Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy to proces polegający na odtruciu organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. W trakcie detoksu chory otrzymuje również elektrolity, sole mineralne i witaminy, których celem jest przywrócenie naturalnej równowagi biochemicznej organizmu i złagodzenie fizycznych objawów związanych z zespołem abstynencyjnym.

Dawniej detox alkoholowy był przeprowadzany wyłącznie w szpitalach. Obecnie detoks po alkoholu można odbyć także w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień. Wybrane placówki obok możliwości przeprowadzenia detoksu w ośrodku stacjonarnym oferują również detoks alkoholowy w domu pacjenta.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Detoks alkoholowy (otrucie alkoholowe) polega na podawaniu choremu kroplówek. Ich podstawowymi składnikami są roztwór soli fizjologicznej wraz z glukozą, magnezem, potasem oraz elektrolitami. Kroplówki mogą również zawierać witaminę C, witaminy z grupy B, koenzym Q10, ornitynę, a także leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego. Kroplówki podawane są przez wykwalifikowany personel medyczny pod nadzorem lekarza, który cały czas czuwa nad stanem zdrowia pacjenta.

Odtrucie alkoholowe wspiera regenerację wątroby i układu nerwowego, a także przeciwdziała objawom zespołu odstawiennego. Detoks uzupełniony o dobrane przez lekarza środki pomaga pacjentowi w zmniejszeniu dolegliwości psychicznych, takich jak lęk i niepokój.

Ile trwa detoks organizmu po alkoholu?

Odtruwanie alkoholowe to indywidualny proces, którego długość i przebieg zależy od wielu czynników. Do podstawowych zaliczamy:

  • stopień zatrucia organizmu,
  • czas trwania ciągu alkoholowego,
  • ogólny stan psychiczny i fizyczny pacjenta.

Odtruwanie jest zwykle przeprowadzane jest u osób w zaawansowanym etapie choroby alkoholowej. W wielu przypadkach to jedyny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego i odzyskanie przez chorego stanu trzeźwości.

Proces odtruwania organizmu powinien trwać minimum tydzień. Przyjmuje się, że odtrucie alkoholowe trwa od 7 do 10 dni. Jednocześnie należy pamiętać o tym, e dokładny czas i podjęte środki powinny być każdorazowo ustalane bezpośrednio z lekarzem, dlatego detoksu nie można przeprowadzić samodzielnie bez kontroli lekarza.

Detoks alkoholowy

Detoks od alkoholu: Przebieg

Proces oczyszczania organizmu z toksyn rozpoczyna się od spotkania z lekarzem. Przeprowadza on wywiad z pacjentem, podczas którego ocenia jego aktualny stan zdrowia. Lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie badań diagnostycznych, takich jak morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG.

W trakcie detoxu preparaty farmakologiczne podawane są dożylnie w postaci kroplówek. Taka forma podawania leków wynika z ich najlepszego wchłaniania (znacznie lepszego niż w przypadku podawania preparatów doustnie). Nad bezpieczeństwem pacjenta podczas odtruwania alkoholowego organizmu czuwa zespół medyczny. To bardzo ważne, ponieważ każdy organizm reaguje na odtruwanie w inny sposób, a zbyt szybki detoks może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

 

Objawy zespołu odstawiennego

Odstawieniu alkoholu towarzyszy szereg nieprzyjemnych dla alkoholika objawów. To objawy fizyczne i psychiczne. Stopień ich nasilenia bardzo często uniemożliwia osobie uzależnionej oczyszczenie organizmu z toksyn bez wsparcia farmakoterapii. Wynika to przede wszystkim z wysokiej intensywności i naprawdę nieprzyjemnego charakteru doświadczanych symptomów.

Do objawów fizycznych zalicza się:

  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • nadmierne pocenie się,
  • bóle mięśni,
  • bóle głowy.

Lista objawów psychicznych obejmuje:

  • napady lękowe,
  • zaburzenia snu,
  • rozdrażnienie,
  • majaczenie,
  • omamy,
  • agresję.

Odtrucie alkoholowe i co dalej?

Poddanie się odtruciu alkoholowemu niesie za sobą wiele korzyści. Podstawową jest szybka poprawa stanu zdrowia pacjenta i możliwość rozpoczęcia regeneracji organizmu. Detox prowadzi do poprawy samopoczucia, niweluje dolegliwości bólowe i wpływa korzystnie na motywację do leczenia. Detoksykacje można przeprowadzić także w przypadku uzależnień od innych używek.

Skuteczne odtrucie organizmu charakteryzuje ustabilizowaniem wszystkich biochemicznych parametrów organizmu. Jednocześnie w rezultacie oczyszczenia organizmu z toksyn ustępują psychiczne i fizyczne symptomy zespołu abstynencyjnego. Nie oznacza to jednak, że detoks alkoholowy jest skutecznym remedium na uzależnienie. Odtrucie organizmu nie rozwiązuje problemu alkoholowego. Może natomiast stanowić pierwszy krok na drodze do leczenia choroby i odzyskania radości życia.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz