Jak leczyć alkoholizm?

Jak leczyć alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu nie bez powodu oficjalnie zostało uznane za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Jest to…

Uzależnienie od alkoholu nie bez powodu oficjalnie zostało uznane za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Jest to jeden z najpowszechniejszych nałogów, który dotyka wszystkich, bez względu na ich wiek czy płeć. Obejmuje zarówno obszar psychiczny, jak i fizyczny u człowieka, przez co leczenie wymaga podjęcia specjalnych środków. Powszechność alkoholizmu bierze się z dostępności substancji wysokoprocentowych oraz podejścia do nich, jak do środka na rozluźnienie, poprawę humoru, zapomnienie o problemach czy relaks. Ciężko jest więc jednoznacznie wskazać początek tej choroby, z czasem jednak przybiera ona na sile i stopniowo dotyka też bliskich osób uzależnionego. 

Jak wygląda początek alkoholizmu? Jakie są objawy?

Początek choroby alkoholowej u każdej osoby może wyglądać nieco inaczej. Ciężko jest konkretnie wskazać ten moment, gdyż przeważnie uzależnienie to rozpoczyna się od niewinnych spotkań ze znajomymi, imprez okolicznościowych czy wieczornego relaksu przed telewizorem. Nie ma nic złego w spożywaniu trunków do momentu, w którym nie tracimy kontroli nad swoimi potrzebami. Problem pojawia się, gdy z czasem zaczniemy sięgać po alkohol  bez okazji, w celu poprawienia sobie humoru, poradzenia sobie z nudą czy też eksperymentowania i próbowania nowych rzeczy. Sięganie po alkohol stanie się zwykłym elementem dnia, jak poranne wypicie kawy czy zjedzenie śniadania. 

Bardzo ważny jest fakt, iż uzależnienie od alkoholu nie ma swojego podłoża wyłącznie w częstotliwości czy ilości wypijanego alkoholu. Znaczenie tu mają także geny, psychika oraz środowisko, w jakim obraca się człowiek. Wraz z postępowaniem choroby wzrasta jego tolerancja na przyjmowane substancje i potrzebuje on  coraz większej ilości alkoholu do uzyskania pożądanego efektu. W związku z tym poświęca wszystkie swoje obowiązki i relacje, aby znów móc spożyć wysokoprocentową substancję. 

Jak leczyć alkoholizm?

Detoksykacja organizmu – pierwszy krok w terapii

Detoksykacja organizmu nie jest obowiązkowym elementem leczenia alkoholizmu, jest to jednak bardzo przydatny zabieg. Kompletne oczyszczenie pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego, dzięki czemu można zapanować nad uzależnieniem. Detoks to także dobra podstawa do rozpoczęcia dalszych kroków w procesie leczenia. Co więcej, skutecznie pomaga w łagodzeniu objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, który jest bardzo nieprzyjemny dla chorego. Wiąże się z drżeniem rąk, nadpotliwością, złym samopoczuciem, kołataniem serca, stanami depresyjnymi, padaczką alkoholową, majaczeniem czy halucynacjami. W najbardziej skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Odtruwanie organizmu pomaga w złagodzeniu tych objawów, gdyż usuwa wszystkie toksyczne substancje oraz przywraca równowagę w postaci dostarczenia wypłukanych wcześniej niezbędnych mikroelementów i witamin. 

Jak leczyć alkoholizm? Proces leczenia alkoholizmu

Decydując się na detoksykację organizmu, powinna ona być przeprowadzona pod nadzorem specjalistów, którzy zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo choremu oraz uzyskać pełną skuteczność zabiegu. Zanim jednak będzie można rozpocząć ten proces, uzależniony musi wykonać niezbędne badania takie, jak między innymi morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG. W celu zwiększenia skuteczności odtruwania i złagodzenia negatywnych odczuć, może zostać zastosowana farmakoterapia. Należy jednak mieć na względzie to, iż detoks nie leczy, a jedynie pomaga we wstępie do terapii uzależnień. To jedynie środek do oczyszczenia  krwiobiegu z toksyn i uzupełnienia niezbędnych mikroelementów w celu przywrócenia prawidłowej gospodarki pod względem zdrowia fizycznego. Po jego wykonaniu konieczne jest przeprowadzenie kolejnych kroków w celu poprawy stanu zdrowia chorego. Detoksykacja organizmu zwykle trwa około trzech dni, choć jest to sprawa bardzo indywidualna. Na długość procesu ma wpływ ogólny stan zdrowia i długość trwania nałogu.

Kolejnym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest podjęcie terapii uzależnień. Najbardziej skuteczne są pobyty w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień, w których można objąć pacjenta opieką na każdej płaszczyźnie emocjonalno – behawioralnej. Pobyt z dala od domu sprzyja również utrzymaniu osiągniętego stanu abstynencji. Formę leczenia najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym, który wskaże najlepszą drogę do wyjścia z nałogu.

Leczenie nie musi odbywać się w prywatnym ośrodku, jednak zdecydowanie jest to opcja przynosząca najlepsze efekty. Uzależniony zostanie pod stałą kontrolą profesjonalistów, będzie całkowicie odcięty od pokus związanych ze spożywaniem alkoholu, pozna nowych ludzi, z podobnymi problemami oraz od nowa podejmie naukę życia w społeczeństwie. Zmiana otoczenia również pozytywnie działa na psychikę. Zwykle lekarze polecają podjęcie psychoterapii indywidualnej lub grupowej oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego. Leczenie alkoholizmu to wieloetapowy, długi proces, który powinien być przeprowadzany na kilku płaszczyznach. Bardzo ważne jest również to, aby najbliższe osoby, które są współuzależnione, także podjęły się terapii. 

Podobne wpisy