Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu?

Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest oficjalnie uznaną chorobą pierwotną. Może obejmować sferę psychiczną lub fizyczno – psychiczną człowieka….

Uzależnienie od alkoholu jest oficjalnie uznaną chorobą pierwotną. Może obejmować sferę psychiczną lub fizyczno – psychiczną człowieka. Niestety, nałóg ten dotyka coraz więcej osób, niezależnie od ich pochodzenia, wieku czy płci. Napoje wysokoprocentowe są łatwo dostępne, często można spotkać je na uroczystościach rodzinnych czy wyjściach ze znajomymi. Poprawiają humor, rozluźniają i pozwalają na zapomnienie o problemach, przez co tak chętnie się po nie sięga. Stąd też bardzo cienka granica pomiędzy sprawianiem sobie przyjemności, a byciem w szponach nałogu. Zazwyczaj chory uświadamia sobie swój problem dopiero, gdy jest już o wiele za późno na dobrowolne odstawienie tych substancji. Co więcej, uzależnienie od alkoholu dotyka również rodzinę i najbliższe osoby, które stają się współuzależnione.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Ciężko jest wskazać konkretnie początek choroby alkoholowej. Początkowo uzależniony ma styczność z trunkami wyłącznie okazjonalnie, na przykład na imprezach urodzinowych, podczas świąt czy spotykając się ze znajomymi. Z czasem jednak napoje alkoholowe zaczynają mu towarzyszyć również na co dzień, bez wyraźnej okazji. Powodem może być zły humor, problemy w pracy, bezsenność lub chęć eksperymentowania. Picie staje się więc tak oczywistą czynnością, jak jedzenie każdego dnia. Co ważne, uzależnienie nie powstaje wyłącznie ze zwiększonej ilości i częstotliwości spożywania napojów wyskokowych – może być podyktowane również posiadanymi genami, podłożem psychologicznym oraz wpływem środowiska na chorego. Stopniowo zwiększa się jego tolerancja na alkohol, przez co potrzebuje coraz większych jego ilości, aby uzyskać pożądany efekt. W rezultacie skupia się wyłącznie na zdobyciu i spożywaniu tejże substancji, zaniedbując przy tym wszystkie zobowiązania, a także relacje rodzinne.

Detoksykacja organizmu – pierwszy krok do wyjścia z alkoholizmu

Oczyszczanie organizmu z toksyn to pierwszy krok, jaki powinien zostać wykonany w celu pokonania uzależnienia. Detoks pozwala na pozbycie się wszelkich szkodliwych substancji oraz na uzupełnienie zapotrzebowania na mikroelementy i witaminy. W ten sposób zmniejszyć można również objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, które zwykle przyjmują bardzo nieprzyjemną formę, na przykład w postaci drżących rąk, suchości w ustach, nadmiernej potliwości, kołatania serca, osłabienia, bólu oraz stanów depresyjno – lękowych. Odtruwanie organizmu ma na celu poprawę samopoczucia poprzez złagodzenie wyżej wymienionych objawów. Tym samym jest to również przygotowanie alkoholika do podjęcia kolejnych kroków w procesie leczenia. Odtruwanie organizmu powinno odbywać się w specjalistycznych warunkach, pod obserwacją lekarzy. Chory podczas procesu może majaczyć, dostać padaczki alkoholowej lub halucynacji. 

Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu

Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu?

Detoksykacja organizmu może zostać przeprowadzona na oddziale szpitalnym lub w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. W ten sposób zapewni się uzależnionemu maksymalny stopień bezpieczeństwa, pełen komfort oraz pełną skuteczność podjętych działań. Dodatkowo, przed przystąpieniem do odtruwania konieczne jest wykonanie podstawowych badań, jak między innymi morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG. W celu złagodzenia negatywnego samopoczucia lekarze mogą zadecydować również o wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Pomogą one łagodniej przejść przez okres głodu alkoholowego, minimalizując przykre dolegliwości. Ważne jest to, że detoks sam w sobie nie jest formą leczenia i tym samym nie ma na celu oddziaływania psychologicznego ani behawioralnego. Jest to jedynie środek ułatwiający rozpoczęcie terapii, poprzez oczyszczenie organizmu i uzupełnienie w nim niezbędnych mikroelementów. 

Długość trwania detoksykacji organizmu jest sprawą indywidualną, zależną między innymi od ogólnego stanu zdrowia i czasu trwania nałogu. Zwykle jest około trzech dni, po których można podjąć się terapii, na przykład w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, które pomoże utrzymać osiągnięty stan abstynencji oraz obejmie chorego opieką na płaszczyźnie emocjonalno – behawioralnym. Lekarz po postawieniu dokładnej diagnozy podejmie również decyzję o najbardziej skutecznym leczeniu dla danego pacjenta. Może to być psychoterapia indywidualna lub grupowa, a nawet obie jednocześnie. Dodatkowo może zalecić wsparcie środkami farmakologicznymi. Chory otoczony przez specjalistów, odcięty od wszelkich czynników sprzyjających przerwaniu trzeźwości, będzie mógł od nowa nauczyć się żyć w abstynencji. Pozna również nowych ludzi, z podobnymi problemami, podejmie naukę życia w społeczeństwie oraz zmieni otoczenie, co także powinno wpłynąć pozytywnie na jego psychikę. Należy pamiętać, że wychodzenie z alkoholizmu to wieloetapowy, bardzo długi proces, który powinien być przeprowadzany wielotorowo, gdyż tylko takie działania przyniosą oczekiwany efekt. Alkoholizm jest chorobą na całe życie, dlatego bardzo ważne jest, aby zbudować mocno fundament, który pomoże utrzymać abstynencję w każdej chwili zwątpienia.

Podobne wpisy