Jaki jest mechanizm uzależnienia od alkoholu

Jaki jest mechanizm uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm jest chorobą, która dotyczy bardzo dużo osób. Dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej, przez co…

Alkoholizm jest chorobą, która dotyczy bardzo dużo osób. Dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej, przez co leczenie powinno obejmować obie te płaszczyzny. Występuje wśród znajomych, rodziny, przyjaciół. Bardzo często możemy nie zdawać sobie sprawy, że osoby z naszego środowiska mają tak poważny problem, szczególnie jeśli chodzi o początkowe stadium choroby. Niewinne, okazjonalne picie alkoholu może przerodzić się w niebezpieczne uzależnienie, które ma wpływ na niewydolność wielu narządów w organizmie. Zmiany często są nieodwracalne i mogą prowadzić nawet do śmierci. Co ważne, choroby tej nie można całkowicie wyleczyć. Można ją jednak zatrzymać, dlatego tak ważna jest szybka interwencja i postawienie diagnozy. Niestety, mierzy się z nią duża część społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć czy stan majątkowy. 

Czym objawia się alkoholizm? 

Ze względu na fazy, które występują podczas rozwijania się alkoholizmu trudno jest wskazać początek choroby. Napoje wysokoprocentowe są łatwo dostępne, często można spotkać je na uroczystościach rodzinnych czy wyjściach ze znajomymi. Poprawiają humor, rozluźniają i pozwalają na zapomnienie o problemach, przez co tak chętnie się po nie sięga. Głównym objawem uzależnienia od alkoholu jest głód alkoholowy. Pojawia się wewnętrzny przymus wypicia alkoholu oraz poczucie, że organizm nie będzie w stanie funkcjonować bez kolejnej dawki. Innymi objawami mogą być również: utrata kontroli nad piciem, zwiększona tolerancja, koncentrowanie swojego życia wokół alkoholu, jego pozyskiwania i spożywania, pojawianie się luk w pamięci. Oprócz tego mogą występować stany lękowe, wahania nastroju, apatia, brak energii, osowiałość, nieracjonalne postrzeganie rzeczywistości, drażliwość. W dalszych etapach alkoholizmu mogą pojawić się dodatkowo: halucynacje, stany depresyjne, myśli samobójcze, otępienie alkoholowe, dezorientacja, upośledzenie zdolności intelektualnych. 

Alkoholizm wpływa również na wygląd osoby uzależnionej. Napoje z zawartością alkoholu prowadzą do odwodnienia. Powoduje to zmatowienie skóry, jej szary odcień. Zmarszczki i bruzdy nabierają wyrazistości, a oczy stają się podkrążone, Dodatkowo alkohol rozszerza naczynka, co powoduje opuchnięcie twarzy. Alkoholik staje się również szczuplejszy, spowodowane to jest spowolnieniem możliwości organizmu do syntezy białka. 

Jaki jest mechanizm uzależnienia od alkoholu

Fazy uzależnienia od alkoholu 

Pierwszą fazą jest faza wstępna. Może ona trwać bardzo długi czas i nie wykazywać się specjalnie charakterystycznymi objawami. Coraz częściej zaczyna się czuć potrzebę na przykład napicia się alkoholu. W tej fazie człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że konkretna substancja przynosi mu odprężenie i wewnętrzny spokój. Z coraz większą częstotliwością będzie przyjmować substancję, jego tolerancja na nią będzie wzrastać. 

Faza ostrzegawcza to drugi etap uzależnienia. Dana substancja – narkotyki czy alkohol, stają się niezbędnym środkiem na rozładowanie emocji, poprawę humoru, ukojenie nerwów. Osoba uzależniona wciąż szuka okazji, żeby przyjmować substancje w towarzystwie, bierze lub pije wtedy coraz więcej. Potrzebuje znacznie więcej, żeby osiągnąć odpowiedni efekt. W tym wypadku często możemy zauważyć zmiany w zachowaniu po przyjęciu substancji, zdarzają się również przypadki tak zwanego urwanego filmu. Czasami osoby uzależnione mogą sięgać po substancję w samotności i nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą mieć problem. 

Trzecia faza – faza krytyczna. Na tym etapie następuje totalna utrata kontroli nad przyjmowaniem substancji. Jedna dawka lub jeden kieliszek może spowodować, że osoba chora będzie przyjmować substancję tak długo aż nie straci świadomości. Konieczność sięgnięcia po narkotyk lub alkohol jest odczuwana jako silna potrzeba, przymus. Może objawiać się również krótkimi objawami abstynencji na zmianę z nieprzerwanym przyjmowaniem używki. 

Faza chroniczna jest ostatnim etapem uzależnienia. Napicie się alkoholu lub przyjęcie substancji staje się jego priorytetem już po przebudzeniu się. Na tym etapie tolerancja na substancje zmniejsza się, wystarczy o wiele mniejsza ilość, żeby wprowadzić się w oczekiwany stan. Pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego: bóle głowy, drżenie rąk, wymioty, nudności. Dodatkowo można zauważyć osłabione procesy myślowe, stany lękowe, psychozę. 

Co przyczynia się do powstania alkoholizmu? 

Każda osoba uzależniona od alkoholu może mieć inne powody, które przyczyniły się do powstania nałogu. Mogą to być czynniki z pięciu głównych grup: medyczne, genetyczne, psychologiczne, socjologiczne i pedagogiczne. Przyczyny medyczne alkoholizmu wiążą się z uzależnieniem fizycznym i zespołem odstawienia. Alkoholik potrzebuje coraz większych dawek w celu odczuwania tego samego efektu co wcześniej. Uwarunkowania genetyczne  również często mają wpływ na pojawienie się uzależnienia. Pomimo, że nie jest to choroba dziedziczna, to dzieci wychowane w rodzinie z dysfunkcjami mają większą podatność i skłonność do kontynuowania uzależnienia. Czynniki psychologiczne – jest to pewnego rodzaju sposób na poradzenie sobie z problemami i stworzenie mechanizmu obronnego. Alkohol powoduje chwilowe poczucie spokoju i euforii. Przyczyny pedagogiczne i socjologiczne to efekt nieodpowiedniego procesu socjalizacji i wychowania. 

Podobne wpisy