Ostatnie stadium alkoholizmu – objawy
Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, które niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków. Jest to choroba przewlekła, która długo się rozwija i przynosi powolne zmiany chorobowe. Ten rodzaj uzależnienia przebiega etapami, które w zależności od zaawansowania będą miały różne objawy.
Charakterystyka alkoholizmu
Alkoholizm jest chorobą, z którą zmaga się bardzo dużo osób w Polsce. Stanowi uzależnienie psychiczne i fizyczne. W ogólnym rozumieniu alkoholizm to choroba alkoholowa, w której uzależniamy się od alkoholu etylowego. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie tej choroby, można jedynie zachować abstynencję. Jest ona oficjalnie uznana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Na pojawienie się i rozwój uzależnienia od alkoholu mogą mieć wpływ czynniki – psychologiczne, genetyczne, środowiskowe i socjalne.
Objawami tego uzależnienia mogą być:
- brak zdolności kontrolowania picia
- silna potrzeba spożywania alkoholu
- objawy abstynencyjne – nudności, wymioty, lęki, drażliwość, zły nastrój, bezsenność, nadciśnienie, drżenie mięśni
- zmieniona tolerancja na alkohol
- traktowanie alkoholu jako rozrywki i sposobu na relaks
- pojawianie się zaników pamięci
- zaniedbywanie alternatywnych przyjemności, jak np. hobby.
Fazy alkoholizmu
Alkoholizm jest chorobą rozwijającą się powoli, zazwyczaj pierwsze poważne objawy zaczynają ujawniać się zbyt późno. Powoduje to powstanie niewydolności i uszkodzeń w organizmie. Trzeba pamiętać, że alkoholizmu nie da się wyleczyć, można tylko zahamować jego rozwój. Właśnie to powoduje, że tak istotne jest jej rozpoznanie we wczesnym stadium.
O fazach alkoholizmu pisaliśmy już w osobnym artykule, do którego serdecznie zapraszamy.
Ostatnie stadium alkoholizmu
Ostatnie stadium zaczyna się w momencie, kiedy pojawiają się wielodniowe ciągi picia alkoholu. Okres przyjmowania jest bardzo długi a abstynencji krótki. Upijanie się trwa od samego rana, w samotności. Pojawia się spadek tolerancji na alkohol, dlatego chory zaczyna sięgać po coraz tańsze zamienniki alkoholu, które mają więcej procent – na przykład denaturat. W tym momencie alkohol staje się jedynym celem w życiu. Organizm jest już w bardzo złym stanie. Występują także liczne powikłania psychiczne, takie jak: zaburzenia nastroju, pamięci, koncentracji, halucynacje, majaczenia, psychozy.
Natomiast jeśli chodzi o powikłania somatyczne, należą do nich: marskość oraz niewydolność wątroby, nadciśnienie, asymetryczny przerost lewej komory serca, uszkodzenie nerwów, zaburzenia chodu, równowagi i ataksja. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do pojawienia się choroby nowotworowej. Ogólnymi objawami ostatniej fazy alkoholizmu są między innymi: bóle głowy, osłabienie, nudności i wymioty, wahania nastroju, zaburzenia snu, kołatanie serca, poty, lęki, a także psychozy.
Bardzo często pojawia się również depresja alkoholowa, ma ona dwoisty charakter – może występować w postaci pierwotnego alkoholizmu z wtórną depresją, bądź też pierwotnej depresji z wtórnym alkoholizmem. Według statystyk, tylko u około 10% chorych początek choroby przypada na problem z depresją. Pozostali zapadają na nią mierząc się już wcześniej z nałogiem, jakim jest alkoholizm.
Alkoholicy w ostatecznej fazie są zupełnie zdezorientowani, mają problemy z przypomnieniem sobie informacji, nie wiedzą tego, jaki jest dzień tygodnia, miesiąc, rok. Luki w pamięci są tak ogromne, że często towarzyszą im nieprawdziwe opowieści, które nie są jednak celowymi kłamstwami. Śmierć alkoholika to bardzo często następstwo tego, że nerki, wątroba i serce przestają pracować. Niestety, bez skutecznej terapii leczenia alkoholizmu nie ma szans, by skończyć z nałogiem.