Ostatnie stadium alkoholizmu - objawy

Ostatnie stadium alkoholizmu – objawy

Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, które niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków. Jest to choroba przewlekła, która długo…

Alkoholizm jest poważnym uzależnieniem, które niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków. Jest to choroba przewlekła, która długo się rozwija i przynosi powolne zmiany chorobowe. Ten rodzaj uzależnienia przebiega etapami, które w zależności od zaawansowania będą miały różne objawy. 

Charakterystyka alkoholizmu 

Alkoholizm jest chorobą, z którą zmaga się bardzo dużo osób w Polsce. Stanowi uzależnienie psychiczne i fizyczne. W ogólnym rozumieniu alkoholizm to choroba alkoholowa, w której uzależniamy się od alkoholu etylowego. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie tej choroby, można jedynie zachować abstynencję. Jest ona oficjalnie uznana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Na pojawienie się i rozwój uzależnienia od alkoholu mogą mieć wpływ czynniki – psychologiczne, genetyczne, środowiskowe i socjalne. 

Objawami tego uzależnienia mogą być:

  • brak zdolności kontrolowania picia
  • silna potrzeba spożywania alkoholu
  • objawy abstynencyjne – nudności, wymioty, lęki, drażliwość, zły nastrój, bezsenność, nadciśnienie, drżenie mięśni
  • zmieniona tolerancja na alkohol
  • traktowanie alkoholu jako rozrywki i sposobu na relaks
  • pojawianie się zaników pamięci
  • zaniedbywanie alternatywnych przyjemności, jak np. hobby.

Fazy alkoholizmu 

Alkoholizm jest chorobą rozwijającą się powoli, zazwyczaj pierwsze poważne objawy zaczynają ujawniać się zbyt późno. Powoduje to powstanie niewydolności i uszkodzeń w organizmie. Trzeba pamiętać, że alkoholizmu nie da się wyleczyć, można tylko zahamować jego rozwój. Właśnie to powoduje, że tak istotne jest jej rozpoznanie we wczesnym stadium. 

Początkami choroby  jest faza wstępna, inaczej nazywana też prealkoholową. Może trwać nawet kilka lat i nie powodować objawów, które by odbiegały od tych osób, które sięgają po alkohol tylko czasami. Różnie się to jedynie podejściem potencjalnie chorego do kwestii alkoholu. Zaczyna on traktować go jako środek odprężający i sposób na relaks. Nie pije w samotności, ale coraz częściej szuka okazji, żeby wyjść do pubu, klubu czy spotkanie ze znajomymi. Tutaj pojawia się zwiększona tolerancja na środki wysokoprocentowe. 

Ostatnie stadium alkoholizmu objawy

Następnie pojawia się faza ostrzegawcza. W tym przypadku zaczynają się pojawiać zaniki i luki w pamięci po spożywaniu alkoholu. Na tym etapie charakterystyczne jest coraz częstsze pojawianie się takich przypadków. Osoba pije większe ilości alkoholu w krótszym czasie niż zwykle. Pojawiają się zmiany w zachowaniu, potajemne i samotne picie. Zaczynają występować także wyrzuty sumienia. W tym etapie stan po spożywaniu alkoholu jest mniej znośny, kac staje się cięższy do przebrnięcia. 

Faza krytyczna to jeden z etapów, który ma coraz gorsze objawy i przyczynia się do powstawania bardzo złych stanów. Osoba uzależniona przestaje interesować się swoimi sprawami zawodowymi, społecznymi i domowymi. W tym przypadku występuje mniej czasu, kiedy uzależniony nie jest pod wpływem tej używki. Pojawiają się również wyrzuty sumienia, agresja, użalanie się nad sobą i obarczanie winą wszystkich wokół. W tym stadium występuje picie alkoholu od samego rana, żeby zapobiec występowaniu kaca. 

Ostatnia faza alkoholizmu 

Ostatnie stadium zaczyna się w momencie, kiedy pojawiają się wielodniowe ciągi picia alkoholu. Okres przyjmowania jest bardzo długi a abstynencji krótki. Upijanie się trwa od samego rana, w samotności. Pojawia się spadek tolerancji na alkohol, dlatego chory zaczyna sięgać po coraz tańsze zamienniki alkoholu, które mają więcej procent – na przykład denaturat. W tym momencie alkohol staje się jedynym celem w życiu. Organizm jest już w bardzo złym stanie. Występują także liczne powikłania psychiczne, takie jak: zaburzenia nastroju, pamięci, koncentracji, halucynacje, majaczenia, psychozy. 

Natomiast jeśli chodzi o powikłania somatyczne, należą do nich: marskość oraz niewydolność wątroby, nadciśnienie, asymetryczny przerost lewej komory serca, uszkodzenie nerwów, zaburzenia chodu, równowagi i ataksja. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do pojawienia się choroby nowotworowej. Ogólnymi objawami ostatniej fazy alkoholizmu są między innymi: bóle głowy, osłabienie, nudności i wymioty, wahania nastroju, zaburzenia snu, kołatanie serca, poty, lęki, a także psychozy. 

Bardzo często pojawia się również depresja alkoholowa. Depresja alkoholowa ma dwoisty charakter – może występować w postaci pierwotnego alkoholizmu z wtórną depresją, bądź też pierwotnej depresji z wtórnym alkoholizmem. Według statystyk, tylko u około 10% chorych początek choroby przypada na problem z depresją. Pozostali zapadają na nią mierząc się już wcześniej z nałogiem, jakim jest alkoholizm.

Alkoholicy w ostatecznej fazie są zupełnie zdezorientowani, mają problemy z przypomnieniem sobie informacji, nie wiedzą tego, jaki jest dzień tygodnia, miesiąc, rok. Luki w pamięci są tak ogromne, że często towarzyszą im nieprawdziwe opowieści, które nie są jednak celowymi kłamstwami. Śmierć alkoholika to bardzo często następstwo tego, że nerki, wątroba i serce przestają pracować. Niestety, bez skutecznej terapii leczenia alkoholizmu nie ma szans, by skończyć z nałogiem. 

Podobne wpisy