Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

Komputery są dziś używane do wszystkiego – od pracy i nauki, przez rozrywkę, aż po załatwianie spraw…

Komputery są dziś używane do wszystkiego – od pracy i nauki, przez rozrywkę, aż po załatwianie spraw urzędowych. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze staje się uzależnienie od tego typu urządzeń. W kilka chwil możemy uciec do innego, wirtualnego świata, poznawać nowych ludzi, przebywać w innej rzeczywistości za pośrednictwem gier komputerowych. Nie ma nic złego w samym korzystaniu z laptopa, e – sporcie, zakupach online czy oglądaniu śmiesznych filmików, dopóki nie staje się to ucieczką od realnych problemów i obowiązków. Gdzie jest więc granica pomiędzy niegroźnym użytkowaniem nowych technologii, a nałogiem, który wymaga podjęcia leczenia? 

Skąd bierze się uzależnienie od komputera i Internetu?

Samo urządzenie, jakim jest komputer, bądź też łatwy dostęp do Internetu nie są czynnikami uzależniającymi. W nałogu tego typu problem leży w psychice osoby korzystającej z tych dóbr, odczuwanych przez nią emocjach, których często brakuje jej w realnym świecie. Dlatego też, właśnie osoby z zaburzeniami lękowymi i emocjonalnymi najczęściej wpadają w sidła uzależnienia. Podczas, gdy rzeczywistość okazuje się być dla nich za trudna, w świecie wirtualnym mogą być tym, kim tylko zechcą, bez żadnych ograniczeń. Zdobywają nowe przyjaźnie, osiągają sukcesy i najwyższe wyniki w grach komputerowych, a jednocześnie w dowolnej chwili mogą stać się anonimowe. Tym sposobem zaczynają doświadczać nieznanych wcześniej stanów i uczuć, jak ekscytacja, satysfakcja czy radość z wygranej.

Najłatwiej w ten nałóg jest popaść osobom młodym, które od urodzenia otoczone są najnowszymi technologiami. Zwykle nie mają jeszcze wykształconego poczucia własnej wartości, z pewnymi emocjami spotykają się po raz pierwszy w życiu i same nie potrafią sobie z nimi poradzić. Wpływ mają na to rodzice oraz rówieśnicy, w których często próżno szukać zrozumienia. Uzależnienie od komputera może jednak wystąpić niezależnie od wieku, u każdej osoby, która poszukuje miejsca do zaspokajania swoich potrzeb emocjonalnych i zapomnienia o rzeczywistości.

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

Uzależnienie od komputera, choć oficjalnie nie sklasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako choroba, cechuje się takimi samymi mechanizmami, jak każdy inny nałóg. Pierwszą rzeczą, jaką zwykle możemy dostrzec, jest zaniedbywanie relacji rodzinnych, a także obowiązków służbowych bądź szkolnych. Chory porzuca wszystkie zainteresowania, nawet te, dające wcześniej dużo radości. Dąży jedynie do tego, aby móc ciągle korzystać z urządzenia, dostosowując do tego wszystkie swoje plany. Powoli zaczyna tracić poczucie granicy pomiędzy światem realnym a wirtualnym, nie ma świadomości swojego nałogu, który podświadomie chce ukryć przed innymi. W sytuacjach, gdy dostęp do urządzenia jest niemożliwy, uzależniony staje się drażliwy, a nawet agresywny. Przez ciągłe spędzanie czasu przed monitorem zaczyna mieć problemy z koncentracją i ze snem. Pozytywne emocje, a także ulgę odczuwa jedynie, gdy korzysta z komputera.

uzależnienie od komputera

Jakie mogą być konsekwencje uzależnienia od komputera?

Uzależnienie od komputera, jak każdy nałóg, ma wpływ na wszystkie sfery życia. Zaniedbywanie relacji z najbliższymi, pojawienie się problemów w szkole lub pracy, często także problemy finansowe to tylko niektóre z możliwych skutków. Szybko mogą pojawić się również problemy zdrowotne, w tym chroniczny ból i zawroty głowy, pogłębiające się wady wzroku, wady postawy, niedożywienie, a w najgorszych przypadkach nawet zanik mięśni i padaczka fotogenna. Tak zwana spirala uzależnienia zaczyna postępować w szybkim tempie – chory dąży do zniwelowania poczucia winy, spowodowanej nałogiem. Wszystkie wymienione dolegliwości, w połączeniu z narastającymi wahaniami nastroju, mogą prowadzić do ciężkiej depresji, której konsekwencje mogą być również bardzo przykre.

Uzależnienie od komputera – leczenie

Niezależnie od przedmiotu nałogu, pierwszym etapem w podejmowaniu leczenia musi być przyznanie się przez chorego do swojego problemu. Bez tego kroku żadne inne metody nie będą skuteczne, dlatego też tak ważne jest wsparcie rodziny i bliskich, zwłaszcza na samym początku całego procesu. Zwykle w pierwszym momencie wystąpi wyparcie problemu przez uzależnionego, zaprzeczenie wszelkim objawom i konsekwencjom podejmowanych przez niego działań. Jednak, gdy chory uświadomi sobie, z czym tak naprawdę ma do czynienia, można udać się do specjalisty. Pomoże on w postawieniu dokładnej diagnozy oraz ułożeniu planu leczenia. W przypadku uzależnienia od komputera czy Internetu niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ich z życia, zwłaszcza w czasach, w którym postęp technologiczny występuje na każdym naszym kroku. Dlatego też, oprócz podjęcia terapii indywidualnej bądź grupowej, uzależniony będzie uczyć się prawidłowego korzystania z urządzeń elektronicznych, przewidując określone ramy czasowe w planie dnia na tego typu aktywności. Od nowa będzie musiał również zdobyć wiedzę odnośnie nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych, a także poznać wszystkie swoje mocne strony i od początku rozbudzić w sobie pasje. Często najkorzystniejszy i przynoszący najlepsze efekty okazuje się kilkutygodniowy pobyt w ośrodku zamkniętym. Tam chory otrzyma profesjonalną, stałą opiekę, nawiąże nowe relacje oraz nauczy się żyć w innym środowisku niż to, które zna z ekranu swojego komputera. Im wcześniej problem zostanie rozpoznany, tym lepsze i szybsze wyniki będzie można uzyskać podczas leczenia.

Podobne wpisy