Leczenie uzależnienia od alkoholu

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Niestety alkoholizm w Polsce a także na całym świecie jest szeroko rozpowszechniony. Głównym niebezpieczeństwem uzależnienia od alkoholu…

Niestety alkoholizm w Polsce a także na całym świecie jest szeroko rozpowszechniony. Głównym niebezpieczeństwem uzależnienia od alkoholu jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu i jego głębokości. Nie zdają sobie sprawy, że są chorzy. Alkoholizm to choroba, a nie stan psychiczny. Chociaż wiele osób kojarzy alkoholizm ze stresem i przeciążeniem. Pewien procent ludzi ma predyspozycje do takiego nałogu. Bardzo często alkoholizm rozwija się na tle depresji, zaburzeń lękowych i zaburzeń snu, jest powikłaniem zaburzeń psychoemocjonalnych lub psychicznych. Niezbędne okazuje się specjalistyczne leczenie uzależnienia od alkoholu w prywatnym ośrodku odwykowym.

Dlaczego alkohol może zdominować życie człowieka?

Ogromna liczba osób przy pomocy alkoholu próbuje radzić sobie ze stresem emocjonalnym, lękiem i zaburzeniami snu. Często są to ludzie aktywni, odnoszący sukcesy, przez długi czas poddawani stresowi i przeciążeniu emocjonalnemu, którzy po powrocie do domu mają zwyczaj wypijania jednego lub dwóch kieliszków wina. Po pewnym czasie przestają czuć się komfortowo bez alkoholu, staje się to dla nich jedynym sposobem radzenia sobie z problemami.

W późniejszych etapach uzależnienia od alkoholu występują:

  • Obsesyjna potrzeba picia alkoholu
  • Zmniejszona tolerancja na alkohol.

Alkoholik nawet wypijając niewielką ilość alkoholu doświadcza bardzo silnego zatrucia. Najczęściej takie osoby nie chcą korzystać z odwyku w ośrodku leczenia uzależnień.Tylko udział rodziny może pomóc znaleźć siłę do pójścia do lekarza lub poważny stan somatyczny, który występuje na tle intensywnego picia. U osoby stale spożywającej alkohol mogą wystąpić powikłania w wątrobie, w ośrodkowym układzie nerwowym, aż do rozwoju napadów padaczkowych.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, którego powodzenie zależy od chęci pacjenta do pozbycia się choroby. Niestety, najczęściej członkowie rodziny proszą alkoholika o dobrowolne poddane się leczeniu lub pacjenci szukają krótkiej detoksykacji po ciągach alkoholowych, co nie jest lekarstwem. Detoksykacja łagodzi objawy takie jak kac, ale nie leczy uzależnienia.

W celu leczenia uzależnienia od alkoholu ośrodek odwykowy opracował kompleksowy program obejmujący wsparcie dla pacjenta i jego rodziny. Ważna jest zmiana stereotypu komunikacji w rodzinie, zmiana tych wzorców, które mogą wspierać wyjście z nałogu. Z pacjentem i jego bliskimi pracuje zespół specjalistów: terapeuta uzależnień, lekarz psychiatra oraz internista. Specjaliści do dyspozycji mają szeroki arsenał nowoczesnych leków, które blokują głód alkoholu i pomagają człowiekowi kontrolować jego stan. Są to leki hamujące przyjemność z picia alkoholu, a pacjent może kontrolować rozkład alkoholu. Dodatkowo przepisywany jest kompleks leków kontrolujących zaburzenia snu i nastroju, zmniejszający lęk, które najczęściej pojawiają się na etapie, gdy pacjenci przestają pić.

Równolegle z farmakoterapią udzielane jest wsparcie psychoterapeutyczne. Opracowano metody terapii poznawczo-behawioralnej dla pacjentów z zachowaniem uzależniającym. Służą do uświadomienia i kontrolowania swoich pragnień. Psychoterapeuci uczą pacjenta zachowania się w sytuacjach prowokujących spożycie alkoholu, np. na przyjęciu, w restauracji. Specjalista z ośrodka odwykowego może zaproponować osobie uzależnionej wszywkę alkoholową, która nie leczy alkoholizmu, ale jest pewnego rodzaju straszakiem. Pacjent jest poinformowany o skutkach przepicia wszywki i z obawy przed ciężkimi konsekwencjami zdrowotnymi rezygnuje ze spożywania jakiegokolwiek alkoholu.

Wsparcie dla rodziny podczas leczenia uzależnienie od alkoholu

Wsparcie psychoterapeutyczne obejmuje pracę z rodziną. Zadaniem terapeutów uzależnień jest wyjaśnienie rodzinie medycznych aspektów alkoholizmu i nauczenie prawidłowego wsparcia pacjenta. W uzależnieniu od alkoholu członkowie rodziny zwykle rozwijają zachowania współzależne, w których całe ich życie jest poświęcone ratowaniu i opiece nad chorym. Czasami krewni, opiekujący się osobą uzależnioną od alkoholu, porzucają pracę, aby stale przebywać z pacjentem, a wszystkie finansowe wysiłki rodziny są przeznaczane na leczenie.To błędne koło tylko podtrzymuje, a czasem nasila nałóg. Psychoterapeuci uczą rodzinę prawidłowego zachowania w przypadku załamań alkoholowych oraz prawidłowej komunikacji z pacjentem, aby uniknąć załamań w przyszłości.

Życie bez alkoholu

Wielu pacjentów pyta, czy po leczeniu można pić alkohol. Ważne jest, aby zrozumieć, że uzależnienie od alkoholu zaczyna się, gdy staje się on rozwiązaniem problemów. Na przykład bez alkoholu człowiek nie czuje się komfortowo w firmie, doświadcza stresu i nie radzi sobie z nim. Doświadcza takiego niepokoju i napięcia, uważając, że tylko alkohol może je usunąć. Kiedy mocny trunek staje się jedynym sposobem na czerpanie przyjemności, można mówić o obecności uzależnienia. Nie wtedy, gdy u osoby pojawiają się objawy odstawienia, ale znacznie wcześniej.

Celem leczenia uzależnienia od alkoholu jest pomoc osobie cieszyć się życiem, czuć się komfortowo w towarzystwie i radzić sobie z trudnościami bez alkoholu.To jest wynik, do którego dążą terapeuci w ośrodku odwykowym. Alkoholizm to choroba przewlekła. Ryzyko nawrotu utrzymuje się przez całe życie, dlatego specjaliści zalecają pacjentom całkowitą rezygnację ze spożycia alkoholu. Ich zadaniem jest wspieranie alkoholika, pomaganie mu żyć pełnią życia bez alkoholu. Ważne! Uzależnienie od alkoholu nie ustępuje samoistnie, wymaga leczenia. Bliscy mogą zgłosić się wcześniej na konsultację do terapeuty uzależnień, aby omówić, jak właściwie zmotywować osobę nadużywającą alkohol do leczenia.

Podobne wpisy