alkoholizm jak leczyć

Alkoholizm jak leczyć

Alkoholizm to przewlekła choroba z uzależnieniem psychicznym. Duża grupa osób uzależnionych, co roku umiera w wyniku nadmiernego…

Alkoholizm to przewlekła choroba z uzależnieniem psychicznym. Duża grupa osób uzależnionych, co roku umiera w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Picie alkoholu skraca życie o około 10 lat. Skąd wiadomo, kiedy rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu? Jeśli ktoś zaczyna pić alkohol, zwiększając jego dawkę, cierpi na kaca, bezsenność, szybkie bicie serca, drgawki, paranoję, depresję, majaczenie.Te objawy świadczą o chorobie alkoholowej, z którą samemu nie uda się wygrać.

Alkoholizm jak leczyć – jak wyjść z nałogu.

Zazwyczaj zaczyna się od leczenia lub zapobiegania odstawieniu alkoholu. Najskuteczniejszym sposobem a zarówno najmniej traumatycznym jest podjęcie leczenia alkoholowego w prywatnym ośrodku odwykowym. Z reguły alkoholik przyjmowany jest do ośrodka leczenia uzależnień w stanie zespołu odstawienia alkoholu lub w stanie upojenia alkoholowego. Specjaliści starają się zapobiec rozwojowi silnego kaca.To naprawdę bardzo ważne. Bo jeśli uda się zapobiec rozwojowi ciężkiego kaca, można uniknąć powikłań – delirium tremens i padaczki alkoholowej.

Osobie uzależnionej od alkoholu podawane są potrzebne lekarstwa, jest leczony zgodnie z racjonalnym podejściem, dzięki czemu następuje złagodzenie przebiegu majaczenia. Po zakończeniu leczenia farmakologicznego, czyli uzależnienia fizycznego, przeprowadzeniu detoksykacji, zostaje usunięty zespół kaca. Po czym specjaliści z ośrodka odwykowego dokładają starań, aby osoba uzależniona od alkoholu nie zaczęła ponownie pić. Oznacza to, że prowadzenie terapii psychologicznej przeciw nawrotom.

Alkoholizm jak leczyć – skuteczne leczenie.

Współczesna medycyna dysponuje środkami, które mogą przywrócić alkoholika do normalnego życia. Jeśli taka osoba zaczyna przyznawać, że tak, jest alkoholikiem, to już można powoli doprowadzić go do tego, że potrzebna jest pomoc medyczna. Najlepiej zrobić to, gdy osoba, będąc w długim ciągu alkoholowym, zorientuje się, że kolejna porcja alkoholu nie przynosi już przyjemności, kac z każdym dniem staje się coraz bardziej bolesny i trudniejszy.Ten moment jest uważany za najkorzystniejszy, aby zadać sobie pytanie, jak leczyć się z powodu alkoholizmu, podjąć decyzję o przełamaniu ciągłego picia i być gotowym na pójście do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień.

Alkoholizm jak leczyć – metody leczenia.

Aby wyleczyć alkoholizm, trzeba wiedzieć, że jest to choroba przede wszystkim psychologiczna. Przejawia się to tym, że uzależniony nie potrafi właściwie budować relacji z otaczającymi go ludźmi. Lek pomaga we wczesnych stadiach choroby, a także w ostrych zatruciach i delirium tremens. Jednak detoksykacja to eliminacja objawów choroby, a nie jej terapia. Medycyna nie będzie w stanie ratować człowieka przez całe życie. Jak pomóc pijącemu? Jeśli alkoholik ma przy sobie bliskie osoby, to one wiedzą, że jest on przede wszystkim człowiekiem pomimo nie zawsze przyjemnego wyglądu i zachowania. W głębi duszy alkoholik czeka na pomoc.

Zespół ostawienia łagodzą leki wraz z psychoterapią. Alkohol to nie tylko potrzeba ciała, ale także problem wpływający na światopogląd, dlatego nie można rezygnować z sesji z psychoterapeutą.Techniki te są zwykle oparte na partnerstwie, terapii behawioralnej i poznawczej. Z ich pomocą alkoholik uświadamia sobie mechanizmy, które wcześniej były dla niego ukryte, jego zachowanie, rozumie przyczyny pijaństwa.

Lekarz analizuje życie i działania osoby uzależnionej, jego zachowanie, sugeruje opcje ich korekty. Sesje grupowe stają się dobrą pomocą. Ci, którzy pozbyli się uzależnienia od alkoholu, dzielą się z nowicjuszami swoimi doświadczeniami, jak przezwyciężyć uzależnienie od butelki. Jeśli chodzi o leki pomagające w walce z alkoholem, to stosują leki blokujące enzym, bez których nie można przyswoić alkoholu. Jeśli dana osoba używa leku, ale jednocześnie pije, alkohol gromadzi się, wywołuje lęki, niepokój i nadciśnienie.

Blokery odbierają przyjemność picia alkoholu. Nie pojawiają się stany odprężenia, euforia, więc motywacja do picia silnych substancji znika. Są to głównie preparaty w postaci roztworów do wstrzykiwań, o przedłużonym działaniu. Jeśli dana osoba postanawia samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem, musi zdać sobie sprawę, że nie będzie łatwej drogi.

Alkoholizm jak leczyć – psychoterapia.

Osoba systematycznie odurzająca się alkoholem jest głęboko nieszczęśliwa.Trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku alergików, odizolowanie go od alergenu nie gwarantuje powrotu do zdrowia, zniknie jedynie wysypka. Alkoholik bez alkoholu nie będzie zadowoloną osobą, pogrąży się w depresji, ciągłych konfliktach z samym sobą, otaczającymi go ludźmi i rzeczywistością. Trzeźwy, ale duchowo słaby alkoholik szuka powodu, okazji lub wymówki, by wrócić do picia.

Ratowanie alkoholika jest prawie niemożliwe bez odwoływania się do psychologii. Ogólnie wszystkie metody, z wyjątkiem detoksykacji, są po prostu metodami psycho-wpływania. Dobry psycholog posiada specjalistyczne wykształcenie a także doświadczenie z zakresu leczenia alkoholizmu. Psychoterapia i wsparcie na terapii grupowej oraz indywidualnej to najskuteczniejszy sposób walki z alkoholizmem.

Podobne wpisy