odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe

Detoks alkoholowy, czyli odtrucie organizmu, pozwala na pozbycie się z krwiobiegu wszelkich toksyn znajdujących się w alkoholu,…

Detoks alkoholowy, czyli odtrucie organizmu, pozwala na pozbycie się z krwiobiegu wszelkich toksyn znajdujących się w alkoholu, a także na uzupełnienie soli mineralnych i witamin, w celu przywrócenia równowagi metabolicznej. Przez długi czas taka procedura dostępna była jedynie w szpitalach, dziś na detoksykację można udać się również do prywatnego, specjalistycznego ośrodka. Podstawowymi składnikami kroplówki tego typu jest roztwór soli fizjologicznej wraz z glukozą, magnezem, potasem oraz elektrolitami. Może zawierać także witaminę C, witaminy z grupy B, koenzym Q10, ornitynę, a także leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego. Należy jednak pamiętać o tym, że samo podanie kroplówki nie powoduje kompletnej detoksykacji organizmu. Cały proces powinien trwać minimum tydzień, a dokładny czas i podjęte środki winny być ustalane bezpośrednio z lekarzem.

Detoksykacja organizmu

Długość trwania detoksu zależna jest od kilku czynników, między innymi od stopnia zatrucia organizmu, czasu, przez jaki trwał ciąg alkoholowy oraz ogólny stan psychiczny i fizyczny pacjenta. Odtruwanie zwykle przeprowadzane jest u osób w zaawansowanym etapie choroby alkoholowej. Ma na celu przerwanie ciągłego spożywania, złagodzenie przykrych skutków zespołu abstynencyjnego oraz zmotywowanie chorego do wprowadzenia zmian w swoje życie.

Detoksykacja powinna być przeprowadzana w odpowiednich warunkach, pod okiem specjalistów. W ten sposób pacjent będzie miał zapewnione pełne bezpieczeństwo, w postaci odpowiedniego przygotowania do zabiegu, podania leków łagodzących negatywne objawy oraz późniejszego wprowadzenia do rozpoczęcia kompleksowej terapii. Alkoholowy Zespół Abstynencyjny zwykle ma postać drżących rąk, suchości w ustach, nadmiernej potliwości, kołatania serca, osłabienia, bólu oraz stanów depresyjno – lękowych.

Odtrucie alkoholowe – przebieg

Przed wykonaniem detoksu, lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem, podczas którego zapozna się z jego aktualnym stanem zdrowia. Może zlecić również dodatkowe badania, jak morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG. Podczas odtruwania specjaliści mogą wspomagać zabieg farmakologicznie, w celu uśmierzenia bólu i złagodzenia objawów głodu alkoholowego. Wszelkie leki i inne środki podaje się zazwyczaj dożylnie, gdyż w ten sposób są lepiej wchłaniane, niż przy podaniu doustnym. Należy pamiętać o tym, że każdy organizm indywidualnie reaguje na odtruwanie, stąd tak ważny jest udział zespołu medycznego w tej procedurze. Zbyt szybki detoks możedetoks alkoholowy doprowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Oprócz dolegliwości fizycznych, jak na przykład problemy z układem pokarmowym, podczas detoksykacji mogą pojawiać się zaburzenia psychiczne, między innymi (lęk, depresja, niepokój, bezsenność i zaburzenia osobowości. W poważnych przypadkach mogą zdarzyć się takie powikłania, jak padaczka alkoholowa, do której zalicza się między innymi drgawki, utratę przytomności oraz mimowolne oddawanie moczu.

Korzyści z odtruwania organizmu z alkoholu

Poddanie się detoksykacji niesie za sobą wiele korzyści. Jest to między innymi szybki sposób na poprawę stanu zdrowotnego pacjenta, przerwanie ciągu alkoholowego, regenerację organizmu, usunięcie z niego wszystkich toksyn, poprawę samopoczucia, pozbycie się bólu, uzupełnienie mikroelementów i witamin, gotowość do podjęcia dalszego leczenia oraz spełnienie warunku, jeśli chodzi o trzeźwość osoby przyjmowanej do ośrodka uzależnień.

Detoks alkoholowy – co dalej?

Skuteczne odtrucie organizmu charakteryzuje się tym, iż  wszystkie biochemiczne parametry organizmu zostają ustabilizowane i jednocześnie ustępują psychiczne i fizyczne symptomy zespołu abstynencyjnego. Nie jest to jednak zabieg rozwiązujący problem nałogu alkoholowego – jest to choroba na całe życie Po detoksie można poddać się leczeniu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, które pomoże utrzymać osiągnięty stan abstynencji oraz obejmie chorego opieką na płaszczyźnie emocjonalno – behawioralnym. To jedynie środek do oczyszczenia krwiobiegu z toksyn i uzupełnienia niezbędnych mikroelementów w celu przywrócenia prawidłowej gospodarki pod względem zdrowia fizycznego. Oczyszczony z toksyn organizm jest gotów, aby poddać się dalszemu leczeniu. Lekarz może zalecić psychoterapię indywidualną bądź grupową (a nawet obie) oraz wsparcie farmakologiczne. Pozytywnie na leczenie alkoholizmu wpływa też zmiana otoczenia i poznawanie nowych osób oraz całkowite odcięcie się od pokus czyhających na każdym rogu. Proces wychodzenia z uzależnienia nie musi odbywać się w prywatnym ośrodku, jednak właśnie takie rozwiązanie gwarantuje najlepsze efekty. Należy pamiętać o tym, że to sługi i składający się z wielu etapów cykl. Powinien być więc traktowany priorytetowo – dopiero wtedy można mieć pewność, że osiągnięte efekty nie pójdą na marne. Nie można zapominać o tym, że alkoholizm to choroba na całe życie – można ją zatrzymać ale nie można całkowicie wyleczyć. Dlatego tak ważny jest fundament, na którym zbudujemy drogę do wyjścia z uzależnienia.

Podobne wpisy