Jak leczyć się z uzależnienia?

Niektóre uzależnienia, jak na przykład alkoholizm, zostały oficjalnie sklasyfikowane jako choroba. Niemniej jednak, każdy nałóg, często prowadzący…

Niektóre uzależnienia, jak na przykład alkoholizm, zostały oficjalnie sklasyfikowane jako choroba. Niemniej jednak, każdy nałóg, często prowadzący nawet do śmierci, stanowi pewien rodzaj choroby. Leczenie musi być dobrane odpowiednio do danego problemu i opierać się na specjalistycznych metodach walki z uzależnieniami. Największą skutecznością wyróżniają się terapie w zamkniętych ośrodkach, które oferują nieustanną opiekę specjalistów. Praktycznie niemożliwe jest samodzielne wyzwolenie się i życie w abstynencji. Najtrudniej wykonać jest pierwszy krok, podczas którego chory musi uświadomić sobie, że ma poważny kłopot o podłożu psychicznym, a często także fizycznym. Jest to o tyle trudne, że chorzy przeważnie nie dopuszczają do siebie tej myśli i chcą ją wyprzeć ze świadomości. Nieocenione w takich wypadkach jest wsparcie najbliższych osób, które będą największą motywacją do leczenia.

Jak leczyć się z uzależnienia?

Leczenie uzależnień może przebiegać na wiele różnych sposobów, które dobierane są indywidualnie po postawieniu konkretnej diagnozy. Istotny jest tu między innymi czas trwania uzależnienia, który jednak nie jest prosty do jednoznacznego określenia. Pierwsze objawy nałogu dostrzegane są dopiero, gdy chory zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki domowe i służbowe, zaczyna się izolować, jego nastrój co chwile się zmienia, jest zdezorientowany i można dostrzec u niego zespół abstynencyjny.

Nałogi polegające na przyjmowaniu środków psychoaktywnych, w tym narkotyków, dopalaczy czy alkoholu, wymagają zazwyczaj detoksykacji. Jest to sposób na pozbycie się wszelkich toksyn i dostarczenie organizmowi niezbędnych, wypłukanych wcześniej składników mineralnych i witamin. W ten sposób można zmniejszyć też bardzo nieprzyjemne skutki zespołu abstynencyjnego.

Leczenie uzależnienia musi przebiegać wielotorowo, gdyż nałóg atakuje zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną. Dlatego też najbardziej polecane i najskuteczniejsze są terapie w zamkniętych ośrodkach. Można zdecydować się też na inną metodę, na przykład w państwowych czy prywatnych ośrodkach uzależnień, państwowych poradniach z terapią grupową, prywatnych poradniach z terapią grupową, jako terapia indywidualna lub jako spotkania wspólnot. W każdym przypadku, niezależnie od czynnika uzależniającego, psychoterapia wygląda nieco podobnie i wykorzystuje takie techniki, jak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, reprogramming, treningi umiejętności, psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa czy psychoedukacja. Głównym celem jest całkowite wyeliminowanie zachowań prowadzących do destrukcji oraz ponowna resocjalizacja.

Jak leczyć się z uzależnienia?

Mechanizm powstawania uzależnień

Uzależnienie może obejmować każdy element życia. Głównym czynnikiem mogą być substancje psychoaktywne, zachowania, emocje oraz rzeczy. Początek nałogu jest bardzo ciężki do rozpoznania, zwykle jest to płynne przejście od zwykłej przyjemności czy satysfakcji do utraty kontroli nad własnymi potrzebami. Tego typu choroby mają charakter nabyty i prowadzą bezpośrednio do zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego.

Uzależnienia mogą być dzielone ze względu na wiele różnych czynników, jednak najogólniej jest wyodrębnić je na fizjologiczne, psychiczne i społeczne. Pierwsze z nich dotyczą substancji chemicznych, jak alkohol, narkotyki, nikotyna czy dopalacze. Występują wyłącznie razem z uzależnieniem psychicznym. Chory odczuwa nieustanną, bardzo silną potrzebę spożycia danego środka, który niegdyś był jedynie sposobem na poprawę humoru czy odprężenie po ciężkim dniu. Jeśli substancja nie zostaje regularnie dostarczana do organizmu, wówczas chory zaczyna odczuwać objawy zespołu abstynencyjnego. W celu ich złagodzenia polecane jest udanie się na detoksykację organizmu, która w połączeniu z leczeniem farmakologicznym minimalizuje odczuwanie przykrych objawów.

Uzależnienia opierające się na psychice chorego nie mają wpływu na zmiany fizjologiczne. Jednak również objawiają się niepohamowaną potrzebą stałego przyjmowania danej substancji bądź wykonywania pewnej czynności. Najczęściej występującymi uzależnieniami tego typu są hazard, pracoholizm, siecioholizm, uzależnienie od komputera lub seksoholizm. Pierwszymi objawami, które można zauważyć, jest zwykle zobojętnienie, zaniedbywanie obowiązków, osłabienie woli, ciągłe poszukiwanie czynnika uzależniającego oraz poczucie winy i wykonywanie konkretnych czynności, mających na celu osiągnięcie stan ulgi i satysfakcji. Wzrasta także tolerancja na przyjmowany środek, chory zaniedbuje swoje dotychczasowe życie i prowadzi kompulsywną konsumpcję.

Uzależnienia społeczne z kolei najczęściej występują u ludzi młodych. Osoby te są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby ktoś je dostrzegł, polubił i docenił. Narastająca potrzeba przynależności do wybranej grupy może prowadzić do poddania się destrukcyjnemu wpływowi pozostałych osób. Zachowania te mogą brać się również z braku zrozumienia u rodziców czy problemów, z którymi młody człowiek nie jest w stanie sobie poradzić sam, a jednocześnie nie ma do kogo zwrócić się o pomoc.

Podobne wpisy