skutki dopalaczy

Dopalacze skutki

Sole do kąpieli, odświeżacze powietrza, nawozy do roślin, kadzidełka – występują pod wieloma nazwami. Mają bardzo negatywne działanie na organizm człowieka. Niestety coraz młodsze osoby sięgają po te substancje. Mowa o dopalaczach, które doprowadzają do nieprzewidywalnych dla zdrowia skutków i nieodwracalnych zmian.

Jest około 12 tysięcy psychoaktywnych związków chemicznych, z których wytwarza się dopalacze. Każdy z nich może mieć inne działanie i wywoływać inne skutki. Dlatego też jednoznaczne określenie skutków przyjmowania nowych substancji psychoaktywnych dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka jest praktycznie niemożliwy. Co gorsza, skład dopalaczy wprowadzanych na rynek cały czas się zmienia, a co za tym idzie spektrum potencjalnych skutków ubocznych ulega rozszerzeniu.

Wpływ dopalaczy na organizm człowieka

Mówiąc o wpływie dopalaczy na organizm człowieka należy wprowadzić podział na efekty odczuwane bezpośrednio po zażyciu substancji psychoaktywnej, jak i długofalowe skutki uboczne jej regularnego przyjmowania. Bardzo ważna jest również świadomość objawów, które sugerują stan zatrucia organizmu.

Objawy zatrucia organizmu

W sytuacji, w której doszło do zatrucia organizmu osoba uzależniona może doświadczać zaburzenia ciśnienia tętniczego, kłucia w klatce piersiowej, nudności, wymiotów oraz intensywnych bóli głowy. Szybka reakcja jest w tym przypadku bardzo ważna. Zatrucie może spowodować zawał serca, przegrzanie tkanek organizmu, udar mózgu oraz śpiączkę.

Bezpośrednie skutki zażywania dopalaczy

Bezpośrednie skutki zażywania dopalaczy są uzależnione od składu przyjmowanych substancji. Dopalacze mogą pobudzać i poprawiać nastrój, podnosić pewność siebie, dodawać energii, wyciszać i wspomagać koncentrację, uspokajać w sytuacjach stresowych. Wskazane powyżej działanie ma charakter działania krótkofalowego, po  którym osoba uzależniona zaczyna odczuwać negatywne skutki przyjmowania substancji. Przyjmują one postać objawów psychicznych i somatycznych. Pojawiają się stany depresyjne i lękowe, mogą wystąpić drgawki i skoki ciśnienia tętniczego.

Dopalacze powodują również tak zwany stan dezorientacji, czyli delirium. W takiej sytuacji osoba traci kontakt z rzeczywistością, czuje złość i lęk oraz mówi rzeczy nie mające sensu.

dopalacze skutki

Długofalowe skutki uboczne zażywania dopalaczy

Dynamika z jaką rozwija się rynek dopalaczy w Polsce (i na świecie) uniemożliwia ich szybkie wychwytywanie i badanie pod kątem składu, a co za tym idzie wywoływanych skutków ubocznych. W sytuacji, w której osoba uzależniona trafia do szpitala ze zdiagnozowanym zatruciem dopalaczami lekarze muszą najpierw ustalić skład substancji, które trafiły do organizmu. Dopiero wówczas możliwe jest podjęcie leczenia. Niemniej jednak, nawet szybka interwencja lekarska nie jest w stanie przeciwdziałać trwałym efektom ubocznym dopalaczy, które wpływają degradująco na ośrodkowy układ nerwowy powodując zmiany osobowościowe, a w przypadku młodych osób uzależnionych prowadzą do zahamowania rozwoju.

Do krótkoterminowych skutków zażywania dopalaczy zalicza się: napady paniki, paranoje, częstoskurcze, nerwowość, problemy z oddychaniem, silne bóle głowy, halucynacje czy bezsenność. Objawy te najczęściej nie są niebezpieczne dla życia człowieka, co nie oznacza, że zażywanie dopalaczy nie prowadzi do także do takich. Wśród objawów zażywania nowych środków psychoaktywnych zagrażających życiu człowieka wymienia się: niewydolność wątroby i nerek, zawał serca, udar mózgu, ogólne zaburzenia pracy serca – tachykardia, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy.

Czy osoba mi bliska zażywa dopalacze?

Ze względu na szeroki wachlarz dostępnych substancji i ich zróżnicowane oddziaływanie na organizm otoczenie osoby uzależnionej często ma trudność w rozpoznaniu uzależnienia od dopalaczy, w szczególności na wczesnym jego etapie. Nie jesteśmy w stanie przytoczyć kompletnej listy zachowań i objawów, które powinny wzmóc Twoją czujność. Niemniej jednak, obserwowane zmiany zachowania czy osobowości mogą wskazywać na uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Osoby uzależnione doświadczają okresów:

  • wzmożonego pobudzenia,
  • bezsenności,
  • nadmiernej, nieuzasadnionej wesołości,
  • nieuzasadnionego smutku i przygnębienia.

Co zrobić, jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą?

Terapia w uzależnieniu od dopalaczy jest kluczowa dla zerwania z nałogiem. Powinna być prowadzona przez wykwalifikowany ośrodek, który zrzesza ekspertów z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz