Wszywka alkoholowa
Wszywka alkoholowa – jedną z najczęstszych chorób uzależnieniowych w naszym kraju jest alkoholizm. Alkohol jest ogólnie dostępną i legalną substancją, która spożywana w dużych ilościach może okazać się niezwykle niebezpieczna. Niestety liczba osób spożywających alkohol w Polsce wzrasta. Najczęściej polacy sięgają po alkohol wysokoprocentowy, bardzo duża część z nich to alkoholicy. Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Jak wszywka alkoholowa ma w tym pomóc?
Wszywka alkoholowa – sposób na wyleczenie alkoholizmu?
Wszywka alkoholowa jest to pewien rodzaj farmakologii, który jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wszywka to implant – tabletka z substancją czynną – disulfiramem. Disulfiram jest substancją blokującą enzymy dehydrogenazy aldehydowej. Bierze on stały udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie kumuluje się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach jest przekształcany w nieszkodliwą substancję. Działanie aldehydu sprawia dolegliwości o wiele bardziej dokuczliwe i nieprzyjemne niż zatrucie alkoholowe. Wszywkę, czyli implant wszczepia się podskórnie, a jego działanie utrzymuje się do 12 miesięcy. Zgodnie z założeniem spożycie alkoholu przez osobę z wszywką ma przynieść tak złe skutki, że sama myśl ponownego sięgnięcia po alkohol ma budzić wstręt.
Wszywki mają postać niepowlekanych tabletek, które wszczepia pod skórę lekarz. Zabieg polega na rozmieszczeniu podskórnym od ośmiu do dziesięciu takich tabletek. Disulfiram jest dostępny również w formie leku doustnego. Zażywa się go raz na dobę.
Jakie są przeciwwskazania do posiadania wszywki?
Korzystanie z wszywki nie jest rozwiązaniem dla każdego uzależnionego od alkoholu. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest alergia na disulfiram lub którykolwiek składnik leku. Dodatkowo osoby, które mają różnego rodzaju schorzenia sercowo – krążeniowe – nadciśnienia, niewydolność serca, chorobę niedokrwienia, niewydolności krążenia. Wszywka alkoholowa nie jest również stosowana jako środek leczenia alkoholizmu przy zaburzeniach psychicznych oraz próbach samobójczych.
Osoba z wszywką po zażyciu alkoholu będzie odczuwać nieprzyjemne efekty już po 10 minutach, będą to: nudności, wymioty, nasilony lęk, tachykardia, bóle głowy, skoki ciśnienia, duszności, pocenie się. Mogą występować też ataki drgawek i zawały serca. Dolegliwości mogą utrzymywać się od 4 do 10 godzin. W przypadku wszczepionego implantu trzeba szczególnie uważać na spożywane produkty. Zwykły cukierek lub batonik z odrobiną alkoholu może doprowadzić do pojawienia się efektów nagromadzenia aldehydu w organizmie.
W niektórych przypadkach stosowanie disulfiramu w połączeniu z alkoholem może mieć bardzo przykre skutki, niekiedy mogą stanowić zagrożenie dla życia.
Czym w ogóle jest alkoholizm?
Alkoholizm, zespół uzależnienia od alkoholu, choroba alkoholowa czy po prostu uzależnienie od alkoholu. Jest to zespół zjawisk fizjologicznych, behawioralnych oraz poznawczych, podczas których wypicie alkoholu jest dla chorej osoby najważniejsze. Spożywanie alkoholu przez osobę uzależnioną dużych dawek jest przymusem o charakterze somatycznym i psychicznym. Alkoholizm jest uzależnieniem czynnikowym, oznacza to, że odczuwa wewnętrzną, silną potrzebę przyjęcia substancji, która ma na celu zapewnienie lepszego samopoczucia i spokoju psychicznego. Jest to choroba przewlekła, czyli taka, która charakteryzuje się długim czasem trwania i wolnym postępowaniem zmian chorobowych. Choroba przewlekła niesie ze sobą różne zaburzenia i odchylenia od normy, które mogą być trwałe, powodują nieodwracalne zmiany, wymagają specjalistycznego leczenia lub opieki.
Fazy alkoholizmu
- Faza prealkoholowa
Jest to faza, która może trwać kilka lat i nie dawać żadnych znaków ostrzegawczych. Objawy, które są charakterystyczne dla tej fazy nie różnią się za bardzo od zachowań osoby pijącej okazjonalnie. Największą różnicą jest podejście pijącego do kwestii alkoholu. Uważa on wtedy, że picie alkoholu jest dla niego przyjemne i wprowadza w błogi stan. Od tego momentu alkohol jest traktowany przez osobę potencjalnie chorą jako środek na poprawę humoru i polepszenie nastroju. Często szuka okazji, żeby się napić w towarzystwie.
2. Faza ostrzegawcza
W drugiej fazie zaczynają pojawiać się luki pamięciowe i występują regularnie. Tutaj pojawia się również picie w samotności, ukrywanie picia alkoholu, następują zmiany w zachowaniu i mogą występować wyrzuty sumienia.
3. Trzecia faza krytyczna
Jest to faza, która pojawia się momencie, gdy alkoholik traci kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Jest w stanie sięgnąć po niego bez względu na sytuację i okoliczności. Zostaje zaniedbywana rodzina, obowiązki i traci jakiekolwiek zainteresowania. Najważniejsze jest dla takiej osoby zdobycie alkoholu. W tej fazie pojawia się głód alkoholowy.
4. Ostatnia faza – przewlekła, chroniczna
Faza przewlekła jest najbardziej zaawansowana. W tej sytuacji alkoholik przestaje mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia i zahamowania. Zaczyna spożywać alkohol od wczesnych godzin porannych i może pić cały dzień, bez przerwy. Ta faza przynosi największe spustoszenie w organizmie, u chorego pojawia się obniżenie funkcji intelektualnych, zanik niektórych cech charakteru, występują uszkodzenia wątroby, układu nerwowego. Próby odstawienia kończą się zespołem abstynencyjnym – ból głowy, osłabienie, drżenie rąk, zaburzenia snu.