Czym są dopalacze?

Czym są dopalacze?

Słysząc słowo „uzależnienie” najczęściej myśli się o najpopularniejszych na świecie używkach – alkoholu, papierosów. Tymczasem jednak prawdziwą…

Słysząc słowo „uzależnienie” najczęściej myśli się o najpopularniejszych na świecie używkach – alkoholu, papierosów. Tymczasem jednak prawdziwą zmorą naszych czasów są tak zwane dopalacze, z uzależnieniem od których zmaga się aktualnie całe mnóstwo osób. Czym one jednak tak właściwie są i jak rozpoznać zatrucie nimi? O tym zamierzamy porozmawiać w naszym dzisiejszym wpisie.

Dopalacze – czym one tak właściwie są?

Czym są dopalacze? Ogólna ich definicja wskazuje na to, że są to środki o działaniu psychoaktywnym, które powstają na dwa różne sposoby. Mogą one bazować na składnikach naturalnych (najczęściej na ich ekstraktach), albo też syntetycznych (a zatem powstałych w laboratorium). Skład dopalaczy nie zawiera w sobie substancji nielegalnych, co nie oznacza, że jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Za jego sprawą dopalacze są substancjami silnie uzależniającymi, a jednocześnie bardzo negatywnie wpływającymi na zdrowie. Nie tylko wywołują omamy, ale także przyczyniają się do powstawania stanów depresyjnych czy do majaczenia. W najgorszym wypadku mogą nawet doprowadzić do śmierci. Choć zatem bardzo często są one przedstawiane w sposób atrakcyjny (zazwyczaj przez osoby i firmy sprzedające jej), tak naprawdę są truciznami, których nadmierne spożywanie może być naprawdę niebezpieczne. Co ważne, dopalacze bardzo często występują w różnych formach, pozornie wskazujących na ich bezpieczeństwo. Mogą upodabniać się do skrętów, być suszem lub też kolorowymi tabletkami. W każdej z tych form ich wpływ na osobę spożywającą je jest dość podobny.

Choć rodzajów dopalaczy dostępnych na rynku jest bardzo wiele, tymi najczęściej spotykanymi i najłatwiej dostępnymi są:

  • tabletki i proszki, które są udostępniane w przezroczystych zamykanych torebkach, a które powstają wyłącznie ze składników sztucznych. Najczęściej sprzedawane są w miejscach, w których młodzież spotyka się ze sobą (na przykład na mniejszych lub większych imprezach) – reklamowane są one jako takie poprawiające nastrój, dodające energii i pomagające w nauce. W rzeczywistości jednak są typowymi dopalaczami i nawet jeśli mogą działać w taki sposób, przy okazji są szkodliwe;
  • pigułki i znaczki do lizania, które zawierają w sobie zwykle jedną sztuczną substancję aktywną, a które są w stanie zadziałać zdecydowanie najszybciej;
  • kadzidełka, susze roślinne, które trafiają do fajek czy skrętów, a które pozwalają na odprężenie, wywołując efekt błogości. Działają więc podobnie do marihuany.

Niezależnie od tego, czy dopalacz powstał na bazie naturalnych składników czy też jest czymś opracowanym w czysto sztuczny sposób, z samych swoich założeń zawiera w sobie składniki silnie uzależniające i wpływające na mózg.

Jakie są objawy zatrucia dopalaczami?

Dopalacze mają to do siebie, że przez wiele osób są znacznie milej widziane niż narkotyki. Istnieje też powszechne przekonanie, że są znacznie mniej szkodliwe, a znacznie bliżej jest im do standardowych używek (alkohol, papierosy) niż do tych ostrzejszych (narkotyki). W rzeczywistości jednak dopalacze – pomimo swojego lepszego składu – niwelują wszystkie swoje plusy faktem, że bardzo silnie uzależniają, co z kolei prowadzi do nadmiernego spożywania ich. Sprawia to, że ludzie spożywający je bardzo często zmagają się ze skutkami ubocznymi, nasilającymi się wraz z czasem ich spożywania. Tkanki w mózgu uszkadzają się, a zmiany widoczne są w koncentracji, nadmiernej senności, a nawet stanach lękowych czy napadach agresji. Przy przyjmowaniu bardzo dużych ilości dopalaczy, może również dojść do zatrucia nimi. Niebezpieczeństwo takowego dodatkowo wzrasta, jeżeli zmiesza się je z alkoholem lub lekami. Samo zatrucie z kolei jest niebezpieczne szczególnie dla młodych osób.

Podstawowymi objawami zatrucia są bardzo intensywne bóle głowy, nudności oraz wymioty. Po jakimś czasie dołącza się do nich kłucie w klatce piersiowej. Pojawiają się też zaburzenia ciśnienia tętniczego. Zatrucie może jednak iść znacznie dalej, prowadząc do przegrzania tkanek organizmu, a w konsekwencji również zawału serca, śpiączki czy udaru mózgu. Nigdy zatem nie można tolerować spożywania dopalaczy, a w przypadku takowego trzeba reagować, zawsze starając się doprowadzić do jego zaprzestania. Najlepiej zanim będzie na to zbyt późno.

Podsumowanie

Wiedząc, czym są dopalacze będziemy w stanie szybko zareagować na ich obecność w naszym otoczeniu. Szybko rozpoznamy osobę, która po nie sięga i będziemy mogli zareagować, zanim stanie się jej coś złego. Musimy bowiem mieć świadomość tego, że ich nadmierne spożywanie może prowadzić do bardzo poważnych dolegliwości, w tym między innymi tych na przestrzeni układu nerwowego, mózgu oraz serca.

Jeżeli napotkamy na osobę, która ma ewidentny problem z dopalaczami, a której będziemy chcieli pomóc, dobrym krokiem z naszej strony będzie skierowanie jej ku ośrodkowi leczenia uzależnień. Choć może to nie być proste, warto nad tym pomyśleć i popracować. Zwłaszcza że ośrodek tego typu może się okazać ostatnią i jedyną skuteczną deską ratunku dla osoby zmagającej się z uzależnieniem.

Podobne wpisy