Co powoduje uzależnienie od dopalaczy

Co powoduje uzależnienie od dopalaczy?

Dopalacze niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Ich nieznany skład prowadzi do nieprzewidywalnych zmian, które czasami mogą…

Dopalacze niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Ich nieznany skład prowadzi do nieprzewidywalnych zmian, które czasami mogą okazać się nieodwracalne. Najczęściej z dopalaczami zmagają się młode osoby, które pod wpływem rówieśników, chcą zaimponować innym. Nie zdają sobie sprawy z tego, że jednorazowe zażycie takich substancji może prowadzić nawet do śmierci. Dodatkowo dopalacze powodują bardzo szybkie uzależnienie. 

Dopalacze – czym się charakteryzują? 

Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi, które nie do końca mają ujawniony skład. Związków chemicznych, z których można stworzyć dopalacze jest około 12 tysięcy, dlatego tak ciężko jest czasami określić ich dokładny skład. Producenci na opakowaniach podają informację, że produkt nie jest przeznaczony do spożycia lub, że jest to produkt kolekcjonerski. Ma to na celu uniknięcie ewentualnych konsekwencji prawnych związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Dopalacze mogą być naturalne – pochodzenia roślinnego oraz syntetyczne. Nazwa “dopalacze” określa substancje, które oddziałują w bardzo silny sposób na ośrodkowy układ nerwowy i nie są zaklasyfikowane jako narkotyki. Mogą one mieć działanie pobudzające, halucynogenne czy relaksujące. Niektóre zachowania oraz odczucia po dopalaczach mogą być zupełnie inne ze względu na organizm, ale również skład chemiczny. Każda osoba może w całkiem inny sposób zareagować na konkretne substancje. Spożywanie dopalaczy ma na celu wywołanie jak najbardziej wiernego efektu do tego, który występuje po zażyciu narkotyków. 

Skład chemiczny dopalaczy 

Skład chemiczny dopalaczy nie jest oczywistą sprawą. Wszystkie dostępne dopalacze składają się najczęściej z mieszanki wielu różnych substancji. Ich skład chemiczny może różnić się nawet w tym samym zestawie produktu. Dopalacze zawierają substancje takie jak mefedron, kannabinoidy, katynony i syntetyczne opioidy w połączeniu z wieloma innymi składnikami. Jednak ich rozpoznanie nie jest tak proste jak w przypadku narkotyków, gdzie ich skład zazwyczaj jest taki sam lub bardzo podobny. W zależności od rodzaju konkretnego dopalacza mogą występować różne objawy charakterystyczne i skutki uboczne. Ich skład jest ciągle modyfikowany i nie jest  podawany na opakowaniach. Dzieje się tak ze względu na to, że zostają wprowadzane ograniczenia i niektóre ze składników wpisywane są na listę zakazanych substancji. Przez to nie może ona zostać kolejny raz użyta przy produkcji i jest zmieniana na swój odpowiednik. Takie działania powodują, że nie ma możliwości badania wszystkich dopalaczy na bieżąco. 

uzależnienie od dopalaczy co powoduje

Najczęściej w dopalaczach znajduje się kilka różnych substancji psychoaktywnych, co tylko potęguje ich szkodliwe działanie. W sytuacji kiedy pacjent trafi do szpitala, jego leczenie automatycznie się wydłuża. W przypadku takich narkotyków jak amfetamina, heroina, kokaina, a nawet marihuana, lekarze są w stanie stwierdzić i przewidzieć co stanie się z człowiekiem. Przy dopalaczach jest to niemożliwe w tak szybkim tempie. Reakcja na substancje aktywne w dopalaczach jest nie do przewidzenia. Dopóki lekarze nie dowiedzą się jakiego typu substancje zażył, ciężko będzie zawalczyć o jego zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet o życie. 

Mało tego, dopalacze często są wytwarzane w niesterylnych warunkach co ma wpływ na ich negatywny działanie. Substancje, z których wytwarza się dopalacze nie znajdują się na liście kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uzależnienie od dopalaczy powodują substancje, które się w nich znajdują. Mają one działanie silnie uzależniające, ponieważ mieszanki substancji, które zawierają są kumulacją wielu psychoaktywnych składników. Zarówno te pochodzenia roślinnego, jak i syntetycznego mogą prowadzić do uzależnienia. Oprócz samego uzależnienia od substancji może pojawić się także to, które powoduje uzależnienie się od stanu, który jest odczuwany po jej zażyciu. 

Jakie są rodzaje dopalaczy? 

Należy pamiętać, że to w jakim czasie pojawi się uzależnienie lub jakie spowoduje działanie zależy od tego jaki ma skład chemiczny. Dopalacze mogą występować również pod wieloma różnymi substancjami. Ich rodzaj także ma wpływ na ich działanie. Możemy je podzielić na: 

  • Opioidy – substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Są one składnikami silnych leków przeciwbólowych i uspokajających. Należą do grupy substancji, które w bardzo krótkim czasie potrafią uzależnić. 
  • Syntetyczne kannabinoidy – grupa różnego rodzaju suszu, kadzidełek. Oddziałują na te same receptory, jak w przypadku THC. Powodują takie same lub bardzo podobne odczucia jak po spożywaniu marihuany. Miesza się je z innymi substancjami. 
  • Benzodiazepiny – leki przeciwlękowe, uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe. Mają podobne działanie do naturalnie występujących w organizmie związków w ośrodkowym układzie nerwowym. Benzodiazepiny powodują zjawisko odbicia, co oznacza, że po ich odstawieniu objawy i chęć zażywania większych dawek wraca z o wiele większym nasileniem niż przedtem. 
  • Fenyloaminy, tryptaminy, katynony – sprzedawane są pod postacią soli do kąpieli, mają działanie głównie halucynogenne, pobudzające. 

Oprócz niektórych składników dopalaczy mogą one różnić się też postacią pod jaką występują. Mogą być w tabletkach, w formie pudru, proszku, znaczków do lizania czy suszu do palenia. 

Podobne wpisy