Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Uzależnienie to nabyte zaburzenie zdrowia psychicznego i fizycznego, które wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia, bez względu na czynnik uzależniający. W przypadku narkotyków, osoba uzależniona odczuwa nieustanną potrzebę zażywania danej substancji chemicznej, bez względu na to, jakie konsekwencje to za sobą niesie. 

Uzależnienia od narkotyków pojawia się wtedy, gdy substancja chemiczna wprowadzana do organizmu przez dłuższy czas wywołuje liczne reakcje w organizmie, szczególnie po jej odstawieniu. 

Uzależnienie psychiczne i fizyczne od narkotyków 

Uzależnienie od narkotyków ma wymiar zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Jest to choroba, która jak każda inna, wymaga podjęcia leczenia adekwatnego do indywidualnych potrzeb chorego. Nałóg ten charakteryzuje się przede wszystkim podświadomym przymusem zażywania środków odurzających, silną chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i głodem narkotycznym. 

Od strony psychicznej, uzależniony odczuwa nieustanną, silną potrzebę przyjmowania danego środka chemicznego. Bez względu na wpływ na fizjologię, sam fakt zażywania już wpływa na jego samopoczucie i satysfakcję. W sytuacji, gdy istnieje ryzyko, że zabraknie mu tej substancji, może wpadać w lęki i stać się agresywny. Aspekt fizyczny zaś objawia się wieloma dolegliwościami fizycznymi – biegunki, wymioty, drżenie mięśni, bezsenność. W tym przypadku osoba uzależnia się od substancji, której odstawienie prowadzi do zespołu abstynencyjnego. W leczeniu narkomanii często stosuje się detoksykację, która usuwa wszystkie toksyny z organizmu i uzupełnia jego braki w postaci witamin i mikroelementów. Jest to wstęp do podjęcia leczenia. 

Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Jednym z pierwszych objawów uzależnienia od narkotyków jest rosnąca tolerancja na przyjmowaną substancję. Chory potrzebuje coraz większej dawki, aby poczuć te same efekty, co na początku. Co więcej, odstawiając nawet na chwilę przyjmowany środek zaczyna odczuwać objawy odstawienia. Te z kolei to najczęściej bezsenność, niepokój, nadmierne pocenie, utrata apetytu czy nerwowość. Osoba uzależniona zaczyna wybierać i spotykać się tylko z tymi znajomymi, którzy regularnie zażywają narkotyków. Coraz więcej czasu poświęca też na samo zdobycie tej substancji, następnie spędzając kilka godzin pod jej wpływem. Jest to jedyny sposób na relaks, bez niego uzależniony nie jest w stanie się odprężyć. Z czasem zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki domowe i służbowe, spada jego wydajność i staje się nieodpowiedzialny, przekładając narkotyki nad wszystkie pozostałe sprawy. Nie jest w stanie zrezygnować z przyjmowanej substancji chemicznej pomimo tego, że zauważa jej negatywne konsekwencje. W ten sposób ucieka od rzeczywistości, tuszuje problemy i pozostałe bolączki dnia codziennego. Każda próba odstawienia lub ograniczenia narkotyków jest bezskuteczna. Mogą pojawiać się różne inne objawy, jak na przykład wrażliwość na światło, choroby gardła, wychudzenie, napady kaszlu, bóle głowy i przekrwione oczy. Pojawia się apatia, przeświadczenie o bezradności, wszechogarniająca pustka.  Mogą występować także zespoły abstynencyjne, które trwają zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Objawiają się one zaburzeniami lękowymi, drżeniem ciała, nudnościami, wymiotami, biegunką i zmianami popędu płciowego. 

Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Pierwszym i najważniejszym krokiem do podjęcia leczenia uzależnienia od narkotyków jest uświadomienie sobie przez chorego, iż jest on poważnie chory. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej, gdyż podjęta terapia będzie bardziej skuteczna. Przed psychoterapią zwykle wykonuje się detoksykację organizmu, w celu pozbycia się narkotyków z krwiobiegu i przywrócenia organizmowi równowagi. Następnie wprowadzona zostaje terapia narkotykowa, która ma na celu całkowitą abstynencję i terapię. Zazwyczaj, żeby terapia była jak najbardziej pomocna należy wybrać zamknięty ośrodek leczenia uzależnień

Przez cały proces leczenia chory powinien wykazywać pełne zaangażowanie, gdyż tylko wtedy podjęte starania przyniosą oczekiwane efekty. Wszelkie kroki podejmowane wbrew jego woli nie będą skuteczne. Niezbędne w całym procesie będzie także wsparcie rodzinny i przyjaciół. Taka motywacja będzie silniejsza i przyspieszy wychodzenie z nałogu. Oprócz terapii uzależnień często potrzebna jest również konsultacja psychiatryczna i leczenie lekami przeciwpsychotycznymi. Leczenie farmakologiczne pomaga między innymi w przypadku, gdy mają miejsce przewlekłe zaburzenia snu i zaburzenia psychotyczne. Co ważne, trzeba uważać na to, żeby stosowane leki nie stały się nowym uzależnieniem chorego. Najważniejszym elementem programów terapeutycznych dla osób uzależnionych od narkotyków jest psychoterapia i to ona powinna być kluczem do wyjścia z nałogu.

Nieocenione w leczeniu uzależnień jest wsparcie najbliższych osób, co często wymaga od nich dużego poświęcenia i cierpliwości. Są oni jednak największą motywacją dla uzależnionego, dlatego powinni towarzyszyć mu na każdym etapie tego trudnego procesu.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz