Etapy uzależnienia od narkotyków

Etapy uzależnienia od narkotyków

Niestety wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej ludzi popada w różnego rodzaju uzależnienia. Mamy dostęp do coraz większej ilości używek, ale również do nowych wysoko rozwiniętych urządzeń. Dodatkowo świat, w którym żyjemy wywiera na nas dużą presję ze względu na pracę i status społeczny. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po różne substancje i wynagradzamy sobie złe samopoczucie. Narkomania dotyka wszystkie grupy społeczne oraz wiekowe. W dzisiejszych czasach coraz młodsze osoby sięgają po substancje psychoaktywne. Zażywanie ich w takim wieku sieje jeszcze większe spustoszenie w organizmie. Narkotyk jest substancją psychoaktywną, która działa na ośrodkowy układ nerwowy. Środek odurzający może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Istnieje wiele substancji, które wywołują zaburzenia percepcji oraz uzależnienie, a nie są uznawane za narkotyki.

Czym jest uzależnienie? 

Uzależnienia możemy podzielić na dwa rodzaje: fizyczne i psychiczne. Fizyczne, inaczej nazywane fizjologicznym jest uzależnieniem związanym z konkretnym wpływem substancji na organizm. Wszystkie łączy silna, nabyta potrzeba stałego przyjmowania substancji. Ich dostarczenie wiąże się z wystąpieniem pozytywnego stanu, który ma niekorzystny wpływ na organizm. Odstawienie tej lub tych substancji prowadzi do zespołu abstynencyjnego. Natomiast uzależnienie psychiczne lub psychologiczne to silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności albo przyjmowania substancji, która nie prowadzi do poważnych zmian fizjologicznych. W głównej mierze polega na wykonywaniu jakiejś czynności, wpływającej na ośrodek nagrody w mózgu. Mogą to być gry komputerowe, internet, hazard, seks, sporty ekstremalne. Niektóre substancje, takie jak: LSD, THC czy kofeina nie wywołują uzależnienia fizycznego, ale za to mocno uzależniają psychicznie. 

Wyraz “narkomania” z języka greckiego oznacza narke – odurzenie i mania – szaleństwo. Jest powszechnie stosowanym pojęciem odnoszącym się do uzależnienia od substancji chemicznych, które wpływają na czynności mózgu. Charakteryzuje się przede wszystkim podświadomym przymusem zażywania środków odurzających, silną chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i głodem narkotycznym. Narkomania jest chorobą i w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji może dzielić się na różne kategorie.

Etapy uzależnienia od narkotyków

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Jako twarde często określa się wszystkie substancje, które bardzo silnie uzależniają i mają poważne następstwa zdrowotne, na przykład kokaina, heroina, morfina. Charakteryzują się wysokim potencjałem psychicznym, ale również fizycznym. Uzależnienie od narkotyków twardych objawia się między innymi nadmiernym poceniem, drżeniem mięśni, nieprzewidywalnymi reakcjami organizmu.  Narkotyki miękkie są to takie, które uzależniają w mniejszym stopniu, na przykład marihuana, haszysz, grzybki. Nie powodują uzależnienia fizycznego, mają mniejszą szkodliwość. 

Etapy uzależnienia od narkotyków 

Okres uzależnienia od substancji odurzających można podzielić na kilka etapów.  Regularne zażywanie substancji jest wtedy, gdy narkotyk jest przyjmowany w krótkich odstępach czasu, regularnie i w dużych dawkach. Zaczynają pojawiać się problemy, przede wszystkim finansowe.

Pierwszą fazą jest faza wstępna. Może ona trwać bardzo długi czas i nie wykazywać się specjalnie charakterystycznymi objawami. Coraz częściej zaczyna się czuć potrzebę na przykład napicia się alkoholu. W tej fazie człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że konkretna substancja przynosi mu odprężenie i wewnętrzny spokój. Z coraz większą częstotliwością będzie przyjmować substancję, jego tolerancja na nią będzie wzrastać.

Faza ostrzegawcza to drugi etap uzależnienia. Narkotyki stają się niezbędnym środkiem na rozładowanie emocji, poprawę humoru, ukojenie nerwów. Osoba uzależniona wciąż szuka okazji, żeby przyjmować substancje w towarzystwie, bierze wtedy coraz więcej. Potrzebuje znacznie więcej, żeby osiągnąć odpowiedni efekt. W tym wypadku często możemy zauważyć zmiany w zachowaniu po przyjęciu substancji, zdarzają się również przypadki tak zwanego urwanego filmu. Czasami osoby uzależnione mogą sięgać po substancję w samotności i nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą mieć problem. 

Trzecia faza – faza krytyczna. Na tym etapie następuje totalna utrata kontroli nad przyjmowaniem substancji. Jedna dawka może spowodować, że osoba chora będzie przyjmować substancję tak długo aż nie straci świadomości. Konieczność sięgnięcia po narkotyk jest odczuwana jako silna potrzeba, przymus. Może objawiać się również krótkimi objawami abstynencji na zmianę z nieprzerwanym przyjmowaniem używki. 

Faza chroniczna jest ostatnim etapem uzależnienia. Przyjęcie substancji staje się jego priorytetem już po przebudzeniu się. Na tym etapie tolerancja na substancje zmniejsza się, wystarczy o wiele mniejsza ilość, żeby wprowadzić się w oczekiwany stan. Pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego: bóle głowy, drżenie rąk, wymioty, nudności. Dodatkowo można zauważyć osłabione procesy myślowe, stany lękowe, psychozę. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz