Jak wyjść z uzależnienia od onanizmu?
Uzależnienie od onanizmu, czyli od masturbacji, to zaburzenie na tle psychicznym i fizycznym. Mechanizm jego powstawania jest taki sam, jak w przypadku innych nałogów. Osoby, które cierpią z powodu tego uzależnienia powinny jak najszybciej zostać poddane leczeniu. Choć uzależnienie od onanizmu nie zostało jeszcze oficjalnie sklasyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (DSM-5), tak naprawdę jest to choroba, której nie da się zwalczyć bez pomocy specjalistów. Problem ten narastał wraz z pojawieniem się i rozpowszechnianiem dostępu do Internetu. Łatwość dostępu do materiałów pornograficznych sprawiła, iż coraz częściej można było zaobserwować pojawianie się zaburzeń, nie tylko u młodych ludzi. Choć masturbacja nie jest niczym złym, gdyż pomaga w uwolnieniu napięcia seksualnego, może prowadzić do utraty kontroli nad swoim zachowaniem.
Co to jest uzależnienie?
Uzależnienie może dotknąć każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, wiek, płeć czy wykształcenie. Czynnikiem uzależniającym może być tak naprawdę wszystko – od psychoaktywnych substancji chemicznych, aż po szkodliwe zachowania. Człowiek uzależniony nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo bez danego środka czy wykonywania danej czynności. Tylko one są w stanie sprawić, iż będzie on spokojny i spełniony. W innym przypadku może stać się drażliwy, zobojętniały, a czasem nawet agresywny.
Najogólniej uzależnienia możemy podzielić na fizyczne i psychiczne. Należy jednak pamiętać o tym, iż uzależnienie fizyczne nie może istnieć bez psychicznego, czyli behawioralnego. Do pierwszych z wymienionych możemy zaliczyć między innymi alkoholizm, uzależnienie od narkotyków czy lekomanię. Do drugich zaś uzależnienie od komputera, siecioholizm oraz uzależnienie od onanizmu.
Jakie są przyczyny uzależnienia od onanizmu?
Onanizm nie jest zły i nie należy obawiać się, że w każdym przypadku prowadzi do uzależnienia. Masturbacja pozwala na poznawanie własnego ciała, swoich potrzeb oraz na rozładowanie skumulowanego napięcia seksualnego. Nie ma żadnych powodów do zmartwień do momentu, w których onanizm nie przerodzi się w obsesję. Czynnikami, które mogą wpłynąć na taki stan rzeczy są uwarunkowania genetyczne oraz brak równowagi między naturalnymi substancjami w mózgu. Zwykle oddziałują też inne elementy, jak brak zrozumienia ze strony najbliższych, odrzucenie czy nieradzenie sobie z problemami.
Jakie są objawy uzależnienia od onanizmu?
Objawy każdego uzależnienia można rozpoznać po tym, iż chory nieustannie dąży do zdobywania danej substancji psychoaktywnej lub do wykonywania danej czynności. Tak jest i w tym przypadku – onanizm staje się najważniejszym punktem w ciągu dnia i zajmuje większość czasu uzależnionego. Może on masturbować się od kilku do nawet kilkudziesięciu razy dziennie. W żaden sposób nie zaspokaja go współżycie z drugą osobą, co często jest powodem problemów w związkach. Ponadto, onanizuje się nie tylko w samotności, lecz także poza domem, w miejscach publicznych. Przez ciągłe dążenie do samozaspokojenia zaczyna zaniedbywać wszystkie obowiązki oraz relacje z bliskimi osobami.
Jak wyjść z uzależnienia od onanizmu?
Leczenie uzależnień to długotrwały i skomplikowany proces, jednak jest on do przejścia przy odpowiedniej ilości samozaparcia i wsparcia od bliskich. Podobnie, jak w przypadku innych nałogów, pierwszym krokiem do normalności jest uświadomienie sobie problemu. Przyznanie się do uzależnienia nie jest łatwe, jednak jest konieczne do rozpoczęcia terapii. W przypadku uzależnienia od onanizmu, do czynienia mamy również ze wstydem, który nie ułatwia przełamania się i podjęcia działań z pomocą specjalistów.
Uzależnienie od onanizmu to poważny problem, jednak może ono być jedynie przykrywką dla innego, większego problemu. Jest to choroba tak samo groźna jak alkoholizm czy narkomania. Dlatego też najskuteczniejszą formą leczenia uzależnienia od masturbacji jest odbycie profesjonalnej terapii w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Przebywanie w specjalistycznych warunkach pozwala na wielotorowe działanie, w tym także ponowną naukę życia w społeczeństwie, planowania wolnego czasu, a także znalezienia bezpiecznego sposobu na rozładowanie emocji i zajęcie myśli. Ważne jest, aby znaleźć zajęcie, które zajmuje myśli i rozładuje fizyczne napięcie. Najlepiej sprawdzi się uprawianie sportu, częste spotkania ze znajomymi lub odnalezienie pochłaniającego, pasjonującego hobby.
Leczenie uzależnienia od onanizmu wymaga cierpliwości i dużego nakładu silnej woli. Nieocenioną pomoc w tym wypadku stanowią najbliższe osoby, które zwykle są największą motywacją do walki z tą chorobą. Czas trwania leczenia uzależnienia zależny jest od wielu czynników. Im wcześniej jednak zostaną podjęte działania, tym lepsze i szybsze efekty zostaną osiągnięte. Wybierając specjalistyczną terapię w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień ma się gwarancję, iż cały proces będzie przebiegał na wielu niezbędnych płaszczyznach, co przyniesie najlepsze rezultaty. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia życia na nowo, z dala od nałogów.