Ile czasu organizm oczyszcza się z narkotyków

Ile czasu organizm oczyszcza się z narkotyków

Zatrucie narkotykami z ciężkimi objawami trwa kilka godzin. Ale po ustąpieniu objawów ślady narkotyków pozostają w organizmie przez długi czas. Można je zidentyfikować podczas badania i wykonaniu szeregu analiz. Każdy środek psychoaktywny zaraz po spożyciu dostaje się do krwiobiegu, gdzie w ciągu kilku godzin zaczyna się rozpadać. Często badania krwi ujawniają dokładnie produkty rozpadu, metabolity, a nie sam narkotyk. Substancje psychoaktywne są usuwane z krwi stosunkowo szybko, w przypadku większości z nich okres eliminacji wynosi kilka dni. Ale do tego czasu we krwi wytwarzane są przeciwciała, które można wykryć nawet po kilku miesiącach.

Ile czasu organizm oczyszcza się z narkotyków?

W naturalnym oczyszczaniu organizmu z narkotyków najbardziej aktywnie zaangażowane są nerki. W moczu narkotyki i ich metabolity są wykrywane dłużej niż we krwi. Bez specjalnej terapii detoksykacji niemożliwe jest całkowite oczyszczenie organizmu z produktów rozpadu substancji odurzających. Gromadzą się w tkankach i powodują chroniczne zatrucie, zwłaszcza przy regularnym przyjmowaniu. W szczególności odkładają się w tkance tłuszczowej, a podczas wysiłku fizycznego, któremu towarzyszy spalanie tłuszczów, mikrodawki dostają się do krwioobiegu. Nawet po jednorazowym użyciu narkotyku, po kilku miesiącach jego ślady można znaleźć na paznokciach i włosach. 

Detoks narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień

Taka terapia oczyszczająca organizm z narkotyków trwa najczęściej od tygodnia do dziesięciu dni. Czas ten jest zależny od długości trwania w narkomanii oraz od tego ile czasu upłynęło od przyjęcia ostatniej dawki i oczywiście od stanu zdrowia narkomana. W ośrodku leczenia odwykowego podawane są leki łagodzące głód narkotykowy. Ponadto w placówce podawane są mikroelementy, witaminy, sole mineralne.  

Co decyduje o szybkości wydalania narkotyków z organizmu?

Jak długo narkotyk będzie wydalany, zależy od wielu czynników?

 • Rodzaj narkotyku – LSD, morfina, heroina rozkładają się i są usuwane z krwi najszybciej, marihuana najdłużej. Aktywny składnik marihuany pozostaje w krwioobiegu przez około dwa tygodnie, podczas gdy marihuana pozostaje w moczu przez 7 do 30 dni po dostaniu się do organizmu. Nie tylko krew i mocz można badać pod kątem narkotyków, ale także włosy, w których konopie pozostają do 90 dni.
 • Kokaina jest szybciej wydalana – po dniu lub dwóch nie ma jej już we krwi, a po trzech lub czterech jest już wydalana z moczem. Ale włosy zapamiętują wszystko, ponieważ utrzymują w sobie ślady narkotyku przez kolejne 90 dni.
 • LSD jest zaskakująco szybko usuwany z organizmu, zwłaszcza w porównaniu z okresem jego działania. Krew jest oczyszczana z kwasu lizerginowego w ciągu 2-3 godzin po jego użyciu, a po 1-3 dniach znika z moczu, a także z włosów.
 • Ekstaza pozostaje w moczu przez 3-4 dni, a we krwi tylko przez 1-2 dni. Utrzymuje się we włosach nawet do 90 dni.
 • Heroina oprócz włosów  jest szybko wydalana z organizmu. W moczu opiaty utrzymują się do 3-4 dni, a we krwi do 12 godzin.
 • Amfetamina jest wydalana z krwi i włosów tak długo jak heroina, ale mocz spada po 1-3 dniach.

Ponadto na szybkość oczyszcza się organizmu z narkotyków wpływa:

 • Jakość narkotyku, stopień oczyszczenia – dokładnie oczyszczony narkotyk jest wydalany szybciej, a niskiej jakości – wolniej.
 • Masa ciała narkomana – u osób szczupłych metabolizm przyspiesza, a organizm szybciej się oczyszcza.
 • Dawka – okres karencji narkotyku jest wprost proporcjonalny do jego ilości.
 • Częstotliwość stosowania – im krótsza przerwa pomiędzy przyjmowaniem środka, tym dłużej pozostanie w organizmie, gdyż wzrasta jego stężenie we krwi, płynach fizjologicznych i tkankach. Przy jednorazowym użyciu środek jest wydalany szybciej niż przy regularnym stosowaniu
 • Doświadczenie w stosowaniu – im dłużej dana osoba używa narkotyków, tym więcej ich metabolitów i przeciwciał gromadzonych jest w organizmie, tym dłużej trwa ich całkowite oczyszczenie.

Jak przyspieszyć eliminację narkotyków z organizmu?

Po jednorazowym lub okazjonalnym, rzadkim zażyciu większości narkotyków detoksykację można przeprowadzić w domu, ale bezpieczniej to zrobić w ośrodku leczenia uzależnień. Eliminację środka odurzającego i jego metabolitów z organizmu ułatwia obfite picie, w tym przyjmowanie leków moczopędnych i preparatów ziołowych oraz jedzenie dietetyczne.Tłuste, wędzone, pikantne potrawy, słodycze, kawa są wykluczone. Wskazane są warzywa, owoce, orzechy, nasiona i czerwone ryby. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, można wziąć kąpiel parową, uprawiać sport, aby aktywować eliminację trucizn z potem.

Czas eliminacji narkotyku z krwi różni się znacznie w zależności od jego właściwości, charakterystyki użycia i indywidualnych cech organizmu. Maksymalne stężenie we krwi obserwuje się w pierwszych godzinach po spożyciu, ale ślady leku i jego produktów rozpadu pozostają w krwiobiegu przez kilka dni. Wydalanie narkotyków oraz ich metabolitów przez nerki, nawet po pojedynczej dawce, trwa kilka dni, a przy systematycznym stosowaniu – kilka dni lub miesięcy.

Wykrycie narkotyków we krwi jest sygnałem, że potrzebne są pilne działania, aby uratować osobę. A pomoc powinna być udzielana w dwóch kierunkach: odbudowa organizmu, leczenie zaburzeń organicznych i co najważniejsze, pomoc psychologiczna. Koncentruje się na budowaniu odporności, zapobieganiu nawrotom. Specjalistyczny ośrodek leczenia odwykowego stanie się przyjacielem i pomocnikiem w przezwyciężeniu uzależnienia i przewróceniu drogi życiowej ze śmierci do życia.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz