Jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa?
Uzależnienie od kropli może wydawać się czymś niemożliwym. Jednak jest to dosyć poważny problem, który niesie ze sobą poważne konsekwencje i dotyka wiele ludzi. Dla niektórych krople do nosa są nieodłączną częścią życia. Bez nich nie są w stanie funkcjonować i oddychać. Co takiego sprawia, że uzależniamy się od kropli?
Charakterystyka kropli do nosa
Uzależnienie jest to nabyty stan zaburzenia zdrowia charakteryzujący się stałym lub okresowym przymusem wykonywania pewnej czynności lub zażywania konkretnej substancji chemicznej. Ten termin jest szeroko pojęty i może również obejmować inne czynności, nad wykonywaniem których osoba utraciła kontrolę. Uzależnienia można podzielić na fizjologiczne i psychologiczne. Fizjologiczne uzależnienie jest silną potrzebą stałego zażywania jakiejś substancji. Natomiast psychiczne jest niekontrolowaną potrzebą stałego wykonywania czynności albo zażywania substancji, która nie powoduje żadnych fizjologicznych następstw.
Uzależnienie od kropli do nosa należy do pierwszej kategorii, tak samo jak alkoholizm czy nikotynizm. Początkowo przyjmowanie substancji powoduje przyjemność i ulgę. Jednak po krótkim czasie, zazwyczaj 3 – 7 dni, uzależniamy swoją śluzówkę od substancji zawartych w kroplach. Trzeba podkreślić, że nie wszystkie aerozole i krople są uzależniające. Jest to zależne od substancji znajdujących się w tych produktach. Później zaczynamy zakrapiać nos, ponieważ jest zatkany, a dzieje się tak, dlatego bo go zakrapiamy. Jest to ciąg, w który szybko można wpaść.
Rodzaje kropli do nosa
Krople są bardzo łatwo dostępne, można je dostać bez recepty w każdej aptece, czasami w zwykłych sklepach. Różnią się one przede wszystkim składem chemicznym, który wpływa na powstanie uzależnienia. Krople dzielą się na kilka rodzajów, mogą to być: roztwory wody morskiej, leki przeciwhistaminowe, zmniejszające przekrwienie lub sterydy.
Woda morska zawiera w sobie chlorek sodu, nie powoduje uzależnienia i bezpiecznie można ją stosować do codziennej higieny nosa dzieci i dorosłych. Dodatkowo ma działanie nawilżające i oczyszczające. Zapobiega występowaniu infekcji górnych dróg oddechowych i może mieć zastosowanie przy alergiach.
Krople i leki przeciwhistaminowe są wykorzystywane w leczeniu uciążliwych objawów alergii. Takie produkty powodują odwracalne blokowanie swoistych receptorów, które wywołują alergie. Ich zastosowanie umożliwia zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i wydzielania śluzu.
Są dostępne także krople ze sterydami, które można kupić wyłącznie po okazaniu recepty. Stosowane są zazwyczaj w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Przede wszystkim działają przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Przy stosowaniu zgodnie z ulotką są bezpieczne dla organizmu.
Krople zmniejszające przekrwienie są najbardziej niebezpieczne. Bardzo szybko przynoszą krótkotrwałą ulgę. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 dni. Zbyt długie stosowanie prowadzi do uzależnienia. Do tej grupy kropli należą preparaty, które zawierają ksylometazolinę. Często są one regularnie stosowane jako krople nawilżające, co powoduje skutki uboczne.
Ksylometazolina – substancja uzależniająca
Ksylometazolina jest to organiczny związek chemiczny, który stosowany miejscowo obkurcza naczynia krwionośne w nosie i powoduje zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej. Ten składnik kropli jest silnie uzależniający. Długotrwałe stosowanie kropli z tą substancją może powodować wiele nieprzyjemnych skutków. Jednym z nich jest nieżyt nosa. Jest to choroba błony śluzowej nosa, która powoduje kaszel, kichanie, wyciek płynnej wydzieliny, zatkany nos. Niedrożność nosa może utrzymywać się nawet kilka lat. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do perforacji, czyli powstawania ubytków w przegrodzie nosa. Trzeba szczególnie uważać na krople zawierające ksylometazolin, ponieważ powodują niedrożność nosa zmuszającą do ponownego przyjęcia kropli.
Jakie są objawy uzależnienia od kropli?
Objawy uzależnienia są dosyć charakterystyczne. Trzeba zauważyć, że krople stosowane zgodnie ze swoją ulotką nie doprowadzą do uzależnienia. Dzieje się tak wyłącznie w przypadku kiedy osoba zażywa je dłużej niż zaleca producent. Dodatkowo nie wszystkie substancje w nich zawarte działają w taki sposób. Zazwyczaj uzależnienie rozpoczyna się od niewinnego zażywania kropli, na przykład na alergię. Z czasem organizm potrzebuje coraz częstszych dawek, żeby poczuć ulgę i móc zaczerpnąć powietrze. Objawy można podzielić na te, które dotyczą bezpośrednio naszego zachowania – musimy mieć przy sobie aerozol, bez niego odczuwamy lęk i niepokój. Drugi objaw dotyczy już naszego organizmu – nos zaczyna się sam zatykać, pojawiają się problemy ze snem i bóle głowy.
Główne objawy uzależnienia: regularne uczucie zatkanego nosa, stosowanie sprayu przez długi czas, pojawienie się krwi oraz śluzu w nosie, problemy z zaśnięciem, ciągłe pociąganie nosem, bóle głowy, konieczna potrzeba posiadania kropli przy sobie.
Jak leczyć uzależnienie od kropli do nosa?
Uzależnienie od kropli można spróbować wyleczyć samemu. Pierwszym sposobem jest całkowite odstawienie kropli z dnia na dzień. Wymaga on samozaparcia i silnej woli. Trzeba pamiętać, że może wystąpić zespół abstynencyjny, który może doprowadzić do ponownego użycia kropli. Metoda stopniowa jest znacznie wolniejsza, ale może skuteczniej działać. Jedną z radykalniejszych metod jest operacja małżowin nosowych. Polega ona na zmniejszeniu przerośniętych małżowin w celu poprawienia drożności nosa i redukcji zaburzeń oddychania. Jeśli zawiodą wszystkie metody odstawienia kropli warto zdecydować się na terapię, która pomoże w walce z tym uzależnieniem.