Jakie są objawy uzależnienia od internetu?

Jakie są objawy uzależnienia od Internetu?

Wraz z rozwojem technologii pojawia się także coraz więcej różnych aplikacji. Mają one znaczny wpływ na społeczeństwo….

Wraz z rozwojem technologii pojawia się także coraz więcej różnych aplikacji. Mają one znaczny wpływ na społeczeństwo. Większość osób posiada urządzenie z dostępem do internetu – może być to smartfon, laptop czy komputer stacjonarny. Każdy chce być obecny w internecie, na portalach społecznościowych, mieć możliwość komunikacji ze swoimi znajomymi czy zdobywać lajki i komentarze pod swoimi zdjęciami. Trzeba jednak pamiętać, że w dobie dzisiejszego internetu nikt nie jest anonimowy i coraz więcej osób się od niego uzależnia. Jak poznać objawy uzależnienia od internetu? Czy da się i trzeba to leczyć? 

Czym jest uzależnienie?

Zacznijmy od najprostszego pytania – czym jest uzależnienie. Niewiele mówi się o uzależnieniach i chorobach psychicznych. W społeczeństwie jest to temat tabu. Na szczęście różne organizacje i fundacje tworzą co jakiś czas akcje, które mają na celu uświadomienie społeczeństwa, że takich rzeczy nie można bagatelizować. 

Uzależnienie kojarzy nam się przede wszystkim z alkoholizmem lub uzależnieniem od narkotyków. Prawda jest taka, że jesteśmy w stanie uzależnić się od wszystkiego. Uzależnienie jest stanem, który pojawia się jako następstwo przyswajania substancji lub podejmowania pewnych czynności. Początkowo sprawiają one przyjemność i satysfakcję, jednak z czasem staje się przymusowe i zaczyna mieć bardzo negatywny wpływ na życie. Osoba, która jest uzależniona może nie zdawać sobie sprawy ze swojego problemu. U coraz większej grupy młodych osób zaczynają pojawiać się różnego rodzaju uzależnienia. Jednym z nich jest uzależnienie od internetu. 

Uzależnienia dzielą się na fizjologiczne i psychiczne. Uzależnienie fizjologiczne, zwane też fizycznym, polega na silnej potrzebie stałego zażywania konkretnych substancji w celu lepszego samopoczucia i uczucia psychicznego spokoju. Grupa substancji, które najczęściej zażywane mogą prowadzić do tego uzależnienia nie jest szczególnie długa. Są to: benzodiazepiny, nikotyna, alkohol, opioidy, barbiturany, kannabinoidy i steroidy. Zażywanie takich substancji w prawie każdym przypadku odbija się na zdrowiu osoby uzależnionej, a powrót do wcześniejszego stanu nie jest możliwy. Walka z takimi nałogami zazwyczaj jest długotrwała i odbywa się w różnego rodzaju ośrodkach. 

Uzależnienie psychiczne – psychologiczne, behawioralne, jest to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania pewnych czynności lub zażywania substancji, które nie mają żadnych poważnych fizjologicznych następstw, na przykład uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej. 

Charakterystyka uzależnień behawioralnych 

Każde uzależnienie posiada cechy wspólne dla wszystkich. Ludzie uzależnieni myślą w podobny sposób, różni ich tylko czynność, bez której nie mogą się obyć. Cechami uzależnienia mogą być: fizyczne zniszczenie, brak zainteresowania światem zewnętrznym, ale niezwiązanym ze swoim uzależnieniem, zanik zainteresowań, brak chęci spotkań z bliskimi, oszukiwanie się i usprawiedliwianie wykonywanej czynności, wzrost popędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, osłabienie woli, obsesja i natręctwa myślowe związane z uzależnieniem, obniżenie efektu przyjemności, który dostarcza dana czynność. Z czasem pojawia się zależność psychiczna, czyli stan, w którym osoba dotknięta chorobą nie potrafi bez pomocy wyjść z uzależnienia i przerwać swoich kompulsywnych zachowań. 

Przykładami uzależnień psychicznych są: hazard, seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizm, fonoholizm czy właśnie siecioholizm. 

Jakie są objawy uzależnienia od internetu?

Na uzależnienie może mieć wpływ wiele różnych czynników. Zazwyczaj są to: samotność i wyobcowanie społeczne, zaburzone postrzeganie własnej osoby, chęci wynagrodzenia braków w różnych sferach życia, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i odnalezienia się wśród rówieśników. Przyczyny uzależnienia mogą mieć również podłoże genetyczne, jeśli rodzice mieli lub mają jakieś uzależnienia to jest duża szansa, że ich dzieci będą na to bardziej podatne.

Jakie są objawy siecioholizmu? 

Szybki rozwój technologii spowodował pojawienie się uzależnień od internetu, telefonu komórkowego czy gier wideo. Tego typu uzależnienia bardzo przypominają te, które są związane z narkotykami, alkoholem czy lekami. Mogą doprowadzić do osłabienia więzi z bliskimi. Młodzi ludzie zostali w znacznym stopniu zdominowani przez technologię i niestety niesie to ze sobą przykre skutki. Jednak uzależnienie od internetu nie dotyka tylko młodzieży. Problem z korzystaniem z internetu mają także osoby dorosłe. Komputery i telefony są obecnie niezbędnym narzędziem w szkole i pracy. Dlatego ważne jest, żeby znaleźć sposób na pogodzenie korzystania z sieci z realnym życiem. Objawami uzależnienia od internetu są: uporczywe korzystanie z dostępu do internetu pomimo negatywnego wpływu na zdrowie i stosunki społeczne, silne pragnienie i poczucie przymusu korzystania z dostępu do internetu, chęć bycia na portalach społecznościowych, ciągłe sprawdzanie wiadomości i tych samych aplikacji, utrata zainteresowań, trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymywania się od włączenia przeglądarki, pojawienie się tolerancji na coraz częstsze używanie internetu, wystąpienie zespołu abstynencyjnego. Uzależnienia od internetu nie należy lekceważyć. Jest to takie samo uzależnienie jak każde inne. Ważne jest, żeby w dobrym momencie zgłosić się po pomoc do odpowiednich specjalistów lub porozmawiać ze swoimi bliskimi na temat swojego problemu. 

Podobne wpisy