Efekt po dopalaczach

Efekt po dopalaczach

Dopalacze są psychoaktywnymi substancjami, które nie zostały zaklasyfikowane do narkotyków. Te substancje bardzo często mają niezmiernie silne…

Dopalacze są psychoaktywnymi substancjami, które nie zostały zaklasyfikowane do narkotyków. Te substancje bardzo często mają niezmiernie silne działanie, a na dodatek uzależniają oraz wywołują szereg ubocznych skutków. Jednocześnie, sam brak dokładnej specyfikacji oraz skutków prawnych znacznie zaostrzonych sprawia, że są bardziej dostępne od narkotyków. Po dopalacze sięgają osoby młode. Należy mieć świadomość, że są one niebezpieczne, a skutki, których można się nabawić, są przerażające. Powiedzmy sobie o dopalaczach nieco więcej. 

Co to takiego?

Co określa się terminem dopalaczy? Dopalacze są w naszym kraju określane jako produkty z psychoaktywnymi substancjami. Są to substancje, których nie ma na liście środków zawartych w obowiązującej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Działają one bardzo podobnie do narkotyków. Uzależniają, a na dodatek wywołują cały szereg ubocznych efektów. W Wielkiej Brytanii dopalacze są określane terminem „designer drug”.

Jak można scharakteryzować dopalacze?

Dopalacze są środkami o psychoaktywnym działaniu. Powstają z naturalnych składników lub też ze składników syntetycznych. Substancje, które wchodzą bezpośrednio w skład dopalaczy, nie weszły na listę stworzoną przez aktualną ustawę przeciwdziałającą narkomanii. Jednak nie oznacza to wcale, że dla organizmu ludzkiego są one w stu procentach bezpieczne. Dopalacze uzależniają, zawierają często składniki, które wywołują omamy, depresję, czy też ostre majaczenie. Należy mieć także świadomość, że większe dawki dopalaczy są niestety śmiertelne. 

Można śmiało stwierdzić, że dopalacze są niczym innym, jak mieszankami trucizn. Te trucizny są bardzo często opakowane w przepiękne opakowania. Dopalacze możemy znaleźć pod postacią kolorowych tabletek, pachnącego proszku, kadzidełek, a nawet znaczków do lizania, na których umieszcza się bardzo intrygujące obrazki. Są także dostępne pod postacią skrętów, suszu, przypominać mogą do złudzenia fajkę. Nie jest ona jednak wypełniona zwykłym tytoniem, a mieszankami roślin, które wywołują psychoaktywne działania. 

Kto zażywa dopalacze?

Po dopalacze sięgają najczęściej osoby młode. Są one znacznie bardziej dostępne od narkotyków. Dają podobne efekty. Mowa o zwiększeniu pewności siebie, poprawie humoru, halucynacjach oraz większej energii. Dopalacze są przez wiele osób uważane jako substancje bezpieczne. Pojawiają się bardzo szybko na imprezach. Do tego pozwalają eksperymentować z psychoaktywnymi substancjami dodającymi energii oraz pobudzającymi.

Przyjmowanie dopalaczy się spotyka ze znaczenie większym społecznym przyzwoleniem niż sięganie po narkotyki. Jednak warto pamiętać, że te substancje uzależniają tak samo szybko. 

Od czego się możemy uzależnić?

Zarówno naturalne dopalacze, jak i syntetyczne zawierają psychoaktywne substancje, które nie tylko działają na układ ośrodkowy nerwowy, wywołując określony skutek, ale także uzależniają. Wiele dopalaczy działa bardzo, ale to bardzo podobnie jak haszysz, marihuana, nawet i kokaina. Po odstawieniu pojawić się mogą efekty, które przypominają bardzo zespół abstynencyjny. U osoby, która jest uzależniona, mogą wystąpić drgawki, stany lękowe, nadmierne pocenie, kołatanie serca, stany depresyjne i lękowe, jak i skoki ciśnienia tętniczego.

Jednak uzależnienie nie tylko dotyczy samych składników substancji zażywanej, ale także emocjonalnego stanu, który pozwalają nam one uzyskać. Sprawia to, że wiele osób młodych przestaje umieć się bawić na imprezie bez zażycia właśnie dopalaczy. Muszą sięgnąć po substancje, które dodadzą im energii. Wszystko po to, aby się skupić na nauce, czy też na wzięciu udziału w zawodach sportowych. 

Jakie są objawy zatrucia dopalaczami?

Dopalacze są wciąż substancjami bardzo słabo zbadanymi. Na rynku pojawiają się cały czas nowe produkty, które zawierają mieszanki kolejnych roślinnych wyciągów oraz także syntetycznych substancji. Powoduje to, ze zatrucie dopalaczami może być bardzo ciężkie do zdiagnozowania. Lekarze nie zawsze wiedzą, o którą substancję chodzi oraz jakie konkretnie środki powinni podjąć.

Absolutnie wszystkie dopalacze szkodliwe są dla organizmu. Ich stopień szkodliwości uzależniony jest od konkretnych substancji, wagi osoby, która po dopalacz sięgnęła, jak i oczywiście przyjętej wagi. Zatrucie niebezpieczne jest najbardziej w przypadku osób młodych. 

W przypadku, w którym doszło do zatrucia, pojawić się mogą: zaburzenia ciśnienia tętniczego, kłucie w klatce piersiowej, nudności, wymioty oraz do tego bóle głowy.

Zatrucie może spowodować zawał serca, przegrzanie tkanek organizmu, udar mózgu oraz do tego śpiączkę. Osoby, które poczują pewne niepokojące objawy po zażyciu psychoaktywnych substancji, powinny skontaktować się natychmiastowo z lekarzem. Bardzo ważne jest zachowanie opakowaniu. Pozwoli to lekarzom rozpoznać bardzo szybko przyjętą substancję oraz podjąć leczenie. Przed przyjazdem pogotowia, należy organizm nawodnić. Poleca się niegazowaną wodę mineralną. 

Nie sięgajmy po dopalacze. To naprawdę jest zło.

Podobne wpisy