\

Czy można przestać pić bez terapii?

6 maja, 2022

Czy można przestać pić bez terapii? Regularne spożywanie wysokoprocentowych napojów może skutkować uzależnieniem od alkoholu. Osoba chora sięga coraz częściej po alkohol, który jest dla niej sposobem na problemy i rozładowanie stresu. Niestety problem może się pogłębiać, wpływając szkodliwie na sferę rodzinną i zawodową życia człowieka. Alkoholicy często unikają skorzystania z profesjonalnej pomocy, gdyż nie dostrzegają rozmiaru swojego problemu i niszczycielskiej siły nałogu. Czy z alkoholizmu można wyjść samodzielnie?

Czy da się wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Leczenie alkoholizmu jest niestety długotrwałym i trudnym procesem, który wymaga dużego nakładu pracy, zaangażowania oraz motywacji. Wyjście z nałogu wymaga przede wszystkim chęci, aby przezwyciężyć swój nałóg. Oczywiście istnieje szansa wyleczenia alkoholizmu samodzielnie, aczkolwiek jest ona niewielka. Mała ilość osób jest w stanie poradzić sobie z tak ogromnym problemem. Droga do trzeźwości może trwać miesiące, a nawet całe lata. Bez terapii bardzo trudno jest wyjść z uzależnienia. Alkoholik może w pewnym momencie przestać pić, aczkolwiek i tak powróci po pewnym czasie do sięgania po trunki. Źródłem problemu alkoholowego jest często samotność niepowodzenia życiowe, lęki, depresja. Alkohol jest często dla chorego sposobem na oderwanie się od rzeczywistości i zapomnienie o swoich kłopotach. Pomimo tego, że przynosi poczucie chwilowej ulgi, to jednak w niczym nie pomaga, a jedynie doprowadzi do kolejnych problemów. Przez ciągłe picie dochodzi do wyniszczenia organizmu i złego stanu psychicznego. Wtedy samodzielnie uporanie się z alkoholizmem jest niemożliwe i niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc.

Jak przestać pić i dlaczego sama silna wola nie wystarczy?

Bez terapii uzależnień choremu trudno jest powstrzymać się od picia. Nie jest on w stanie zmienić z dnia na dzień swojego zachowania i negatywnych dla zdrowia przyzwyczajeń. Wytrwanie w trzeźwości jest możliwe, aczkolwiek wtedy, kiedy złe nawyki zostaną zamienione w nowe i korzystne dla zdrowia człowieka. Niezbędne okazuje się wypracowanie asertywności oraz silnej woli, aby walczyć skutecznie ze wszelkimi pokusami. Niekiedy konieczne jest zerwanie pewnych kontaktów osobami, które tak samo mają problem alkoholowy i namawiają chorego do picia. Należy pamiętać, że alkoholikiem jest się przez całe życie. Aby skutecznie zwalczyć nałóg, niezbędna jest całkowita abstynencja, żeby niewinne wypicie piwa nie skończyło się ciągiem. Należy więc mieć silną samokontrolę. Czy samodzielnie można powstrzymać się od picia? Jest to bardzo trudne i dla wielu niemożliwe. Często to alkohol przejmuje kontrolę nad uzależnionym. Pomoc jest więc w takiej sytuacji niezbędna. Alkoholik w wielu przypadkach nie zauważa swojego problemu, nie przyznaje się do niego i wypiera go ze swojej świadomości. Takie osoby nie dotrzymują swoich obietnic i prędzej czy później znowu sięgają po wysokoprocentowe trunki. Pomoc specjalistów jest więc konieczna, aby móc skutecznie walczyć z nałogiem, wyjść z niego i zacząć normalne życie.

W jaki sposób rozpocząć skuteczną terapię alkoholową?

Aby wygrać z alkoholizmem, należy mieć dużo samozaparcia. Nieoceniona jest zwłaszcza pomoc rodziny i przyjaciół. Chory musi zostać uświadomiony o destrukcyjnym wpływie jego nałogu na życie najbliższej rodziny i całego otoczenia. Najważniejszym i pierwszym krokiem ku wyleczeniu jest właśnie przyznanie się do swojego nałogu. Warto pamiętać, że leczenie osoby, która nie widzi swojego problemu, okazuje się zazwyczaj nieskuteczne. Następnym ważnym krokiem jest udanie się do poradni leczenia uzależnień. Co ważne, nie trzeba mieć wcale specjalnego skierowania. Osoba chora powinna być zmotywowana do rozpoczęcia leczenia.

Dlaczego trzeba przestać pić alkohol?

Alkohol jest płynem wyniszczającym cały organizm i psychikę człowieka uzależnionego. Co ważne, oddziałuje też na domowników życie towarzyskie, jak i pracę zawodową. Wiele osób odwraca się od chorego, zrywa z nim kontakt. Alkohol stanowi częstą przyczynę rozwodów. Odbudowanie pogorszonych relacji wymaga czasu oraz starań i nie jest wcale prostym procesem. Płyn etylowy wpływa niekorzystnie na mózg, jak i pozostałe narządy wewnętrzne. Kieliszek wódki, który przekracza dzienną dozwoloną ilość, skraca życie o 15 minut. Wieloletnie picie znacznie redukuje ilość przeżytych chwil. Może wydawać się, iż napoje wyskokowe dają poczucie pewności siebie i rozluźniają, aczkolwiek w rzeczywistości jest odwrotnie. Trunki nie są w żadnym razie sposobem na rozwiązanie konfliktów z ludźmi, problemów finansowych czy wszystkich innych kłopotów w życiu. Aby wyjść z nałogu, należy zaakceptować chorobę alkoholową, nie dać się jej kontrolować i poradzić sobie ze swoją przeszłością.

Czy można całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu?

Alkoholizm jest chorobą, z której nie można się całkowicie wyleczyć. A więc alkoholikiem pozostaje się do końca swojego życia. Dzięki udaniu się na terapię uzależnień można jednak powstrzymać się od picia i prowadzić znowu normalne życie, bez destrukcyjnego nałogu. Psychoterapia uzależnień niweluje przykre objawy choroby alkoholowej, a konsultacje psychoterapeutyczne wspierają chorego w wytrwaniu w trzeźwości.

Pomóż sobie, walcz o swoje zdrowie.

Zadbaj o siebie, Twoich przyjaciół i rodzinę.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności