Ile trwa detoks narkotykowy?

Ile trwa detoks narkotykowy?

Ile trwa detoks narkotykowy? Uzależnienie od narkotyków to przewlekła i potencjalnie śmiertelna choroba. Narkotyki działając na ośrodkowy układ nerwowy wywołują wiele schorzeń i zaburzeń, również emocjonalnych. Ponieważ narkomania tak silnie i trwale pustoszy organizm, samodzielne wyjście z choroby właściwie nie jest możliwe. Konieczna do tego jest pomoc z zewnątrz, pomoc pochodząca z najbliższego otoczenia oraz ze strony profesjonalistów. Proces odtruwania organizmu wiąże się z pojawieniem się wielu różnych dolegliwości, które powinny być kontrolowane przez lekarza. 

Czym jest detoks narkotykowy? 

Detoks narkotykowy to proces, w trakcie którego z organizmu usuwa się pozostałości narkotyków. Dopiero po detoksie osoba uzależniona odzyskuje względną stabilność i może rozpocząć właściwą terapię. Organizm narkomana przyjmującego w dłuższym okresie czasu substancje psychoaktywne przyzwyczaja się do ich obecności w ciele. W trakcie detoksu poziom narkotyków stopniowo się obniża i zostają one usunięte z organizmu, mózg narkomana musi więc dostosować się do nowej sytuacji. Procesowi detoksyzacji mogą towarzyszyć dokuczliwe objawy, ale na końcu powinien on zniwelować wpływ objawów związanych z abstynencją. 

Detoks powinien zostać przeprowadzony w bezpiecznym otoczeniu przy wsparciu wykwalifikowanych specjalistów. Najlepiej gdy jest to placówka odtruwająca lub specjalistyczny ośrodek leczący uzależnienia. Pacjentem objętym procesem detoksu zajmują się tam doświadczeni lekarze oraz pielęgniarki. Bez specjalistycznej pomocy niewielu pacjentom udaje się skutecznie wyjść z nałogu. 

Odstawieniu środków psychoaktywnych towarzyszą objawy somatyczne, zaburzenia świadomości, majaczenie oraz nudności, biegunka i bóle głowy. Zespół abstynencyjny sprawia, że chory czuje gwałtowną chęć sięgnięcia po narkotyki. Jednak leczenie nie może obyć się bez tego etapu, to pierwsza faza wychodzenia z nałogu. 

Przebieg procesu detoksyzacji 

Proces detoksyzacji przeprowadzany w specjalistycznej placówce zaczyna się od wywiadu lekarskiego. Celem wywiadu jest zebranie jak najwięcej informacji na temat rodzaju zażywanych narkotyków, czasu ciągów narkotycznych oraz trwania nałogu. Ważną częścią wywiadu jest zebranie danych o aktualnym stanie fizycznym chorego w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań i problemów zdrowotnych, które mogłyby się uaktywnić w trakcie leczenia. 

Zadaniem lekarzy jest postawienie diagnozy na podstawie badań EKG, oceny psychologicznej oraz neuropsychologicznej, oceny narządów i układów wewnętrznych. Na podstawie zebranych danych lekarze mogą określić stopień zaawansowania choroby i wybrać optymalny program detoksyzacji oraz wdrożyć właściwe leczenie farmakologiczne. Wszystkie te działania mają doprowadzić do uzyskania stabilizacji organizmu chorego i przywrócenie mu jak najlepszego działania wewnętrznych narządów. Część działań ukierunkowana jest na ułatwienie osobie uzależnionej przebycie i pokonanie fizycznych trudów odwyku. Wdrażane środki farmakologiczne mają zredukować fizyczne objawy i obniżyć potrzebę i niebezpieczeństwo powrotu do starych przyzwyczajeń. 

Ile trwa detoks narkotykowy?

Trudno jest ściśle określić ramy czasowe procesu detoksyzacji osoby uzależnionej od narkotyków. Ma na to wpływ wiele czynników oraz sam przebieg procesu. Zwykle trwa on od kilku dni do jednego tygodnia, jednak w przypadku powikłań jakie są bardzo prawdopodobne, może potrwać znacznie dłużej. Największy wpływ na czas trwania procesu ma stan chorego oraz czas, w jakim pozostawał on w nałogu. Ważnym elementem wpływającym na czas trwania detoksu ma charakter zażywanych narkotyków, czy były to miękkie czy twarde substancje. 

Jednak detoks to tylko pierwszy z etapów leczenia, chociaż przywraca on wiele funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Po jego zakończeniu chory potrzebuje leków uspokajających, przeciwzapalnych a czasem nasennych. Potrzebuje również specjalistycznej opieki medycznej lekarzy różnych specjalności. Z czasem pacjent odzyskuje siły, jego organizm się regeneruje, poprawia się stan fizyczny oraz psychiczny. Zmienia się także wygląd pacjenta. 

Trzeba jednak pamiętać, że sam proces detoksyzacji nie leczy z nałogu. Odtrucie organizmu zmniejsza objawy jakie towarzyszą rezygnacji z narkotyków. Chory cały czas pozostaje w uzależnieniu i może odczuwać głód narkotyczny. Detoks narkotyczny przygotowuje do dalszej terapii a chory musi podjąć dalsze leczenie pod opieką terapeuty, psychiatry i psychologa. W profesjonalnych ośrodkach odwykowych, po zakończeniu detoksu, pacjent zostaje na pobyt motywacyjny, który trwa zwykle minimum 12 tygodni. W tym czasie objęty jest terapią, która ma pomóc w całkowitym porzuceniu nałogów. Czy tak się dzieje? Różnie z tym bywa, jednak jeżeli pacjent przejdzie przez wszystkie etapy leczenia, jego szanse na normalne życie znacząco się zwiększają. 

Uzależnienie od narkotyków niszczy całe życie pacjenta, rujnuje relacje z rodziną i środowiskiem. Ich odbudowanie jest składową całego procesu dochodzenia do zdrowia. Dlatego każdy z etapów procesu jest tak samo ważny. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz