Detox alkoholika

Detox alkoholika

Detox alkoholika. Uzależnienie od alkoholu niesie ze sobą niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne, ale nie tylko. Wraz z…

Detox alkoholika. Uzależnienie od alkoholu niesie ze sobą niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne, ale nie tylko. Wraz z nadmiernym spożywaniem trunków do organizmu przedostają się szkodliwe toksyny, a ich duża ilość skutkuje utratą zdrowia fizycznego i psychicznego. Napoje wyskokowe zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Dla osoby zmagającej się z chorobą alkoholową okres trzeźwości wiąże się z różnymi przykrymi objawami. Nagłe odstawienie używki jest bardzo trudnym zadaniem, a całkowite wyzbycie się nałogu bez profesjonalnej pomocy okazuje się często niemożliwe. Jak wygląda detox alkoholika i co należy o nim wiedzieć?

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy jest skutecznym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego. Trunki spożywane w ogromnym ilościach sprawiają, że do organizmu przedostaje się wiele toksyn zaburzających cykl gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Ponadto, dochodzi do wypłukania potrzebnych minerałów oraz witamin. Toksyny uszkadzają także narządy wewnętrzne i nie są bez znaczenia dla psychiki alkoholika. Po pewnym czasie alkohol wchodzi w procesy metaboliczne chorego, przez co samodzielne odstawienie alkoholu staje się niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Organizmowi substancja ta staje się niezbędna do działania. W tej sytuacji konieczna jest profesjonalna pomoc kadry medycznej, dzięki której można przerwać ciąg alkoholowy w sposób bezpieczny i przywrócić pacjentowi stan trzeźwości. Proces odtruwania alkoholowego opiera się na podawaniu płynów i koniecznych środków farmakologicznych, które wspierają usuwanie toksyn i oczyszczają organizm. Ponadto, są w stanie złagodzić objawy powiązane z okresem abstynencji alkoholowej. Po przejściu kompleksowego odtruwania uzależniony odczuwa znaczną różnicę i może rozpocząć terapię odwykową.

Detoks alkoholowy- czemu jest alkoholikowi niezbędny?

Ciąg alkoholowy może trwać nawet wiele tygodni. W ciągu tego czasu nadmiernie spożywany alkohol wyrządza ogromne szkody w organizmie człowieka. Przez niski poziom witamin i minerałów zaburzone zostaje działanie układu nerwowego i immunologicznego. Warto podkreślić, że nagłe zaprzestanie picia może okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia alkoholika. Odtrucie alkoholowe wspiera regenerację wątroby i układu nerwowego, a także przeciwdziała objawom zespołu odstawiennego. Detoks uzupełniony o dobrane przez lekarza środki pomaga pacjentowi w zmniejszeniu dolegliwości psychicznych, takich jak lęk i niepokój.

Odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówek- co warto wiedzieć?

W detoksie wykorzystuje się kroplówki, które wykazują się wyższą skutecznością, aniżeli preparaty doustne. Dzieje się tak przez wysoką biodostępność, która wynika z podawania niezbędnych substancji bezpośrednio do krwiobiegu. W ten sposób uzyskiwane są błyskawiczne efekty, odczuwane już w trakcie wykonywania wlewu. Co znajduje się w takiej kroplówce? Znajduje się w niej sól fizjologiczna zawierająca glukozę, magnez i mieszankę elektrolitów. Preparat ten umożliwia pozbycie się głównych przyczyn złego samopoczucia po alkoholu. Kroplówka doskonale nawadnia organizm i uzupełnia wszelkie jego niedobory. Odtrucie alkoholowe jest też często wsparte innymi substancjami o działaniu oczyszczającym wątrobę, neutralizującym wolne rodniki czy przyspieszającym regenerację. W składzie kroplówki może też się znaleźć: koenzym Q10, witamina C, witaminy z grupy B czy ornityna.

Jakie są możliwe efekty uboczne detoksu alkoholowego?

Skutkami wykonania detoksu alkoholowego mogą być:

W pierwszym etapie:

 • nudności i wymioty,
 • biegunka,
 • nadmierne pocenie się,
 • bóle mięśni,
 • bóle głowy.

W następnych etapach:

 • napady lękowe,
 • zaburzenia snu,
 • rozdrażnienie,
 • majaczenie,
 • omamy,
 • agresja.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Cały proces detoksykacji trwa ok. 7-10 kilka dni, aczkolwiek przywrócenie organizmowi równowagi może trwać nawet kilka miesięcy. Podanie kroplówki trwa natomiast około godziny. Warto pamiętać, iż odtrucie alkoholowe jest dopiero początkiem całej terapii. Co wpływa na szybkość detoksykacji organizmu? Każdy organizm może w innym tempie usuwać z siebie alkohol. A tempo to zależne jest od: wagi, wieku, spożytych pokarmów, choroby wątroby, szybkości spożycia alkoholu, interakcji z produktami leczniczymi. Bardzo ważna jest też sama ilość spożytego napoju wyskokowego. Dostępne na rynku produkty mogą mieć różną zawartość alkoholu.

Gdzie można przeprowadzić detoksykację alkoholową?

Detoksykacja alkoholowa wykonywana w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj nie daje ona pożądanych efektów. Ponadto, alkoholik może mieć zbyt silne objawy abstynencji alkoholowej, aby mógł sobie z nimi samodzielnie poradzić. Z tego względu, detoksykację alkoholową najlepiej wykonać w szpitalu, klinice czy specjalistycznym ośrodku.Po odtruciu alkoholowym człowiek odzyskuje siły fizyczne, psychiczne. Całkowite zakończenie leczenia w ośrodku terapii uzależnień jest szansą na powrót do normalnego życia. Pacjent może na nowo poukładać swoje życie rodzinne, przyjacielskie i zawodowe. Wraca do społeczeństwa zupełnie odmieniony. Czuje się lepiej i ma więcej sił, a co najważniejsze, może w końcu decydować sam za siebie.

Podobne wpisy