Jak wyjść z uzależnienia marihuany?

Jak wyjść z uzależnienia marihuany?

Marihuana uznawana jest za niegroźny narkotyk, który nie uzależnia i nie wpływa znacząco na zmianę zachowań. Uzależnienie od THC zostało jednak uwzględnione w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako zaburzenie psychiczne i zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych. Przyjmowanie tej substancji nie jest więc bezpieczne, choć dla niektórych jest to bardzo dobry sposób na uspokojenie, uśmierzenie bólu czy zwiększenie apetytu. Do negatywnych skutków zażywania marihuany zaliczyć można między innymi brak chęci życiowych oraz problemy z pamięcią i logicznym myśleniem. Czy można zaradzić uzależnieniu od marihuany? Jak leczyć tę chorobę?

Czym jest i jak działa marihuana?

Marihuana to tak naprawdę susz konopi indyjskich, zawierający tetrahydrokannabinol, czyli w skrócie THC. Związek ten ma działanie psychoaktywne i najczęściej wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych, a także medycznych. Bierze udział między innymi w leczeniu bólu, nowotworów, HIV/AIDS oraz stwardnienia rozsianego. 

W Polsce zarówno uprawa, jak i posiadanie marihuany nie jest legalne, ze względu na jej działanie. Może powodować senność, uspokojenie, poprawę samopoczucia, wzmożony głód, a także napady śmiechu. Oczy po jej spożyciu są zaczerwienione, a białka wyraźnie mętne. Zwykle przyjmowana jest w formie zawijanych papierosów lub przy pomocy fajek wodnych.

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?

Bardzo popularny mit mówi o tym, że marihuana nie uzależnia. Niestety nie jest to prawda – może w szybkim tempie mocno uzależniać psychicznie. Osoby uzależnieni choć często zdają sobie z tego sprawę, nie chcą podejmować leczenia.

Do objawów uzależnienia od marihuany można zaliczyć między innymi rosnąca tolerancja na ten narkotyk. Potrzebna jest coraz większa jej ilość dla uzyskania pożądanego efektu. W momencie braku tego środka psychoaktywnego, uzależniony zaczyna odczuwać nieprzyjemny głód narkotykowy. Zaczyna spotykać się jedynie z tymi znajomymi, z którymi może spożywać tę substancję. Zaniedbuje wszystkie swoje obowiązki, aby tylko zdobyć marihuanę, która staje się jedynym sposobem na zaznanie spokoju i odprężenie. 

Jak wyjść z uzależnienia marihuany?

Uzależniony poprzez zażywanie narkotyków tuszuje swoje problemy i przenosi się do własnego świata, dalekiego od rzeczywistości. Nawet, jeśli podejmuje próby odstawienia marihuany, okazują się one być nieskuteczne. Zaczynają dopadać go negatywne skutki przyjmowania THC, jak wrażliwość na światło, choroby gardła, wychudzenie, napady kaszlu, bóle głowy i przekrwione oczy. Pojawiają się u niego zaburzenia lękowe, nudności, wymioty, biegunka, a także drżenie ciała, jeśli tylko na chwilę odstawi narkotyk. Może odczuwać napływające wyrzuty sumienia, poczucie bezradności i beznadziejności.

Przez długotrwałe zażywanie marihuany u uzależnionego pojawiają się zachowania agresywne, wahania nastrojów, brak motywacji i obniżenie sprawności funkcji poznawczych. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się także halucynacje i omamy. Cały czas myśli jedynie o zdobyciu i przyjmowaniu narkotyku. Staje się obojętny na otoczenie i potrzebuje coraz większej dawki, aby poczuć satysfakcję. Przez zaniedbywanie obowiązków pojawiają się problemy w szkole, pracy a także w domu. Mężczyźni mogą uskarżać się również na problemy z płodnością przez spadek poziomu testosteronu.

Jak wyjść z uzależnienia od marihuany?

Leczenie każdego uzależnienia, również od marihuany, ma podobny przebieg. Powinno się walczyć z nim wielotorowo, aby efekt był szybki i zadowalający. Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest jednak świadomość i chęć chorego do podjęcia zmian. Tylko jego silna wola i zaangażowanie jest kluczem do zwalczenia nałogu. Bardzo ważne jest również wsparcie ze strony bliskich, którzy staną się największą motywacją do podjęcia leczenia oraz oparciem w trudnych momentach. Znacznie przyspieszy to całą terapię i sprawi, że uzależniony będzie jeszcze silniejszy. W przeciwieństwie do innych narkotyków, marihuana wywołuje słabo nasilone uzależnienie fizyczne. Dzięki temu nie ma konieczności poddania się detoksykacji organizmu. Elementem nadrzędnym jest za to terapia uzależnień, często połączona z konsultacją psychiatryczną. Pomocniczo może zostać wdrożone leczenie farmakologiczne, które złagodzi problemy ze snem i zaburzenia psychotyczne. Bardzo ważne jest jednak, aby nie popaść w inny nałóg – lekomanię. 

Osoby żyjące przy chorym nie mają łatwo i zwykle stają się współuzależnione. Życie z takim człowiekiem nie jest proste i wymaga dużych zasobów siły, poświęcenia i cierpliwości. Gdy tylko bliski zauważy objawy, które mogą zwiastować uzależnienie, koniecznie powinien jak najszybciej podjąć rozmowę, a jeśli to konieczne – umówić uzależnionego do psychoterapeuty.  Wsparcie i akceptacja powinny dotyczyć nie samego procesu palenia, a podjęcia walki z nałogiem. Początki są trudne i z pewnością w pierwszej chwili chory nie będzie chciał nawet słyszeć o podjęciu terapii. Jednak spokojne rozmowy i ogrom wsparcia powinny pozytywnie wpłynąć na zmianę jego zdania.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz