Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu

Poznaj naszą ofertę

Terapia alkoholowa

ośrodek leczenia alkoholizmu

Terapia alkoholowa na Wyspie SOZO jest kierowana do każdej pełnoletniej osoby, która boryka się z uzależnieniem. Program naszej terapii opiera się na modelu, który uwzględnia perspektywę rozwojową. Dzięki temu, że jest to ośrodek prywatny, możemy pozwolić sobie na to, żeby każdy nasz pacjent był traktowany indywidualnie, a jego problem rozpatrzony oddzielnie. Nasz podstawowy program trwa 28 dni, a pełny cykl 6 tygodni. Zawiera on zajęcia grupowe, psychoterapię grupową, warsztaty, a także sesje indywidualne i konsultacje.

Co jest ważne, nigdy nie zmuszamy pacjenta do konieczności pozostania do końca cyklu. Nie jest to przymusowe leczenie, a każdy pacjent musi wyrazić chęć uczestnictwa w odwyku. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że piękna okolica i jej klimat nie pozwala rozstać się po krótkim czasie. Krajobraz, natura i zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na osoby, które są w trakcie terapii. Wsparcie naszych specjalistów, a także zakwaterowanie w malowniczej okolicy przyczynia się do poprawy samopoczucia i chęci zmierzenia się ze swoim uzależnieniem. 

Po przyjeździe do ośrodka leczenia alkoholizmu dokonywana jest diagnoza. Określa ona stopień uzależnienia, a na jej podstawie opracowywane są konkretne formy oddziaływań terapeutycznych. Diagnoza jest bardzo ważna dlatego przeprowadza się ją w szczegółowy sposób. Pomaga ona zrozumieć problem pacjenta oraz dobrać cele leczenia i obszary pracy terapeutycznej. Zawiera ona historię życia pacjenta, a także jego biologię. Każdy pacjent ośrodka jest pod stałą opieką lekarzy i ma możliwość na konsultację w każdym momencie. 

Alkoholizm – choroba, która dotyka również bliskich 

Alkoholizm, inaczej choroba alkoholowa, to silna potrzeba picia alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego i fizycznego, zazwyczaj dla uniknięcia złego samopoczucia i zapewnienia sobie komfortu psychicznego. Objawia się on dużym wzrostem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad piciem oraz wystąpienie głodu alkoholowego – ciągła potrzeba i pragnienie spożywania oraz zespołu abstynencyjnego. Zespół abstynencyjny są to zachowania spowodowane odstawieniem substancji psychoaktywnej, w tym wypadku alkoholu – drażliwość, niepokój, dreszcze, nadmierne pocenie, nudności, drżenie mięśni. 

Alkoholizm jest chorobą pierwotną, która wpływa na powstawanie innych chorób, psychicznych oraz somatycznych. Granica między uzależnieniem a piciem w towarzystwie jest niezwykle cienka. Zdarza się, że uzależniony nie jest świadom tego jak alkohol wpływa na jego zachowanie, psychikę oraz ogólne zdrowie. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą. Co to oznacza? Choroba przewlekła jest to choroba, która charakteryzuje się długim czasem trwania, a jej skutki powodują postęp zmian chorobowych. Ogólnie są to wszystkie zaburzenia i odchylenia od normy, które spowodowały nieodwracalne zmiany. Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do śmierci, dlatego tak ważna jest szybka interwencja i diagnoza. Choroby alkoholowej nie można całkowicie wyleczyć, ale można ją zatrzymać. 

Fazy alkoholizmu 

Alkoholizm jest chorobą postępującą. Oznacza to, że choroba nie ujawnia się nagle, a w jej kolejnych etapach pojawiają się różne stopnie nasilenia i nowe objawy. 

Faza wstępna 

Jest to pierwsza faza alkoholizmu, zwana również prealkoholową lub wstępną. Może trwać bardzo długi czas. Objawy tej fazy nie odbiegają za bardzo od zachowań osób, które piją alkohol okazjonalnie. Pojawia się problem w kwestii tego, że dana osoba odkrywa wpływ “przyjemnego i odprężającego” stanu po spożyciu alkoholu. Zaczyna traktować alkohol jako lek na poprawę humoru – sięga po niego kiedy ma zły nastrój, jest smutny, przygnębiony lub coś go zdenerwuje. 

Faza ostrzegawcza 

Tę fazę rozpoczyna pojawienie się luk pamięciowych po spożywaniu alkoholu. Człowiek po wypiciu pozostaje świadomy, jednak nie pamięta co się z nim działo. Charakterystyczne jest w tej fazie to, że luki pamięciowe zaczynają się pojawiać po spożyciu nawet małej ilości alkoholu. Dodatkowo można w tym wypadku zaobserwować kilka innych zachowań charakterystycznych takich jak: szybsze tempo picia, picie bez okazji, duża zmiana w zachowaniu po wypiciu, potajemne picie. Ponadto pojawiają się wyrzuty sumienia, a osoba spożywająca alkohol zaczyna zdawać sobie sprawę, że pije za dużo. 

Faza krytyczna 

Rozpoczyna się wtedy, gdy alkoholik traci kontrolę nad piciem. Wszelkie postanowienia są bagatelizowane i nie wpływają na poprawę sytuacji. Pojawiają się ciągłe nawroty do picia. Całe życie osoby uzależnionej zaczyna się kręcić wokół alkoholu. W tej fazie pojawia się głód alkoholowy. 

Faza przewlekła – chroniczna 

Jest to najbardziej zaawansowana faza alkoholizmu, wtedy alkoholik pozbywa się wszelkich zahamowań. Potrzebuje coraz mniej alkoholu, żeby się upić. Stały poziom etanolu we krwi odbija się na zdrowiu. 

Oferujemy przede wszystkim kompleksową i profesjonalną pomoc. Nasze różne formy terapii zapewniają skuteczną pomoc w celu wyjścia z nałogu. Pomożemy Ci zmienić to, co przeszkadza w osiągnięciu szczęścia. Alkoholizm to choroba, która musi być leczona przy wsparciu specjalistów i terapeutów. Najbardziej skuteczna będzie terapia w prywatnym ośrodku ze względu na to, że jest to intensywna terapia oddziałująca na różnych płaszczyznach. Dzięki indywidualnemu podejściu pracowników ośrodka możesz mieć pewność, że kiedy poprosisz o pomoc, wszyscy będą starać się Ci pomóc. 

Pomóż sobie, walcz o swoje zdrowie.

Zadbaj o siebie, Twoich przyjaciół i rodzinę.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności