Uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne. Wyodrębniamy rozmaite formy uzależnień. Coraz częściej ludzie mają kłopot z tym aspektem. Czym charakteryzuje się…

Uzależnienie behawioralne. Wyodrębniamy rozmaite formy uzależnień. Coraz częściej ludzie mają kłopot z tym aspektem. Czym charakteryzuje się uzależnienie behawioralne? Jak tego typu problemy objawiają się w czasie codziennej rzeczywistości? Czy z uzależnienia behawioralnego można skutecznie się wyleczyć?

Czym cechuje się takie uzależnienie?

Tylko pozornie może wydawać się, że uzależnienie behawioralne to nic poważnego. Dlatego właśnie osoby mające takie kłopoty stosunkowo późno zgłaszają się z prośbą o pomoc do profesjonalnych ekspertów… Warto zaznaczyć, że uzależnienie behawioralne jest inaczej określane w literaturze jako czynnościowe. Osoby, które na co dzień zmagają się z tym aspektem systematycznie powtarzają pewne zachowania. W ten sposób chcą poprawić swoje samopoczucie. Zazwyczaj Pacjenci mają rozmaite kłopoty w życiu prywatnym oraz zawodowym. Nałogowe wykonywanie pewnych czynności prowadzi do częściowej poprawy nastroju. Przez pewien okres Pacjent nie odczuwa stresu, niepokoju, czy wewnętrznego napięcia. Niestety, ten stan nie trwa zbyt długo. Główne objawy błyskawicznie wracają. Osoby zmagające się z takim tematem, jak uzależnienie behawioralne znowu zatem wykonują nałogowo konkretne czynności. Po to, by po raz kolejny chociaż na moment poczuć ulgę itd. Tak naprawdę jest to jednak błędne koło. Nie można z niego wyjść bez pomocy dobrego eksperta. Niestety, Pacjenci nierzadko wstydzą się opowiadać o swoich problemach. Często też nie dostrzegają (tak samo, jak osoby z najbliższego otoczenia), że mają na tej płaszczyźnie jakiś kłopot. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj te nałogowe zachowania (prowadzące do uzależnienia behawioralnego, a potem je utrwalające) są akceptowane przez społeczeństwo. A to również powoduje, że dana osoba relatywnie późno wybiera się do profesjonalistów ze swoimi kłopotami.

Przykłady uzależnienia behawioralnego

Niektórzy nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że mają problem z uzależnieniem behawioralnym. Niektóre kłopoty są bowiem trudne do szybkiego zidentyfikowania. Przykładem uzależnienia behawioralnego jest zaś np. pracoholizm. Nie brakuje osób, które wykonują rozmaite zadania od rana do późnego wieczora (albo nawet i dłużej). Na pozór to nic strasznego. Jeśli ktoś chce odłożyć pieniądze np. na mieszkanie, to zazwyczaj musi pracować więcej niż osiem godzin… Kłopot zaczyna się wtedy, kiedy dana osoba nie jest w stanie tego do końca kontrolować. Praca ma być sposobem na zarobienie pieniędzy. Dzięki gotówce można zaspokoić swoje potrzeby, spełniać marzenia itd. Czasami jednak praca staje się zbyt ważna. Nie może być ona natomiast sensem życia. Niektórzy mają zaś uzależnienie behawioralne właśnie na tej płaszczyźnie. Kiedy nie pracują, to odczuwają napięcie i wewnętrzny niepokój. Nawet w wolnych chwilach od wykonywania zadań myślą bardzo często o pracy. Jeśli zaczynają coś robić np. w związku z projektem firmowym, to przynosi im to… nieoczekiwaną ulgę i uspokojenie. To jednak zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Człowiek nie powinien się bowiem przepracowywać. Poza tym chodzi o to, by znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Jakie są inne przykłady uzależnienia behawioralnego? Warto tutaj wspomnieć np. o zakupoholizmie (inne opcje to siecioholizm, fonoholizm, ortoreksja itd.). Tak, jak wspominaliśmy, przeważnie uzależnienie behawioralne polega na nałogowym wykonywaniu czynności, które są akceptowane w danym otoczeniu. W końcu praca, czy zakupy to teoretycznie nic złego. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy nie potrafimy do końca tego wszystkiego kontrolować.

Terapia poznawczo-behawioralna stanowi odpowiednie antidotum

Warto zaznaczyć jedno – samodzielnie trudno jest sobie poradzić z takimi właśnie zaburzeniami. Teoretycznie może wydawać się to proste. Jeśli jednak ktoś naprawdę jest mocno uzależniony np. od pracy, to nie jest w stanie na własną rękę wyjść z tego błędnego koła… Warto zatem zdecydować się na wsparcie ze strony ekspertów. Wyspa SOZO to prywatny ośrodek położony w pięknej, malowniczej miejscowości (Zawady). Zajmuje się on rozmaitymi kłopotami. Nie tylko alkoholizmem, czy uzależnieniem od narkotyków itp. Pomoc mogą znaleźć także osoby zmagające się (często pozornie) z bardziej błahymi sprawami. Polecanym rozwiązaniem, które pozwala stopniowo wracać do formy, jest terapia poznawczo-behawioralna. Oczywiście, nie obejdzie się bez silnej woli Pacjenta. Musi być on zaangażowany i regularnie uczęszczać na zajęcia. Istotne jest także dokładne wykonywanie poleceń. Zajęcia to jedno, a praca nad samym sobą (już po ćwiczeniach) to drugie. Wyspa SOZO to zespół profesjonalistów, którzy mają nie tylko doświadczenie, czy odpowiednie podejście do Pacjentów. Ważne jest to, że ten prywatny ośrodek leczenia uzależnień zajmuje się rozmaitymi kłopotami. Są one rozwiązywane przy pomocy nowoczesnych metod oraz technik. Bardzo polecana jest właśnie m.in. terapia poznawczo-behawioralna. Pacjent musi otworzyć się i dokładnie przedstawić swoje problemy. Dzięki temu fachowiec pomoże mu zidentyfikować genezę uzależnienia. Złe nawyki mogą być zatem skutecznie wyeliminowane. Ważne jest też to, by nauczyć się nowych, odpowiednich zachowań. 

Podobne wpisy