Jak leczyć uzależnienia?

Uzależnienie to choroba, której leczenie zazwyczaj musi przebiegać pod okiem specjalisty. Wiele osób decyduje się na terapię…

Uzależnienie to choroba, której leczenie zazwyczaj musi przebiegać pod okiem specjalisty. Wiele osób decyduje się na terapię w ośrodkach zamkniętych, dzięki czemu mają większe szanse na wyzdrowienie. Jednak nie każdy chce się zdecydować na taką formę leczenia. Jakie są metody leczenia uzależnień? 

Osoba uzależniona nie jest w stanie poradzić sobie sama ze swoim problemem. Przede wszystkim najważniejsze jest otoczenie i osoby, które będą wspierać podczas abstynencji. Z pewnością najgorzej jest podjąć pierwsze kroki i przyznać się do swojego problemu. Najlepsze są terapie, które kompleksowo łączą kilka metod leczenia. Daje to znacznie większą skuteczność. 

Czym jest leczenie uzależnień? 

Samo leczenie uzależnień jest procesem terapeutycznym, który ma na celu reedukację i resocjalizację. Ostatecznie ma prowadzić do zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania substancji psychoaktywnych. Najczęściej przy uzależnieniach od różnych substancji psychoaktywnych, na przykład alkoholu czy narkotykach może okazać się konieczne odtrucie – detoksykacja

Istnieje wiele sygnałów, które mogą oznaczać uzależnienie. Mogą one się różnić w zależności od rodzaju czynnika uzależniającego. Jednak najczęściej są to: 

 • stosowanie mechanizmów obronnych
 • dostosowywanie planu dnia do zaspokojenia swojej potrzeby
 • zespół abstynencyjny 
 • brak kontroli nad swoim zachowaniem
 • zmiany nastrojów zależne od możliwość dogodzenia sobie
 • dezorientacja. 

Terapie uzależnień mają na celu przede wszystkim pomoc pacjentom uporać się ze swoim problemem. Leczeniu mogą podlegać wszystkie uzależnienia, fizyczne i psychiczne. Głównym założeniem jest wyzwolenie pacjenta od czynnika, który spowodował uzależnienie. Występują różne rodzaje terapii i leczenia: 

 • terapia skoncentrowana na rozwiązaniach 
 • reprogramming
 • treningi umiejętności
 • psychoterapia indywidualna
 • psychoterapia grupowa
 • psychoedukacja. 

Nie zawsze terapia i leczenie musi odbywać się w zamkniętej placówce, nie jest to jedyna stosowana metoda. Terapie mogą być prowadzone: w państwowych oraz prywatnych ośrodkach uzależnień, państwowych poradniach z terapią grupową, prywatnych poradniach z terapią grupową, jako terapia indywidualna i jako spotkania wspólnot – na przykład AA czy NA. Dobór odpowiedniego ośrodka jest ważnym elementem. Należy wybrać taki tryb, który najlepiej będzie pasował osobie uzależnionej. Typowe terapie łączą kilka procesów terapeutycznych, które zazwyczaj są dopasowane do potrzeb konkretnych osób. Niestety z uzależnienia nie da wyjść się samemu. Terapie grupowe z pewnością pomogą w zrozumieniu swojego problemu i pozwolą na podzielenie się swoją historią z osobami, które mają podobne problemy. Spotkania wspólnot najlepiej sprawdzą się po zakończeniu cyklu terapeutycznego, jako forma wsparcia po terapii. 

Jak leczyć uzależnienia

Uzależnienie – skąd się bierze? 

Należy pamiętać, że uzależnić możemy się od wszystkiego – od każdej substancji, a nawet czynności. Uzależnienie jest cienką granicą, kiedy czynność, która przynosiła nam przyjemność zaczyna być przymusem. Uzależnienie jest nabytym stanem zaburzenia zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Charakteryzuje się okresową lub stałą potrzebą zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej lub wykonywania czynności. Uzależnienia można podzielić ze względu na ich rodzaj. 

Uzależnienie fizjologiczne jest nabytą i silną potrzebą stałego zażywania substancji, która wywołuje początkowo przyjemność. Zaprzestanie jej zażywania prowadzi do wystąpienia zespołu objawów, które są określane zespołem abstynencyjnym. W tym przypadku często stosuje się detoksykację. Substancjami uzależniającymi mogą być: nikotyna, benzodiazepiny, alkohol, sterydy, opioidy, barbiturany. Często podczas leczenia uzależnień fizycznych stosuje się środki pomocnicze – farmakologiczne, które zapobiegają negatywnym efektom. Przy częstym, regularnym przyjmowaniu narkotyków może wystąpić uzależnienie na poziomie psychicznym. Nie jest możliwe wystąpienie uzależnienia fizycznego bez psychicznego, ale sytuacja odwrotna jest często spotykana. Dzieje się tak na przykład podczas nadużywania marihuany i niektórych psychodelików, gdzie uzależnienie polega na przyzwyczajeniu się do stanu, który odczuwamy po zażyciu substancji. 

Uzależnieni psychiczne jest także nabytą i niepohamowaną potrzebą stałego wykonywania jakiejś czynności lub zażywania substancji, która nie powoduje zmian fizjologicznych. Cechami tego uzależnienia mogą być: wzrost popędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, osłabienie woli, brak zainteresowania otoczeniem, usprawiedliwianie się, wzrost tolerancji na działanie środka, kompulsywna konsumpcja lub wykonywanie konkretnych zachowań. Czynności, które mogą powodować to uzależnienie: masturbacja i pornografia, praca, seks, hazard, internet i gry komputerowe. 

Mogą występować również uzależnienia społeczne, które polegają na zażywaniu środków uzależniających pod wpływem społeczeństwa, panującej aktualnie mody lub chęci przynależności do pewnej grupy. Najczęściej takie zachowania można zauważyć u młodych osób, które próbują odnaleźć się w nowym środowisku. 

Podobne wpisy