Jak poznać że dziecko bierze narkotyki?
Tajemniczość, powściągliwość i zmiana osobowości są pośrednimi oznakami, że dziecko zażywa narkotyki, aby się o tym upewnić, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich i skorzystanie z pomocy specjalistów. Dziecko zażywające narkotyki zmienia się diametralnie. Staje się skryte, częściej rozmawia przez telefon wychodząc do innego pokoju, nie przedstawia znajomych i nie mówi, z kim się komunikuje. Gdy wraca do domu, szybko wchodzi do swojego pokoju.
Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?
Na pewno większość rodziców słyszała, że stosowanie substancji psychotropowych prowadzi do zmiany wielkości źrenic. Zażywając konopie, źrenice rozszerzają się i nie reagują na światło, dlatego dzieci, gdy wracają do domu, starają się szybciej kłaść spać. Często pojawia się nietypowe dla nastolatka pragnienie i uczucie głodu. Dziecko staje się rozdrażnione i nie nawiązuje kontaktu.
Wydajność w szkole również spada, ponieważ wszystkie narkotyki prowadzą do rozwoju toksycznej encefalopatii tzn. zmian dystroficznych w tkance mózgowej. W tym przypadku pogarsza się pamięć, zmniejsza się aktywność mózgu i zdolność do pracy, a zatem oceny w szkole są niższe. Lekarze zauważają, że często przy stosowaniu narkotyków rzeczy i pieniądze zaczynają znikać z domu. Odpowiadając na pytania, dziecko zaczyna kłamać. Kiedy stosują narkotyki dożylne, na rękach pozostają ślady i siniaki, więc nastolatek nosi ubrania z długimi rękawami nawet w domu i podczas upałów.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, rodzice mogą kupić w aptece test narkotykowy, aby określić zawartość tych substancji w organizmie. Jeżeli potwierdzą one zażywanie przez dziecko narkotyków, nie trzeba czekać, ale jak najszybciej udać do terapeuty uzależnień. Specjalista podpowie jak należy postępować z dzieckiem uzależnionym, rozpocznie pracę nie tylko z dzieckiem, ale także z jego rodziną.
Oznaki wczesnego zażywania narkotyków przez dziecko:
- Nagłe wahania nastroju, które nie mają nic wspólnego z otaczającą dziecko rzeczywistością. Na przykład radość i energię szybko zastępuje apatia, obojętność, niechęć do zrobienia czegokolwiek. I te cykle nie kojarzą się z sukcesami czy porażkami w szkole, z przyjaciółmi.
- Zmiany rytmu snu: dziecko może być senne, ospałe, powolne w ciągu dnia, a wieczorem wracając do domu wykazuje energię, chęć zrobienia czegoś, zaczyna cierpieć na bezsenność. Widać, że całą noc zajęty jest komputerem, słucha muzyki, a następnego dnia znów jest senny.
- Zmienia się apetyt i nawyki żywieniowe: może nic nie jeść przez cały dzień, nie odczuwając głodu, a nagle po przyjściu ze spaceru zjada podwójny obiad. Są to zmiany fizjologiczne w organizmie dziecka, które można łatwo wykryć.
Oczywiście każda indywidualna cecha sama w sobie może nic nie znaczyć i może wystąpić u każdego dziecka z powodu pewnych okoliczności.
Uważni rodzice powinni obawiać się innych znaków:
- Potrzeby finansowe rosną, a młody człowiek aktywnie szuka sposobów ich zaspokojenia, prosząc o pieniądze w coraz większych ilościach.
- Pojawiają się podejrzani przyjaciele lub zachowanie starych znajomych staje się podejrzane. Rozmowy z nimi prowadzone są szeptem, niezrozumiałymi frazami lub w samotności.
- Zmniejszona odporność.
- W kieszeni dziecka znajdują się dziwne przedmioty lub substancje (suszone zioła, proszki, saszetki, pigułki itp.).
Jeśli rodzice zauważą te niepokojące objawy, nie powinni się wahać, ale zareagować. W takiej sytuacji wizyta u terapeuty uzależnień oraz wsparcie są obowiązkowe.Tylko wspólne wysiłki mogą przynieść znaczące rezultaty, w przeciwnym przypadku konsekwencje mogą stać się nieodwracalne. Ważne! Opóźnienie w działaniu jest dosłownie jak śmierć, ponieważ utworzona zależność od narkotyków z wyraźnymi zmianami w organizmie i psychice jest często nieodwracalna.
O czym rodzice muszą jeszcze wiedzieć?
- Podczas stosowania opiatów dziecko będzie miało zwężone źrenice, stale zimne ręce i szybkie tętno. Jego skóra stanie się blada i sucha.
- Jeśli stosowane są stymulanty, zmiany fizyczne będą następujące: wzrost ciśnienia, przyspieszenie akcji serca, zwiększona pobudliwość, dziecko zacznie drżeć bez powodu. Stan może się zmienić bardzo szybko – dosłownie godziny mijają od agresji do depresji, często dziecko nawiedzają paranoidalne myśli.
- Podczas zażywania marihuany lub haszyszu gwałtownie wzrasta apetyt, dziecko dużo się śmieje i bez powodu źrenice nie reagują na światło, stan zostaje zastąpiony depresją.
- W rzeczach dziecka można znaleźć przedmioty, których wcześniej nie widziano – fajki wodne, folię, butelki PET z perforowaną pokrywką.
- Dziecko zaczęło palić i nie ukrywa się. Faktem jest, że charakterystyczny słodki aromat narkotyków jest doskonale maskowany przez dym papierosowy.
- Dziecko nieustannie stara się wychodzić z domu – zgłasza się na ochotnika, by samemu pójść do sklepu, wynieść wiadro śmieci, choć wcześniej taka gorliwość nie była zauważalna.
- Telefon, tablet, komputer są chronione hasłem, pilnuje, aby nikt z jego bliskich nie penetrował jego stron w sieciach społecznościowych.
- Wcześniej towarzyskie dziecko nagle zaczęło ignorować, a nawet bać się komunikowania z rodzicami, a nawet zakrywać oczy.
Tak, walka z uzależnieniem od narkotyków dziecka jest bardzo trudna, ale tylko zdecydowane działania rodziców i pomoc terapeutów uzależnień będą w stanie przywrócić dziecku normalne, zdrowe i satysfakcjonujące życie.