Jak uwolnić się od portali społecznościowych

Jak uwolnić się od portali społecznościowych?

Portale społecznościowe od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Powstają coraz to nowe media,…

Portale społecznościowe od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Powstają coraz to nowe media, które różnią się od siebie jedynie szczegółami, a ich mechanizm pozostaje wciąż taki sam. Zdobywanie nowych obserwujących, rosnąca ilość polubień postów i tworzenie swojego idealnego wizerunku to elementy sprawiające, że ciężko jest oprzeć się korzystaniu z tych serwisów. Pozwalają one również na nawiązywanie nowych znajomości i utrzymywanie kontaktu z dawnymi znajomymi, dostarczają rozrywki i są doskonałym źródłem pozyskiwania informacji na wiele tematów. Choć istnieje wiele pozytywów z użytkowania portali społecznościowych, mogą one przynieść również negatywne skutki, między innymi w postaci uzależnienia.

Objawy uzależnienia od portali społecznościowych 

Niewinne z pozoru korzystanie z social mediów może szybko przerodzić się w uporczywy nałóg. Pierwszym objawem uzależnienia jest spędzanie nadmiernej ilości czasu w serwisach społecznościowych, a także konieczność sprawdzenia ich od razu po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Stopniowo wzrasta również potrzeba zaglądania do telefonu czy komputera w ciągu dnia, aby sprawdzić, co nowego pojawiło się na tak zwanej tablicy. Nagle portale stają się nieodłączną częścią życia, czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Brak dostępu do Internetu czy urządzenia mobilnego prowadzi do zdenerwowania, drażliwości, a także lęków. Uzależniony zaczyna zaniedbywać inne dziedziny życia, łącznie z relacjami z rodziną i obowiązkami służbowymi. Staje się odizolowany od rzeczywistości, chce przebywać jedynie w wirtualnym świecie, który z kolei może doprowadzić do rosnących długów i utraty pracy.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od social mediów?

Radzenie sobie z problemem wymaga uświadomienie sobie jego istnienia. Nie zawsze jednak uzależniony chce przyjąć do wiadomości, iż korzystanie z portali społecznościowych nie jest tylko przyjemnością, a poważnym nałogiem. Dużą rolę w zwalczaniu uzależnienia pełnią bliskie osoby, które są motywacją, a także dużym wsparciem. Powinny jednak spróbować zrozumieć tok myślenia choroby i powody wypierania przez niego problemu. Zespół abstynencyjny pojawiający się po odstawieniu czynnika uzależniającego, w tym przypadku social mediów, będzie wymagać dużej ilości empatii i cierpliwości ze strony rodziny i przyjaciół, gdyż nie będzie to przyjemny czas. Po pomoc warto również udać się do specjalisty, który udzieli bardzo przydatnych rad.

Jak uwolnić się od portali społecznościowych

Jak uwolnić się od portali społecznościowych?

Uzależnienie od mediów społecznościowych to globalny problem, dotyczący wielu osób bez względu na ich płeć, wiek czy pochodzenie. Najczęściej jednak spotykane jest u młodych ludzi, którzy nie znają świata bez Internetu i nowych technologii. Poszukują oni również zrozumienia u rówieśników, aprobaty oraz chcą podnieść poczucie własnej wartości. 

Leczenie uzależnienia od portali społecznościowych powinno opierać się przede wszystkim na dobrej psychoterapii uzależnień behawioralnych. Niezbędne będzie także zachowanie abstynencji od Internetu, przynajmniej przez jakiś czas. Terapia może przyjąć postać indywidualną bądź grupową lub łączyć obie te formy. Powinna poruszać wszelkie zagrożenia będące następstwem korzystania z social mediów i ich wpływ na każdą dziedzinę życia. Musi również uczyć radzić sobie z wszelkimi trudnościami rzeczywistości oraz prawidłowego korzystania z Internetu. 

Uzależnienie od mediów społecznościowych jest powiązane z korzystaniem z sieci, komputera oraz innych urządzeń mobilnych. Trzeba zachować czujność zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy w krótkim czasie mogą zacząć spędzać zbyt wiele czasu w wirtualnym świecie. Im wcześniej potencjalnie uzależnienie zostanie wykryte, tym wcześniej będzie można podjąć środki mające na celu zwalczanie tej choroby. Jest to jednak temat trudny do zdiagnozowania od razu, gdyż w dzisiejszym świecie wszystko załatwiamy wirtualnie, od pracy i nauki, po zakupy i rozrywkę. Dzieci od małego powinny być uczone prawidłowego i odpowiedzialnego korzystania z elektroniki i Internetu, jedynie w określonych ramach czasowych. Należy pamiętać o tym, że nowe technologie, a także portale społecznościowe to bardzo przydatne wynalazki, które mogą nieść za sobą wiele pożytku i przyjemności, bez negatywnych konsekwencji. Trzeba jednak potrafić z nich korzystać i nieustannie mieć kontrolę nad swoimi działaniami – w ten sposób można zminimalizować ryzyko uzależnienia. Gdy jednak nałóg weźmie górę, warto podzielić się tym z najbliższymi osobami, a następnie udać się do specjalisty. Nie warto bronić się przed pomocą, gdyż samemu ciężko jest zauważyć w sobie pewne rzeczy. Odpowiednie wsparcie i terapia pozwoli na szybki powrót do normalności, rozwinie również umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, a także nauczy radzić sobie z problemami, bez konieczności podejmowania ucieczki od rzeczywistości w wirtualny świat. Wszystko jest dla ludzi, jednak drogowskazem w działaniu powinien być przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Podobne wpisy