wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa – jedną z najczęstszych chorób uzależnieniowych w naszym kraju jest alkoholizm. Alkohol jest ogólnie dostępną i legalną substancją, która spożywana w dużych ilościach może okazać się niezwykle niebezpieczna. Niestety liczba osób spożywających alkohol w Polsce wzrasta. Najczęściej polacy sięgają po alkohol wysokoprocentowy, bardzo duża część z nich to alkoholicy. Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Jak wszywka alkoholowa ma w tym pomóc? 

Wszywka alkoholowa – sposób na wyleczenie alkoholizmu? 

Wszywka alkoholowa jest to pewien rodzaj farmakologii, który jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wszywka to implant – tabletka z substancją czynną – disulfiramem. Disulfiram jest substancją blokującą enzymy dehydrogenazy aldehydowej. Bierze on stały udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie kumuluje się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach jest przekształcany w nieszkodliwą substancję. Działanie aldehydu sprawia dolegliwości o wiele bardziej dokuczliwe i nieprzyjemne niż zatrucie alkoholowe. Wszywkę, czyli implant wszczepia się podskórnie, a jego działanie utrzymuje się do 12 miesięcy. Zgodnie z założeniem spożycie alkoholu przez osobę z wszywką ma przynieść tak złe skutki, że sama myśl ponownego sięgnięcia po alkohol ma budzić wstręt. 

Wszywki mają postać niepowlekanych tabletek, które wszczepia pod skórę lekarz. Zabieg polega na rozmieszczeniu podskórnym od ośmiu do dziesięciu takich tabletek. Disulfiram jest dostępny również w formie leku doustnego. Zażywa się go raz na dobę. 

Jakie są przeciwwskazania do posiadania wszywki? 

Korzystanie z wszywki nie jest rozwiązaniem dla każdego uzależnionego od alkoholu. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest alergia na disulfiram lub którykolwiek składnik leku. Dodatkowo osoby, które mają różnego rodzaju schorzenia sercowo – krążeniowe – nadciśnienia, niewydolność serca, chorobę niedokrwienia, niewydolności krążenia. Wszywka alkoholowa nie jest również stosowana jako środek leczenia alkoholizmu przy zaburzeniach psychicznych oraz próbach samobójczych. 

Osoba z wszywką po zażyciu alkoholu będzie odczuwać nieprzyjemne efekty już po 10 minutach, będą to: nudności, wymioty, nasilony lęk, tachykardia, bóle głowy, skoki ciśnienia, duszności, pocenie się. Mogą występować też ataki drgawek i zawały serca. Dolegliwości mogą utrzymywać się od 4 do 10 godzin. W przypadku wszczepionego implantu trzeba szczególnie uważać na spożywane produkty. Zwykły cukierek lub batonik z odrobiną alkoholu może doprowadzić do pojawienia się efektów nagromadzenia aldehydu w organizmie. 

W niektórych przypadkach stosowanie disulfiramu w połączeniu z alkoholem może mieć bardzo przykre skutki, niekiedy mogą stanowić zagrożenie dla życia. 

Czym w ogóle jest alkoholizm? 

Alkoholizm, zespół uzależnienia od alkoholu, choroba alkoholowa czy po prostu uzależnienie od alkoholu. Jest to zespół zjawisk fizjologicznych, behawioralnych oraz poznawczych, podczas których wypicie alkoholu jest dla chorej osoby najważniejsze. Spożywanie alkoholu przez osobę uzależnioną dużych dawek jest przymusem o charakterze somatycznym i psychicznym. Alkoholizm jest uzależnieniem czynnikowym, oznacza to, że odczuwa wewnętrzną, silną potrzebę przyjęcia substancji, która ma na celu zapewnienie lepszego samopoczucia i spokoju psychicznego. Jest to choroba przewlekła, czyli taka, która charakteryzuje się długim czasem trwania i wolnym postępowaniem zmian chorobowych. Choroba przewlekła niesie ze sobą różne zaburzenia i odchylenia od normy, które mogą być trwałe, powodują nieodwracalne zmiany, wymagają specjalistycznego leczenia lub opieki. 

Podobne wpisy