\

Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

5 maja, 2021

Alkoholizm to oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia choroba pierwotna. Uzależnienie to obejmuje sferę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Niestety staje się coraz powszechniejsze, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczny. Zwykle rozpoczyna się od traktowania alkoholu jako środek na rozluźnienie, poprawę humoru, zapomnienie o problemach czy relaks. Jest to jednak choroba postępująca, która z czasem przybiera na sile, a chory zdaje sobie sprawę ze swojego problemu dopiero w momencie, gdy jest już za późno na samodzielne poradzenie sobie z nim. Stopniowo problem dotyka również najbliższe osoby, które stają się współuzależnione i także powinny podjąć się leczenia.

Początki alkoholizmu – pierwsze objawy

Początek choroby alkoholowej nie ma swojego sztywno ustalonego początku. Zazwyczaj uzależniony ma styczność z alkoholem etylowym podczas spotkań ze znajomymi, na imprezach czy rodzinnych uroczystościach. Z czasem zaczyna sięgać po niego również bez okazji, w celu poprawienia sobie humoru, poradzenia sobie z nudą czy też eksperymentowania i próbowania nowych rzeczy. Granica pomiędzy okolicznościowym spożywaniem napojów wyskokowych, a nałogiem jest bardzo cienka i przeważnie niemożliwa do zauważenia na samym początku. Picie staje się codziennością, czymś zupełnie normalnym i oczywistym, jak zjedzenie śniadania każdego poranka. Uzależnienie nie bierze się jednak wyłącznie z samej częstotliwości przyjmowania napojów wyskokowych. Duże znaczenie w tym kontekście mają również geny, podłoże psychologiczne, a także środowisko otaczające chorego. Chory stopniowo potrzebuje coraz większej ilości alkoholu do uzyskania pożądanego efektu, zaczyna zaniedbywać dom i pracę, jest w stanie zrobić wszystko, aby znów móc spożyć wysokoprocentową substancję. Oddala się od przyjaciół i rodziny, skupia się wyłącznie na tym, aby zdobyć kolejną dawkę.

Detoks organizmu

Detoksykacja organizmu jest bardzo istotna w drodze do zapanowania nad uzależnieniem. Pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego, co w asyście lekarzy jest najbezpieczniejszą formą tego działania. Jest to również przygotowanie uzależnionego do dalszych kroków w procesie leczenia. Łagodzi objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, które zwykle mają postać drżących rąk, suchości w ustach, nadmiernej potliwości, kołatania serca, osłabienia, bólu oraz stanów depresyjno – lękowych. Prowadzą do bardzo złego samopoczucia, dodatkowo mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, jak na przykład padaczka alkoholowa bądź majaczenie i halucynacje. Zaniechanie podejmowania jakichkolwiek kroków w kierunku leczenia może doprowadzić nawet do śmierci.

Odtruwanie organizmu ma na celu poprawę samopoczucia poprzez złagodzenie wyżej wymienionych objawów. W ten sposób usuwa się wszystkie toksyczne substancje i dostarcza niezbędnych mikroelementów i witamin, które zostały wypłukane.

leczenie uzależnienia od alkoholu

Jak wygląda dalsze leczenie uzależnienia od alkoholu?

Detoks organizmu powinien być przeprowadzony pod okiem specjalistów, aby zapewnić maksymalny stopień bezpieczeństwa, pełen komfort oraz skuteczność podjętych działań. Przed jego wykonaniem, oprócz wywiadu lekarskiego, powinny również zostać wykonane badania takie, jak między innymi morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG. Już podczas samego oczyszczania organizmu mogą zostać podane leki, które pomogą łagodnie przejść przez okres głodu alkoholowego. Należy pamiętać, iż nie jest to rozwiązanie problemu z uzależnieniem ani żadna forma terapii. To jedynie środek do oczyszczenia  krwiobiegu z toksyn i uzupełnienia niezbędnych mikroelementów w celu przywrócenia prawidłowej gospodarki pod względem zdrowia fizycznego. Nie jest to więc proces, który ma na celu oddziaływanie psychologiczne czy też behawioralne. 

Samo odtruwanie organizmu trwa około trzech dni. Jest to jednak sprawa indywidualna, na którą wpływ ma również długość trwania nałogu oraz ogólny stan zdrowia. Po tym czasie dobrze jest poddać się leczeniu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, które pomoże utrzymać osiągnięty stan abstynencji oraz obejmie chorego opieką na płaszczyźnie emocjonalno – behawioralnym. Specjaliści mogą zalecić psychoterapię indywidualną bądź grupową (a nawet obie) oraz wsparcie farmakologiczne. Również najbliższe osoby, które są współuzależnione, powinny zacząć uczęszczać na terapię. Leczenie nie musi odbywać się w prywatnym ośrodku, jednak zdecydowanie jest to opcja przynosząca najlepsze efekty. Uzależniony zostanie pod stałą kontrolą profesjonalistów, będzie całkowicie odcięty od pokus związanych ze spożywaniem alkoholu, pozna nowych ludzi, z podobnymi problemami oraz od nowa podejmie naukę życia w społeczeństwie. Zmiana otoczenia również pozytywnie działa na psychikę. Leczenie uzależnień jest wieloetapowym, długim procesem, który powinien być przeprowadzany na kilku płaszczyznach. Dopiero wtedy można mieć pewność, co do osiąganych efektów oraz do ich utrzymania. Ponieważ alkoholizm to choroba na całe życie, szczególnie ważny jest dobry fundament chęci utrzymania abstynencji. 

Pomóż sobie, walcz o swoje zdrowie.

Zadbaj o siebie, Twoich przyjaciół i rodzinę.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności