Jak wyleczyć się z uzależnienia od telefonu?

Jak wyleczyć się z uzależnienia od telefonu?

Wraz z rozwojem technologicznym możemy zauważyć coraz więcej osób dotkniętych uzależnieniami. W XXI wieku nastąpił rozwój wielu…

Wraz z rozwojem technologicznym możemy zauważyć coraz więcej osób dotkniętych uzależnieniami. W XXI wieku nastąpił rozwój wielu uzależnień. Mamy dostęp do coraz większej ilości używek, ale również do nowych wysoko rozwiniętych urządzeń. W obecnych czasach większość osób posiada telefon z dostępem do Internetu. Coraz więcej młodych ludzi wybiera wirtualny świat. Jest to dla nich pewnego rodzaju odskocznia i sposób na ucieczkę. Są to stosunkowo nowe problemy społeczne, związane nie tylko z postępem cywilizacyjnym, ale również z reorganizacją dotychczasowych form spędzania wolnego czasu.  Częste korzystanie z telefonu może okazać się poważnym problemem, z którego wiele osób może nie zdawać sobie sprawy. Jak wyleczyć się z uzależnienia od telefonu? 

Czym jest uzależnienie? 

W obecnych czasach uzależnieniem i zachowaniem nałogowym może być praktycznie wszystko. Postęp cywilizacji i rozwoju technologicznego powoduje ich duży wzrost. Wpływają one destrukcyjnie na całe życie człowieka. Ich skutki są odczuwane nie tylko przez chore osoby, ale także przez ich rodzinę i najbliższych. Uzależnienia mogą być spowodowane substancjami psychoaktywnymi, ale także różnymi zachowaniami. Dzielą się one na psychiczne i fizyczne. Uzależnienie fizjologiczne, nazywane również fizycznym jest silną potrzebą stałego zażywania substancji psychoaktywnej. Zaprzestanie jej zażywania prowadzi do wystąpienia zespołu abstynencyjnego. uzależnienie psychiczne to nabyta, bardzo silna potrzeba ciągłego wykonywania jakiejś czynności. Jego cechami są: wzrost tolerancji na działanie środka, osłabienie woli, wzrost napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, wypalenie emocjonalne, utrata zainteresowań. Uzależnienie psychiczne jest zaburzeniem, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie umie sobie poradzić, bez pomocy z zewnątrz, przerwać zachowań kompulsywnych. Do tej grupy uzależnień zalicza się uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od telefonu – fonoholizm 

Fonoholizm jest coraz częściej występującym uzależnieniem spowodowanym rozwojem technologicznym. Na przestrzeni ostatnich lat podejście do spędzania wolnego czasu i komunikowania diametralnie się zmieniło. Zdecydowanie to uzależnienie jest chorobą cywilizacyjną. Granice między nadużywaniem, a zdrowym korzystaniem z telefonu może być bardzo cienka. Niektórym ciężko jest wyobrazić sobie brak dostępu do smartfona. Mamy dzięki niemu dostęp do aparatu, wszelkich mediów społecznościowych, płatności internetowych czy do kontaktu z najbliższymi. Niestety są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki. Są one nie tylko ułatwieniem w codziennym życiu, ale również poważnym zagrożeniem, ponieważ zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia. 

Jakie mogą być objawy uzależnienia od telefonu? 

Jednym z głównych objawów jest coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem telefonu. Chory będzie za wszelką cenę dążył do tego, aby zwiększać ilość czasu poświęcanego na używanie telefonu. Osoba uzależniona jest przekonana, że słyszy dźwięki powiadomień, wibracji lub dzwonka nawet w sytuacji, kiedy coś takiego nie miało miejsca. Dodatkowo mogą to być: przymus sprawdzania powiadomień na telefonie co kilka minut, nierozstawanie się z telefonem nawet na moment, frustracja, gdy nie można skorzystać z telefonu, wewnętrzny przymus sprawdzania, czy czegoś nie przeoczył, unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Jak wyleczyć się z uzależnienia od telefonu?

Do uzależnienia od telefonu zalicza się też siecioholizm. Jest to ogólna nazwa dla uzależnienia od internetu, telefonu czy komputera. Młodzi ludzie zostali w dużym stopniu zdominowani przez technologię i niesie to ze sobą widoczne skutki. To uzależnienie wbrew pozorom dotyka wszystkie grupy wiekowe. Ważne jest, żeby znaleźć sposób na pogodzenie korzystania z sieci z realnym życiem i jak najkrótsze przebywanie online po godzinach pracy. Objawami uzależnienia od internetu są: silne pragnienie i poczucie przymusu korzystania z dostępu do internetu, trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymywania się od włączenia przeglądarki, utrata kontroli nad czasem spędzanym w sieci, osoba korzysta z Internetu pomimo wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych i pogorszenia się relacji społecznych. 

Jak wyleczyć się z uzależnienia od telefonu? 

Leczenie uzależnienia od telefonu nie należy do najłatwiejszych. Chory zazwyczaj zaprzecza, że jakikolwiek problem istnieje. Zazwyczaj trafia na terapię za namową najbliższych czy pracodawcy. W przypadku tego uzależnienia najlepszym rozwiązaniem będzie terapia. Podczas niej najczęściej wykorzystuje się metody poznawczo – behawioralne. Tego typu terapie są przeprowadzane w podobny sposób jak w przypadku uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Niestety różnica polega na tym, że pacjentowi ciężej jest zachować całkowitą abstynencję. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe całkowite zaprzestanie korzystania z telefonu. Ważne jest, żeby w całym procesie leczenia okazać chorej osobie wsparcie. Osoby uzależnione mogą korzystać również z grup wsparcia. 

Podobne wpisy