Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy?

Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej substancji. Największą grupą podatną na różnego rodzaju uzależnienia są…

Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej substancji. Największą grupą podatną na różnego rodzaju uzależnienia są osoby w wieku szkolnym i młodzi dorośli. W większości przypadków jest tak ze względu na wpływ rówieśników i chęć dopasowania się do grupy. Niestety często dochodzi do sytuacji, że jednorazowe zażycie dopalaczy prowadzi do kolejnego przyjmowania tych substancji. Są one bardzo uzależniające, przez co już po pierwszym razie można poczuć objawy uzależnienia. 

Dopalacze – co to? 

jak leczyć uzależnienie od dopalaczyNazwa dopalacze jest potocznym określeniem na substancje psychoaktywne, które nie zostały zaklasyfikowane jako narkotyki. Dopalacze nie są wpisane na listę środków zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Mają one bardzo silne działanie, wywołują wiele skutków ubocznych i szybko uzależniają. Spożywanie dopalaczy ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. Są one często sprzedawane jako produkt kolekcjonerski, dzięki czemu producent może uniknąć konsekwencji związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Na opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, choć właśnie z taką intencją jest sprzedawany. Dopalacze dzielą się na różne rodzaje. Przede wszystkim dzieli się je na naturalne, czyli te pochodzenia roślinnego oraz syntetyczne. Psychoaktywnych związków chemicznych, z których można wytworzyć dopalacze, jest minimum 12 tysięcy. Większość dopalaczy produkuje się jednak ze środków pochodzenia syntetycznego. 

Dopalacze charakteryzuje to, że w niewielkich dawkach oddziałują w silny sposób na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na ich działanie możemy podzielić je na te: o działaniu pobudzającym, działaniu halucynogennym i działaniu relaksującym. 

Rodzaje dopalaczy – co je różni? 

Dopalacze, w zależności od składu, będą miały zupełnie inne działanie. Największym problemem jest to, że ich skład nigdy nie jest do końca znany. Wiele związków chemicznych połączonych ze sobą mogą wpłynąć na organizm w inny sposób. Dodatkowo, wiele zależy od organizmu i zdrowia osoby przyjmującej takie substraty. Na rynek w bardzo szybkim tempie wprowadzane są coraz nowsze, zmodyfikowane dopalacze. Powoduje to brak możliwości zbadania ich wszystkich w celu wpisania konkretnych środków na listę zakazanych substancji. Zazwyczaj środek, który został wpisany na taką listę zostaje zamieniony na swój odpowiednik, przez co znowu skład chemiczny staje się w pewien sposób legalny. 

Dopalacze występują pod wieloma różnymi postaciami – w tabletkach, w formie suszu, jako pudry, proszki czy znaczki do lizania. Susze oraz kadzidełka najczęściej powstają z roślin – szałwia wieszcza, kratom, powój hawajski czy wyciąg z muchomora. Ich działanie jest zbliżone do opium i marihuany. Dopalacze, które mają pochodzenie syntetyczne, są mieszanką opioidów, halucynogenów i różnego rodzaju stymulantów. Są one nazywane jako party pills. Ich głównym celem jest wprowadzenie w stan euforii i pobudzenie. Ich skład nie jest nigdy w pełni znany. Istnieją również dopalacze w formie małych pigułek lub znaczków do lizania, które mają w składzie tylko jedną substancję. 

Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy? 

Substancje psychoaktywne, które znajdują się w składzie dopalaczy, wywołują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Bardzo często ich odstawienie wiąże się z pojawieniem się typowych objawów dla zespołu abstynencyjnego. Leczenie uzależnienia powinno być przeprowadzane pod okiem doświadczonego specjalisty. Leczenie wymaga przede wszystkim diagnozy problemu, czyli trzeba ustalić rodzaj substancji, która wywołała uzależnienie. Nie zawsze jest to łatwe do zrobienia, ponieważ zazwyczaj nie wiadomo z czego dany dopalacz został zrobiony. Przez to uzależnienie od dopalaczy jest szczególnie niebezpieczne. Wykrycie konkretnej substancji wymaga szeregu specjalistycznych badań. Kolejnym krokiem jest stwierdzenie stopnia zaawansowanie problemu. Zatrucia spowodowane tego typu substancjami mogą wymagać odtruwania na oddziale toksykologicznym. 

Są różne metody leczenia uzależnień, jednak musi być ona dopasowana do przyjmowanej substancji, kondycji fizycznej oraz psychicznej osoby uzależnionej i czasu sięgania po dopalacze. W niektórych, bardziej zaawansowanych przypadkach mogą występować poważne zaburzenia psychiczne takie, jak: stany depresyjne, lękowe, urojenia, omamy. W takim sytuacjach terapia psychologiczna jest łączona z detoksykacją i leczeniem farmaceutycznym. Leczenie szpitalne, ambulatoryjne sprawdzi się jedynie przy lekkich formach uzależnienia i jest wykorzystywane jako terapia wspierająca oraz uzupełniająca po pobycie w ośrodku terapeutycznym. Najczęściej przy uzależnieniach od dopalaczy stosowane są techniki motywacyjne i terapie opracowane z myślą o leczeniu alkoholizmu i narkomanii. Są to: indywidualna i grupowa terapia uzależnień, psychoterapia połączona z farmakologią, model Minnesota czy model społeczności terapeutycznej. 

W niektórych przypadkach konieczne jest odtrucie organizmu. Dzieje się tak kiedy organizm zaczyna domagać się coraz większych dawek, chory przestaje odczuwać objawy, zwiększa dawki i prowadzi to do przedawkowania. Zatrucie dopalaczami wymaga błyskawicznego odtruwania – detoksykacji. Pozwala to na uzupełnienie płynów i elektrolitów. Pomaga to w procesie usuwania z organizmu toksyn. Detoksykacja nie jest formą terapii tylko zabiegiem, który pomaga w przygotowaniu organizmu do dalszej terapii. 

Podobne wpisy