Jak namówić alkoholika na leczenie?

Jak namówić alkoholika na leczenie?

Alkoholizm. Choroba, z którą zmaga się coraz więcej ludzi jest niesamowicie ciężkim tematem – przez wieki uważanym…

Alkoholizm. Choroba, z którą zmaga się coraz więcej ludzi jest niesamowicie ciężkim tematem – przez wieki uważanym za temat tabu. Dziś mówi się o nim coraz bardziej otwarcie, zawsze podkreślając wagę postawienia na odpowiednią terapię. Leczenie tego uzależnienia jest jak najbardziej możliwe. O ile alkoholik sam zdecyduje się na takowe. Jak jednak namówić go do tego w sytuacji, w której nic nie jest go w stanie przekonać? O tym będzie traktował nasz dzisiejszy wpis.

Alkoholizm – od czego zacząć pomaganie osobie uzależnionej?

Jak namówić alkoholika na leczenie? Przede wszystkim należy zrozumieć, że nie zawsze musi to być szybkie i proste. Co więcej – zazwyczaj takie nie jest. Rzeczą kluczową jest w tym wszystkim stworzenie sobie odpowiedniej bazy. Należy więc zadbać o to, by doskonale zapoznać się z problemem konkretnej osoby. Oznacza to nie tylko poznanie jej problemu z jej perspektywy, ale też zrobienie wywiadu środowiskowego. Ważne jest, by poznać dokładne przyczyny popadnięcia w alkoholizm oraz historię rozwoju tej choroby. Niemal nigdy nie bierze się ona znikąd.

Kolejnym krokiem, który ma tutaj olbrzymie znaczenie jest budowanie zaufania z alkoholikiem. Trzeba być dla niego osobą, do której będzie się zwracał w razie problemów. Musi móc na nas polegać i wiedzieć, że chcemy dla niego dobrze. Jest to długi i mozolny proces, jednak stwarza on pewną podstawę do bardziej bezpośredniej pomocy.

Chcąc odpowiednio zacząć, należy zatem ostrożnie zbadać teren i zapoznać się z tym, co sądzi osoba najbardziej zainteresowana na temat swojej własnej sytuacji. Przede wszystkim jednak trzeba opracować własną długofalową strategię działania. Najgorzej jest robić to chaotycznie. Można w ten sposób zaprzepaścić całą swoją pracę i włożony w przygotowanie gruntu pod pomoc czas.

Namawianie na terapię – co jest tutaj najważniejsze?

Jeżeli już stworzyliśmy sobie bazę do działania, możemy przejść do właściwego namawiania alkoholika na leczenie. Nie ma tutaj jednej najlepszej metody na przekonywanie. Wszystko bowiem zależy od konkretnego przypadku, a przede wszystkim osoby i jej nastawianie. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, a które aplikują się do absolutnie każdego przypadku. Mowa tutaj między innymi o:

  • zachowaniu braku nachalności – najgorsze, co możemy zrobić przy namawianiu na terapię jest bycie w tym nachalnym. Codzienne przypominanie osobie uzależnionej o tym, że jedyną opcją jest dla niej owa terapia raczej nie przekona jej do tego, by jej spróbowała. Ważne jest, aby o terapii wspominać mimochodem i delikatnie. Tak, aby sugerować możliwość skorzystania z niej, ale i jednocześnie nie naciskać na nią. Alkoholik musi czuć, że ma tutaj wybór i wszystko zależy właśnie od niego;
  • nie uciekaniu się do gróźb – groźby to coś, co w zdecydowanej większości przypadków nie przynosi odpowiednich efektów. Można wręcz powiedzieć, że odwiedzie alkoholika od sięgnięcia po profesjonalną pomoc. Grożenie mu tylko zaogni sytuacje i sprawi, że jeszcze bardziej popadnie w nałóg;
  • wyczuwaniu odpowiedniego momentu – alkoholicy mają to do siebie, że miewają lepsze i słabsze dni. Takie, w których piją znacznie mniej lub wcale, ale też takie, w trakcie których alkohol przysłania im myślenie. Dni to czasem tygodnie, a czasem całe miesiące. Jeśli chcemy być skuteczni w naszych namowach, koniecznie wyczujmy odpowiedni moment i ten dobry czas na to, żeby działać. Bądźmy przy tym cierpliwi;
  • używaniu odpowiednich argumentów – sposób namawiania zależy od nas, jednak powinien on być adekwatny do nastawienia alkoholika oraz jego charakteru. Różne osoby ulegają pod wpływem różnych argumentów. Ważne, abyśmy wyczuli, który będzie tutaj skuteczny. Testować możemy na innych przykładach, przekonując alkoholika do zgoła odmiennych rzeczy.

Oczywiście namawianie na terapię nie zawsze od razu przynosi efekt. W tym wszystkim warto zachować konsekwencję i regularność. Alkoholik musi wiedzieć, że terapia jest jedną z jego opcji. Nie musi od razu po nią sięgać – ważne jest, żeby wiedział, że w razie czego będzie w stanie uzyskać pomoc. Po tę wiedze kiedyś będzie mógł sięgnąć.

Podsumowanie

Wiedząc, jak namówić alkoholika na leczenie jesteśmy w stanie odpowiednio go podejść i zrobić to skutecznie, najczęściej ratując mu życie. W dosłowny lub przenośny sposób. Musimy jednak pamiętać, że nakłanianie to rzadko kiedy przebiega według określonego szablonu czy schematu. Nawet jeśli zarysowaliśmy go powyżej. Każdy przypadek jest inny, a jako że zależy on od charakteru alkoholika oraz jego nastawienia, nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać. Istotne w tym wszystkim jest jedno – nienachalne sugerowanie zamiast przymusu. Tylko ono jest zwykle w stanie przynieść w tym wszystkim jakikolwiek sukces.

Jeżeli już uda nam się zachęcić alkoholika do leczenia, warto zadbać, aby trafił w dobre ręce. Koniecznie więc wybierzmy dla niego doświadczoną klinikę leczenia uzależnień. Wtedy też będziemy mogli mieć pewność, że wszystko przebiegnie po myśli. Naszej i osoby, która postanowiła wziąć życie we własne ręce.

Podobne wpisy