Odstawienie amfetaminy
Uzależnienie jest bardzo poważną chorobą, która prowadzi do wielu niebezpiecznych zmian. Narkotyki prowadzą do szybkiego uzależnienia i wywołują liczne reakcje w organizmie, szczególnie po odstawieniu. Narkomania określa uzależnienie od narkotyków, czyli od substancji chemicznych, które wpływają na czynności mózgu. Leczenie powinno odbywać się w specjalnym, przeznaczonym do tego ośrodku, pod opieką lekarzy.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie można nazwać kompleksem zjawisk behawioralnych, poznawczych i fizjologicznych. Jest to nabyte zaburzenie zarówno psychiczne jak i fizjologiczne. Może być stałe lub jedynie okresowe. Może polegać na nieustannej potrzebie spożywania środków chemicznych lub wykonywania określonej czynności. W przypadku narkotyków uzależnienie powstaje na skutek wprowadzania do organizmu substancji chemicznych przez dłuższy czas, co wywołuje liczne reakcje w organizmie. Początkiem każdego uzależnienia jest odczuwanie przyjemności i satysfakcji. Kluczowym czynnikiem jest dopamina, która bierze udział w układzie nagrody. Odstawienie substancji prowadzi do zespołu abstynencyjnego.
Wyraz “narkomania” z języka greckiego oznacza narke – odurzenie i mania – szaleństwo. Jest powszechnie stosowanym pojęciem odnoszącym się do uzależnienia od substancji chemicznych, które wpływają na czynności mózgu. Charakteryzuje się przede wszystkim podświadomym przymusem zażywania środków odurzających, silną chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i głodem narkotycznym. Narkomania jest chorobą i w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji może dzielić się na różne kategorie.
Charakterystyka uzależnienia od amfetaminy
Amfetamina to jedna z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych. Jest to organiczny związek chemiczny oraz silny stymulant. Stosuje się ją jako środek dopingujący oraz substancję nootropową, a także rekreacyjnie jako afrodyzjak i związek euforyzujący. Uzależnienie od amfetaminy stanowi bardzo poważne ryzyko w przypadku, kiedy zażywa się ją w celach niemedycznych. Tolerancja rozwija się bardzo szybko, a organizm potrzebuje coraz większe dawki, żeby osiągnąć ten sam efekt co wcześniej. Potocznie amfetamina może być nazywana: base ice, speed, uppers. Pobudzenie po zażyciu tej substancji może trwać od dwóch do trzech godzin, czasami dłużej. Długotrwałe przyjmowanie amfetaminy skutkuje różnymi powikłaniami i zagrożeniami niebezpiecznymi dla człowieka.
Amfetamina oraz jej wszelkie pochodne – propylheksedryna, fenmetrazyna, metamfetamina, fenfluramina czy metylofenidat są substancjami, które stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Kiedyś amfetamina była wykorzystywana w medycynie, w leczeniu obrzęku nosa, ADHD, narkolepsji, otyłości i zaburzeń depresyjnych. Powoduje ona poczucie przypływu energii, braku zmęczenia, wzrostu pewności siebie i zdolności skupienia się.
Jakie są skutki zażywania amfetaminy?
Pomimo tego, że amfetamina jest środkiem silnie pobudzającym to niesie ze sobą szereg skutków ubocznych. Niektóre z nich są charakterystyczne dla tej konkretnej używki. Wśród najbardziej widocznych można wyróżnić: rozszerzone źrenice, bezsenność, suchość ust, wysoka samoocena, gadatliwość, drganie mięśni, euforia, zwiększona aktywność, płytki, szybki oddech, paranoja. Przy długoterminowym zażywaniu amfetaminy występują poważniejsze skutki: arytmia serca, pogorszenie stanu zdrowia, psychozy i pojawienie się chorób psychicznych, schorzenia skóry, niedobór witamin, zaburzenia fizjologiczne oraz behawioralne, wrzody, niedożywienie.
Pierwszym etapem uzależnienia od amfetaminy jest chęć sprawdzenia jak działa ten narkotyk i jaki będzie miał wpływ na organizm. U wielu osób występuje występuje skłonność do zależności narkotykowej i w bardzo szybkim tempie rozwija się uzależnienie psychiczne i fizyczne. Na początku można również zauważyć zmianę otoczenia osoby, która zaczęła zażywać amfetaminę. Narkotyk zaczyna odgrywać najważniejszą rolę w życiu osoby uzależnionej. Symptomy uzależnienia widoczne są także w wyglądzie. Charakterystycznym objawem zażywania amfetaminy są rozszerzone źrenice, które słabo reagują na światło. Osoby uzależnione przejawiają wyolbrzymione poczucie własnej wartości, nieuzasadniony strach, powtarzające się problemy ze snem. Później można zauważyć wahania nastroju, zmiany stanów emocjonalnych, agresję.
Odstawienie amfetaminy
Objawów odstawienia amfetaminy może być wiele. Zespół abstynencyjny, który się wtedy pojawia występuje na skutek niedoboru narkotyku w organizmie. Powoduje to gwałtowne zmiany nastroju i niepohamowaną chęć zażycia narkotyku. Wtedy można zauważyć problemy z układem krążenia, nerwowym i trawiennym. Jednak charakterystycznymi symptomami są: bóle głowy, przygnębienie, senność, małomówność, niepokój, drażliwość, lęki, myśli samobójcze i stany depresyjne. Trzeba wziąć pod uwagę, że samodzielne odstawienie narkotyku może skończyć się tragicznie. Największe nasilenie skutków ubocznych odstawienia amfetaminy pojawia się na 2 – 3 dniu odwyku. Wszelkie objawy stopniowo zanikają, ale są bardzo niebezpieczne dla życia oraz zdrowia. Samodzielne odstawienie amfetaminy może się skończyć nawet próbą samobójczą, dlatego osoby uzależnionej na odwyku nie wolno zostawiać samej bez pomocy. Po odstawieniu amfetaminy mogą pojawić się także powikłania, dlatego bardzo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia.