Uzależnienie od dopalaczy - objawy

Uzależnienie od dopalaczy – objawy

Dopalacze są najniebezpieczniejszymi substancjami, które są zażywane w celach rekreacyjnych. Najgorsze jest w nich to, że skład…

Dopalacze są najniebezpieczniejszymi substancjami, które są zażywane w celach rekreacyjnych. Najgorsze jest w nich to, że skład nie jest nigdy do końca znany. Jedno jest pewne – ich spożywanie prowadzi do wielu nieodwracalnych zmian w organizmie. Nierzadko można usłyszeć również o przypadkach śmiertelnych. Główny składnik dopalaczy to benzylopiperazyna, która ma działanie prawie identyczne do amfetaminy. Czym są dopalacze i jakie są objawy uzależnienia od tych substancji?

Czym są dopalacze?

Dopalacze są środkami odurzającymi, które zawierają substancje legalne. W roku 2018 wprowadzono zmiany w związku z przeciwdziałaniem narkomanii, która określa listę nowych substancji psychoaktywnych. Została ona wprowadzona w celu walki z dopalaczami. Wszystkie dopalacze mają działanie zbliżone do narkotyków, ale charakteryzują się mocniejszym efektem i większą ilością skutków ubocznych. Większość z nich jest produkowana ze środków pochodzenia syntetycznego, o wiele rzadziej z roślin. Związków chemicznych, z którym można wytworzyć dopalacze jest co najmniej kilkanaście tysięcy. Wszystkie środki, z których są produkowane dopalacze są wytwarzane po to, żeby ominąć obowiązujące zakazy, cały skład praktycznie w żadnym z przypadków nie jest wymieniany na opakowaniu. Ponadto najczęściej, na dopalaczach znajduje się informacja, że jest to produkt kolekcjonerski, nie nadający się do spożycia. Sprawia to, że producent może uniknąć konsekwencji jeśli ktoś zażyje dopalacze. Sklepy z dopalaczami są stale likwidowane, ale handel tymi środkami odbywa się także w sieci, pod wieloma różnymi nazwami. 

Podział dopalaczy 

Dopalacze występują pod wieloma różnymi substancjami – mieszanki aromatyczne, skręty, fajki, pudry, tabletki, proszki, odświeżacze do rozpylania, znaczki do lizania. Susze oraz kadzidełka najczęściej powstają z roślin – szałwia wieszcza, kratom, powój hawajski czy wyciąg z muchomora. Ich działanie jest zbliżone do opium i marihuany. Dopalacze, które mają pochodzenie syntetyczne, są mieszanką opioidów, halucynogenów i różnego rodzaju stymulantów. Są one nazywane jako party pills. Ich głównym celem jest wprowadzenie w stan euforii i pobudzenie. Ich skład nie jest nigdy w pełni znany. Istnieją również dopalacze w formie małych pigułek lub znaczków do lizania, które mają w składzie tylko jedną substancję. Wszystkie dostępne dopalacze składają się najczęściej z mieszanki wielu różnych substancji. Ich skład chemiczny może różnić się nawet w tym samym zestawie produktu. Dopalacze zawierają substancje takie jak mefedron, kannabinoidy, katynony i syntetyczne opioidy w połączeniu z wieloma innymi składnikami. Jednak ich rozpoznanie nie jest tak proste jak w przypadku narkotyków, gdzie ich skład zazwyczaj jest taki sam lub bardzo podobny.

Możemy je podzielić na: opioidy, syntetyczne kannabinoidy, benzodiazepiny, fenyloaminy, tryptaminy, katynony. Należy pamiętać, że to w jakim czasie pojawi się uzależnienie lub jakie spowoduje działanie zależy od tego jaki ma skład chemiczny. Dopalacze często są również wytwarzane w niesterylnych warunkach co ma wpływ na ich negatywny działanie. 

Uzależnienie od dopalaczy – objawy 

Uzależnienie od dopalaczy powodują substancje, które się w nich znajdują. Mają one działanie silnie uzależniające, ponieważ mieszanki substancji, które zawierają są kumulacją wielu psychoaktywnych składników. Zarówno te pochodzenia roślinnego, jak i syntetycznego mogą prowadzić do uzależnienia. Oprócz samego uzależnienia od substancji może pojawić się także to, które powoduje uzależnienie się od stanu, który jest odczuwany po jej zażyciu. 

Skutków ubocznych zażywania dopalaczy jest naprawdę wiele. Mogą to być niegroźne rzeczy jak ból, zawroty głowy czy znużenie. Jednak oprócz tego mogą to być: nudności, stany lękowe, bezsenność, problemy z oddychaniem, drgawki, gorączka, napady szału, brązowienie na skórze, biegunka, wymioty, nadmierna potliwość. W dużym stopniu zażywanie dopalaczy wpływa na funkcjonowanie mózgu i powoduje zniekształcenie rzeczywistości. Długotrwałe stosowanie dopalaczy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, serca, problemy z oddychaniem, w niektórych przypadkach śpiączkę, a nawet śmierć. Powodują one również tak zwany stan dezorientacji, czyli delirium. W takiej sytuacji osoba traci kontakt z rzeczywistością, czuje złość i lęk oraz mówi rzeczy nie mające sensu. Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego, nawet od stanu, który uzyskujemy po zażyciu substancji. 

Niebezpieczeństwo dopalaczy 

Dopalacze, w zależności od składu, będą miały zupełnie inne działanie. Największym problemem jest to, że ich skład nigdy nie jest do końca znany. Wiele związków chemicznych połączonych ze sobą mogą wpłynąć na organizm w inny sposób. Dodatkowo, wiele zależy od organizmu i zdrowia osoby przyjmującej takie substraty. Na rynek w bardzo szybkim tempie wprowadzane są coraz nowsze, zmodyfikowane dopalacze. Powoduje to brak możliwości zbadania ich wszystkich w celu wpisania konkretnych środków na listę zakazanych substancji. Zazwyczaj środek, który został wpisany na taką listę zostaje zamieniony na swój odpowiednik, przez co znowu skład chemiczny staje się w pewien sposób legalny. 

Podobne wpisy