbywania obowiązków służbowych i prywatnych, w większości wymagają dużych nakładów finansowych, a osoba uzależniona skupia się wyłącznie na dostarczaniu sobie przyjemności, związanej z daną substancją bądź zachowaniem. W ekstremalnych sytuacjach nałogi mogą prowadzić nawet do śmierci, dlatego też trzeba być bardzo uważnym i obserwować zachowania, zwłaszcza młodych osób.

Charakterystyka uzależnienia od słodyczy 

Uzależnienie od słodyczy jest problemem dotykającym wiele osób, które nawet nie zdają sobie z niego sprawy. Jednak cukier potrafi uzależnić tak samo jak narkotyki. Regularne spożywanie słodyczy w nadmiarze może doprowadzić do ciągłej, narastającej chęci sięgania po nie. Niestety jest to głód fizyczny oraz psychiczny. Objawami uzależnienia od słodyczy są: niepohamowane pragnienie związane z zachowaniem nałogowym i wykonywaniem danej czynności, objawy odstawienia, podtrzymywanie zachowania pomimo konsekwencji, brak kontroli nad jedzeniem słodyczy, zaniedbywanie czynności i obowiązków na rzecz uzależnienia, konieczność nasilenia nałogowego zachowania. Do tego możemy także zaliczyć objawy towarzyszące takie jak: podjadanie, nieustające poczucie głodu wynikające z wahania poziomu glukozy, zachowania kompulsywne, ukrywanie uzależnienia. Jak się pozbyć uzależnienia od słodyczy?

Organizm na smak słodki reaguje wyrzutem tak zwanych hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny. To właśnie one w dużym stopniu oddziałują na chęć zjedzenia kolejnej słodkiej przekąski. Niestety cukier, który jest w nich zawarty powoduje chwilowy wzrost energii, a następnie jego gwałtowny spadek. Wynika to z wahań glikemii. Kiedy spożywany produkty bogate w cukry proste to w krwi wzrasta stężenie glukozy, które zmusza trzustkę do produkowania większej ilości insuliny. Przez takie procesy organizm męczy się i pojawia się osłabienie oraz zmęczenie. 

Pod wpływem cukru, czyli najczęściej słodyczy i wszelkich słodkich rzeczy – w organizmie następuje skok stężenia glukozy. Żeby ją zneutralizować zaczyna się produkcja insuliny, której zadaniem jest obniżenie tego stężenia. Natychmiastowy wyrzut insuliny sprawia, że poziom glukozy w szybkim tempie spada, a to powoduje uczucie głodu i ochotę na słodycze. Jednak uzależnienie od słodyczy może mieć też wpływ na psychikę. W wielu przypadkach deser, batonik czy ciasteczko jest formą nagrody. Niektórzy z nas są również przyzwyczajeni, że po posiłku od razu jedzą deser. Kiedy organizm jest już najedzony – domaga się przyjemności właśnie w takiej postaci. W takim przypadku nie ma to związku z poziomem glukozy we krwi, a jedynie z ośrodkiem nagrody w mózgu. 

Nadmierne spożywanie słodyczy może powodować wiele chorób i schorzeń. Oprócz widocznych zmian takich jak choroby zębów czy nadwaga powoduje dużo zmian wewnątrz organizmu. Regularne zażywanie słodyczy wiąże się przede wszystkim z: obniżoną odpornością organizmu, pojawieniem się chorób autoimmunologicznych, artretyzmem, astmą, chorobami serca, migrenami, osłabieniem wzroku, odżywianiem komórek rakowych, częstym występowaniem cukrzycy, syndromem przewlekłego zmęczenia, depresją, stanami lękowymi, chorobami jelit i układu pokarmowego – infekcje, alergie, przedwczesnym starzeniem i zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera. 

Jak się pozbyć uzależnienia od słodyczy? 

W przypadku uzależnienia od słodyczy można próbować pozbyć się go samodzielnie. Może pomóc w tym dieta niskowęglowodanowa. Zmieniając nawyki żywieniowe, warto także pamiętać o produktach z niskim indeksem glikemicznym, regularnych posiłkach i piciu większej ilości wody. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to uzależnienie i niezależnie od przyjmowanego środka przynosi negatywne konsekwencje. Różnią się one jedynie zmianami w organizmie i tym jakie występują przez nie następstwa. W bardziej nasilonych przypadkach warto pomyśleć o terapii. Najczęściej proponowane terapie to indywidualne spotkania z terapeutą lub terapia grupowa, w tym także grupy wsparcia. Alternatywną opcją terapii jest również pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz